USA: Biden organizuje svetový demokratický samit so 110 krajinami. Zlí zostanú doma -

USA: Biden organizuje svetový demokratický samit so 110 krajinami. Zlí zostanú doma


24. novembra 2021
  Krátke správy


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Prezident Spojených štátov, Joe Biden dostal po Severoamerickom samite zjavne chuť na organizovanie ďalších akcií, ktoré by potvrdili Trumpom pošramotené postavenie USA, ako lídra ľavicovo-liberálnych globálnych inovácií. V tých najlepších tradíciách globálneho šírenia amerického demokratizmu, s ktorým prišiel po I. svetovej vojne prezident Woodrow Wilson, sa rozhodol Biden zabojovať za záchranu svetovej demokracie, ktorá je podľa niektorých zdrojov ohrozovaná „populizmom“. Preto zvolal na december virtuálny svetový demokratický samit, všetkých krajín, ktoré Washington uznal za hodné tejto pocty.

Na samit bolo pozvaných približne 110 krajín, vrátane tých, kde má slovo demokracia skôr parodickú príchuť, ako Pakistan, Irak alebo India. Kľúč, podľa ktorého boli tieto krajiny vyhodnotené ako demokratické a naopak Rusko, Turecko a Čína ako nehodné pozvania, je zrejmý a bežne Spojenými štátmi používaný počas celého 20. storočia: demokratické sú tie štáty, ktoré s USA spolupracujú, obchodujú alebo poslúchajú. Vrátane ropou obdareného Turkménska a jeho, dnes už zosnulého (2006) prezidenta Sapamurata Nijazova Turkmenbašiho, niekdajšieho člena sovietskeho komunistického Politbyra, ktorého George Bush ml. svojho času označil, pri oficiálnej návšteve, za budovateľa „nového typu demokracie“.

Na samit bol pozvaný Izrael a dokonca aj Taiwan, čo môže v Pekingu vyvolať nepriaznivú reakciu. O reakciu Ruska sa zrejme nikto nestará a je veľmi pravdepodobné, že Rusko ani po účasti na tomto samite príliš netúži.

Že má americká administratíva ťažkú úlohu, lebo musí skĺbiť pragmatické potreby s patetickým celosvetovým apelom, o tom netreba pochybovať. Avšak stáročná tradícia anglosaského pokrytectva dokázala, že sa dá tváriť pateticky ako kvakerský kazateľ a zároveň krútiť kolesom biznisu na najvyšších obrátkach. Preto bola na samit pozvaná Brazília, napriek tomu, že jej momentálny prezident Bolsonaro bol priaznivec Donalda Trumpa a je považovaný ľavicovými liberálmi za brazílskeho politického démona.

Podobne Poľsko, ktoré síce má povážlivé naťahovačky s Bruselom, ale svojou protiruskou politikou predstavuje pre USA dôležitého partnera. Zato Maďarsko, ktoré je na tom vo vzťahu k Bruselu rovnako, ale vykazuje povážlivé nedostatky uvedomelosti, pokiaľ sa týka Ruska, bolo zo zoznamu pozvaných vynechané. Zato Slovensko, so svojou hujero-vládou a prezidentkou, držiteľkou ocenenia od americkej mimovládnej organizácie, nesmie na samite chýbať a bude zrejme predstavovať vzorovú ukážku, ako sa správne buduje demokracia v súlade s pokynmi ambasády na Hviezdoslavovom námestí. Česká republika ho bude na samit bratsky sprevádzať.

Ďalšími štátmi pozvanými na samit, sú také perly slobody ako Konžská demokratická republika, Nigéria, Niger a dokonca aj Juhoafrická republika, ktorá drží čestný primát štátu s najväčším počtom vrážd a znásilnení na svete.

Vo vyhlásení Bieleho domu sa píše, že decembrový virtuálny samit má podnietiť záväzky a iniciatívy, ktoré sa budú týkať troch základných tém: obrany proti autoritárstvu, boja proti korupcii a podpory dodržiavania ľudských práv. To sú zaiste témy, o ktorých sa určite chceli Kongo, Juhoafrická republika alebo Pakistan už dávno porozprávať. Ale určite sa im budú s radosťou venovať aj štáty EÚ, na čele s Rakúskom a jeho avantgardným povinným očkovaním.

BM

Zdroj: TASR, titulný obrázok – Flickr


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Biskup Mutsaerts vyjadril podporu biskupovi Stricklandovi

Odovzdali sme petíciu za zastavenie škandalózneho predstavenia SND dehonestujúceho Nášho Pána Ježiša Krista

Nadužívanie a zneužívanie slova „láska“ v Cirkvi ako duchovný kastračný nástroj proti katolíckej bojovnosti

Kresťanská tradícia Európy: Procesie a vlečky v akte kajúcnosti a smútku