V Rusku sa po viac ako sto rokoch konala prvá cárska svadba -

V Rusku sa po viac ako sto rokoch konala prvá cárska svadba


2. októbra 2021
  Krátke správy

Romanovci sú späť!“ hlásal v piatok popredný ruský konzervatívny web a ako dopĺňa New York Times, „prišli skutočne štýlovo“. Potomok ruskej cisárskej rodiny 40-ročný Grigorij Michajlovič Romanov si vzal za svoju manželku 39-ročnú Viktóriu Bettariniovú. Slávnostná svätá liturgia bola celebrovaná metropolitom Petrohradu Varsonofyom v katedrále Sv. Izáka v Petrohrade, niekdajšom hlavnom meste imperiálneho Ruska.

Zdroj: fbcdn.net

Grigorij Michajlovič patrí do vedľajšej vetvy Romanovcov, keďže celá rodina cára Mikuláša II. bola boľševikmi v roku 1918 popravená. Juraj je pravnukom bratranca posledného cára. Narodil sa v Madride a striedavo žil v Španielsku a Francúzsku, študoval v Británii na Oxforde. Do samotného Ruska zavítal po páde komunizmu v roku 1992, vo veku 11 rokov, keď tu prišiel na pohreb svojho pradedka Vladimíra Kirilioviča Romanova. Pracoval o. i. aj v štruktúrach EÚ, no pred dvoma rokmi sa s Bettariniovou definitívne presťahovali do Ruska, kde vedú charitatívnu spoločnosť, založenú už v roku 2013.

Potomkovia cárskej rodiny nemajú v dnešnom Rusku žiaden legálny status a ani sa oficiálne nesnažia obnoviť monarchiu. Avšak, ako uvádza NY Times, „táto svadba predstavuje vrchol ich snáh zaradiť sa do verejného života krajiny a možno raz navrátiť Rusku cársku slávu.

Podobného názoru je aj Russel Martin, odborník na ruskú aristokraciu a jej zvyklosti, ktorý pre americké noviny uviedol: „Toto je neuveriteľne dôležitý historický moment pre jednu z najvplyvnejších svetových dynastií.“ Aj podľa jedného člena širšej rodiny, Romanovici „nikdy nedúfali, že tu raz takto budeme“.

Na svadbe sa v Petrohrade zúčastnili viacerí členovia kráľovských dynastií, medzi inými princezná Lea z Belgicka, kráľovná Sofia zo Španielska, Princ Rudolf z Lichtenštajnska, posledný cár Bulharska Simenon II, či potomok francúzskych kráľov Ľudovít Bourbon. Ten na svoj oficiálnom facebookovom profile uviedol k udalosti nasledovné:

Som veľmi rád, že som spolu so svojou manželkou Máriou-Margarétou mohol včera sprevádzať našimi modlitbami a našou prítomnosťou Veľkovojvodu Grigorija Ruského počas uzavretia jeho manželstva s Viktóriou Bettariniovou v katedrále Sv. Izáka v Petrohrade.“

Bettariniová, ktorá minulý rok prestúpila na ruskú ortodoxnú vieru, bola pred oltár privedená svojím otcom, Robertom Bettarinim, ktorý dlhé roky pôsobil v talianskych diplomatických službách.

Ruský novinár Zolotov pre NY Times ozrejmuje, že „Rusi nie sú nadšení z 30 rokov trvajúcej demokracie a nemali by problém vzdať sa tohto systému, aby vyskúšali odlišný model (vládnutia), aj keď by to nemusel byť nutne opätovný nástup Romanovcov.“ Na druhej strane, ako Zolotov upozorňuje, mnoho ľudí verí tomu, že „nech už máte systém akýkoľvek, napokon aj tak skončíte opäť s cárom. Ruský ľud má niekde hlboko vo svojom vnútri monarchistickú mentalitu.

Nebolo by pekné vidieť cisársku/kráľovskú svadbu aj súčasných Habsburgovcov a ich prípadný… návrat?

MG

Zdroj: New York Times, titulný obrázok — facebook L. Bourbona


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Začína nám LGBT akcia – konferencia Iniciatívy Inakosť, záštitu nad ktorou prevzalo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku

Trump obvinil Bidena a jeho progresívno-liberálnu kamarilu z prenasledovania katolíkov

Vatikán vo Francúzsku blokuje vysviacku piatich kňazov u Misionárov Božieho milosrdenstva. Dôvodom je tradičná liturgia

Potřeba víry a její zneužití