
Štyria nemeckí biskupi sa odmietli zúčastniť na zasadaní budúcej Synodálnej rady

23. mája 2025
Krátke správy
Gregor Maria Hanke, Stefan Oster, Rudolf Voderholzer a Rainer Maria Woelki sa nechcú zúčastniť na zasadaní budúcej Synodálnej rady v Nemecku. Štyria biskupi to oznámili v liste prezídiu Synodálneho výboru, ktorý má k dispozícii portál Katholisch.de.

„Musíme vyhlásiť: orgán, ktorý si nemôže nárokovať žiadnu kánonickú kompetenciu, rozhodol, že všetci diecézni biskupi v Nemecku, vrátane nás, by mali byť členmi budúceho ďalšieho orgánu,“ uvádza sa v liste z 19. mája.
https://katholisch.de/artikel/61876-vier-bischoefe-machen-auch-bei-kuenftigem-synodalgremium-nicht-mit
Biskupi sa odvolávajú na uznesenie Synodálneho výboru, ktorý na svojom poslednom zasadnutí schválil návrh štatútu budúceho synodálneho orgánu na federálnej úrovni. Ten okrem iného stanovuje, že by v nej malo byť zastúpených všetkých 27 členov Stálej rady. Štyria biskupi reagujú:
„S prekvapením to berieme na vedomie a žiadame, aby sa v budúcnosti akceptovalo, že „Synodálny výbor“ zahŕňa iba 23 diecéznych biskupov.“
Hanke, Oster, Voderholzer a Woelki zdôraznili, že sa nebudú považovať „ani za členov, ani za súčasť Synodálneho výboru“ a že nie sú ním ani „de iure“.
Vyhlásili, že budú „naďalej robiť všetko, čo je v ich silách, aby v našich diecézach podporovali rímsku synodalitu“.
Biskupi tiež označili prípravy na národný synodálny orgán za „neproduktívne“ a poukázali na „stop signály“ zo strany Vatikánu. V júli 2022 Svätá stolica jasne uviedla, že Synodálna cesta nie je oprávnená zaväzovať biskupov a veriacich k prijatiu nových foriem riadenia.
V januári 2023 kardináli Pietro Parolin, Luis Francisco Ladaria Ferrer a Marc Ouellet vyhlásili, že „ani Synodálna cesta, ani žiadny orgán ňou zriadený, ani žiadna biskupská konferencia nemá kompetenciu zriadiť „Synodálnu radu“ na národnej, diecéznej alebo farskej úrovni“.
Vo februári 2024 kardináli Pietro Parolin, Víctor Manuel Fernández a Robert Francis Prevost tiež jasne uviedli, že Synodálny výbor nie je legitimizovaný podľa kánonického práva a že Konferencia biskupov nemôže prevziať jeho záštitu.
Hanke, Oster, Voderholzer a Woelki opakovane vyjadrili kritiku voči Synodálnemu výboru a opakovane zdôraznili, že sa nechcú zúčastňovať na jeho stretnutiach.
Branislav Michalka
Zdroj: Katholisch.de, titulný ilustračný obrázok, zdroj – snímka obrazovky, youtube.com
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!