Rada európskych biskupských konferencií (CCEE) nevydá spoločné vyhlásenie k Fiducia supplicans. Zdá sa, že jednota nebude… -

Rada európskych biskupských konferencií (CCEE) nevydá spoločné vyhlásenie k Fiducia supplicans. Zdá sa, že jednota nebude…


31. januára 2024
  Krátke správy

Pokiaľ sa snažili niektoré biskupské konferencie obetovať pravdu na oltár diskutabilnej „jednoty“ za každú cenu, a to aj za cenu krkolomných interpretácií, hraničiacich s popretím elementárnej logiky, tak sa zrejme namáhali a kompromitovali zbytočne. Kýžená „jednota“ v doktrinálnom chaose zrejme nenastane.

Predseda Rady európskych biskupských konferencií (CCEE), arcibiskup Gintaras Grušas
zdroj: snímka obrazovky/youtube.com

Rada európskych biskupských konferencií (CCEE) totiž nedosiahla dohodu o doktrinálnej deklarácii Fiducia supplicans. Preto v tomto prípade, nebude spoločné vyhlásenie celého kontinentu. Oznámil to predseda rady arcibiskup Gintaras Grušas.

CCEE je najdôležitejším cirkevným orgánom v Európe. Spája biskupov z celého kontinentu, aj z krajín mimo Európskej únie. Vo februári 2023 sa v Prahe konalo stretnutie organizované CCEE, na ktorom sa zhromaždili biskupi a laici z celej Európy, aby spoločne vybudovali synodálnu európsku cirkev. Pritom bol prijatý neformálny princíp „jednoty v rozmanitosti“, ktorý má v podstate umožniť rôznym krajinám ísť oddelenými cestami, ale bez údajného narušenia jednoty. Že však nastane až taká „rozmanitosť“, ako v prípade postojov k Fiducia supplicans, to asi vo Vatikáne nečakali.

Zdá sa, že CCEE akoby nepochopila, že „rozmanitosť“ sa mala podľa všetkého týkať predovšetkým relativizovania katolíckej tradície, morálky a vierouky a nie nových dokumentov pápeža Františka. Pri nich by Svätá stolica skôr očakávala čo najviac spoločných, jednotných a načúvajúcich sprevádzaní. To však zrejme nebude prípad doktrinálnej deklarácie Fiducia supplicans. V polovici januára sa k tomuto dokumentu vyjadrila jednotne (a odmietavo) podobná africká organizácia, SECAM. V Európe je situácia evidentne „rozmanitejšia“.

Biskupi Európy nevydali žiadne spoločné stanovisko – a to z dobrého dôvodu. Európski biskupi na každej konferencii totiž reagovali na dokument rôznymi spôsobmi,“ povedal arcibiskup Grušas počas svojho prejavu 25. januára. Litovský arcibiskup, vysvetľujúc prečo vlastne jednota už nie je až taká nevyhnutná, poukázal na slávne „tlačové vyhlásenie“ autora dokumentu Fiducia supplicans kardinála Víctora Manuela Fernándeza zo 4. januára, v ktorom umožnil každej biskupskej konferencii, aby sa nezávisle rozhodla o tom, či implementovať Fiducia supplicans alebo nie.

Ako povedal arcibiskup Grušas, na rozdiel od Afriky majú biskupi v Európe k tejto otázke rôzne postoje:

Niektorí hovoria, že nebudú žehnať párom rovnakého pohlavia, a iní sú vyslovene sklamaní, že Fiducia supplicans nezašla ešte ďalej,“ povedal prelát a uviedol Poľsko a Ukrajinu ako príklady odporu voči žehnaniu homosexuálnych párov. „Niektoré konferencie, ako napríklad v Poľsku a na Ukrajine, vydali značne negatívnu odpoveď, podľa ktorej sa nebudú prispôsobovať Fiducia supplicans, zdôraznil.

Konferenciu biskupov Slovenska, o ktorej sa niektorí optimisti domnievajú, že „v podstate“ aj ona rafinovane odmietla Fiducia supplicans, arcibiskup Grušas v tábore odporcov dokumentov nemenoval.

BM

Zdroj: PCH24, titulný ilustračný obrázok, zdroj – snímka obrazovky/youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

List predsedovi KDH, Milanovi Majerskému

Má floridská diecéza jurisdikciu nad… Mesiacom?

Biskup Mutsaerts vyjadril podporu biskupovi Stricklandovi

Odovzdali sme petíciu za zastavenie škandalózneho predstavenia SND dehonestujúceho Nášho Pána Ježiša Krista