Pár slov o škapuliari, škapuliarskom bratstve a škapuliarskych milostiach, V. časť – záver -

Pár slov o škapuliari, škapuliarskom bratstve a škapuliarskych milostiach, V. časť – záver

Branislav Krasnovský
19. apríla 2024
  Cirkev

predchádzajúce časti:
Pár slov o škapuliari, škapuliarskom bratstve a škapuliarskych milostiach, I. časť
Pár slov o škapuliari, škapuliarskom bratstve a škapuliarskych milostiach, II. časť
Pár slov o škapuliari, škapuliarskom bratstve a škapuliarskych milostiach, III. časť
Pár slov o škapuliari, škapuliarskom bratstve a škapuliarskych milostiach, IV. časť

***

Zdroj: wikimedia commons

V záverečnej časti seriálu o škapuliari si povieme o posledných troch škapuliaroch: o Bielom škapuliari sv. Jozefa (1898), o Červenom škapuliari Najsvätejšieho Srdca Ježišovho a Srdca Panny Márie (1900) a o Bielom škapuliari sv. Dominika (1903). Súčasťou článku sú aj povinnosti členov škapuliarskych bratstiev a informácie o dobrách, ktoré vďaka svojmu členstvu môžu členovia týchto bratstiev získať.

Biely škapuliar sv. Jozefa (1898)

Škapuliar vznikol za prispenia Rádu menších bratov kapucínov a od svojho vzniku bol bielej farby. Najprv bol schválený pre Veronskú diecézu v roku 1880 a v roku 1898 pápež Lev XIII. udelil kapucínom právo na požehnávanie tohto škapuliara a prijímanie do škapuliarskeho bratstva. Neskôr sa k bielej farbe mohla pridať aj farba zlatá a fialová.

Svätý Jozef s malým Ježiškom na obraze Guida Reniho
zdroj: wikimedia commons

Na prednej strane škapuliara je zobrazený svätý Jozef nesúci dieťa Ježiša s ľaliou v ruke s nápisom „Svätý Jozef, patrón Cirkvi, oroduj za nás“. Zadná strana obsahuje pápežské kľúče, holubicu (symbolizujúcu Ducha Svätého) a kríž, s textom: Duch Pána je jeho sprievodca“. Všetkým veriacim, ktorí nosia tento škapuliar boli udelené rôzne odpustky, podľa dekrétu udeleného Kongregáciou pre Boží kult a disciplínu sviatostí z 8. júna 1893.

Sila tohto škapuliara spočíva podľa svätého Františka Saleského v tom, že svätému Jozefovi ani Naša Matka Preblahoslavená Panna Mária a ani Náš Pán Ježiš Kristus nedokážu nič odoprieť. Aj pápež svätý Ján Pavol II. v exhortácii Redemptoris Custos uviedol, že: „Svätého Jozefa veľmi potrebujeme, aby sme sa mohli vysporiadať s tým, čo sa deje vo svete a s čím zápasí Cirkev.“

Ukryť sa pred nebezpečenstvami, ktoré hrozia telu a predovšetkým duši, pod plášť toho, kto sa denne staral o Ježiša a chránil ho od detského veku je naozaj dobrý nápad. Katolícka Cirkev nabáda k noseniu škapuliara sv. Jozefa.

Biely škapuliar sv. Jozefa
zdroj: snímka obrazovky/youtube.com

Bádatelia o pôvode škapuliara sv. Jozefa označujú dve samostatné miesta, kde škapuliar uzrel svetlo sveta – ide o dve mestá – talianske mesto Verona a francúzske mesto Lons-le-Saunier.

V roku 1865 v kostole sv. Mikuláša vo Verone po prvý raz v histórii prijala skupina veriacich škapuliar sv. Jozefa. V tom istom roku tu sídlilo aj Arcibratstvo Pásu sv. Jozefa. Impulzom k záujmu o svätca boli relikvie Jozefovho plátenného opasku, ktorý po jednej z križiackych výprav skončil vo Verone. V kronikách bolo zaznamenané, že opasok utkala samotná Mária.

V roku 1876 v Lons-le-Saunier, malom mestečku v diecéze Saint-Claude, Matka Mária od Ježiša, zakladateľka rádu sestier františkánok Nepoškvrneného počatia, vďačná za milosť, ktorú dostala modlitbou na príhovor sv. Jozefa prišla s nápadom, aby sa veriaci mohli v duchovnom zápase ukrývať ako deti pod plášť svätého Jozefa a prijali svätého Jozefa ako milujúceho otca na Nebesiach a zároveň si ho uctili ako patróna univerzálnej katolíckej Cirkvi.

Matka Mária od Ježiša teda požiadala kapucínskeho otca Petra Baptistu z kláštora v Remeši, aby navrhol škapuliar sv. Jozefa. Stalo sa a v roku 1884 požehnal škapuliar pápež Lev XIII. O tridsať rokov neskôr Kongregácia pre posvätné obrady schválila škapuliar pre celú Cirkev. Tento škapuliar nám pripomína cnosti svätého Jozefa, ktorými sú pokora, skromnosť a čistota, pripomína nám, aby sme sa modlili k svätému Jozefovi a prosili ho, aby nám pomohol získať šťastnú a dobrú smrť.

Ako vzor pre tento škapuliar bol nakoniec zvolený veronský škapuliar, ktorý pozostával z dvoch fialových vlnených kúskov, s prišitými zlatými kúskami látky, ktoré sú spojené bielymi stuhami.

Napriek oficiálnemu schváleniu Cirkvi nosenie škapuliara sv. Jozefa sa nerozšírilo do celého sveta, nesmierne obľúbený je dnes však v Poľsku, kde sú jeho vernými ctiteľmi členovia Komunity svätého Jozefa zo Sosnowca.

Ako už bolo povedané, tí, ktorí sa rozhodnú pre škapuliar svätého Jozefa vedia, že Boh Otec prostredníctvom anjela poveril svätého Jozefa, aby sa staral o Božieho Syna a chránil ho pred nebezpečenstvom, ktoré mu hrozilo. Svätý Jozef nikdy nezlyhal a takisto nikdy nezlyhá pri ochrane nositeľov jeho škapuliara.

Červený škapuliar Najsvätejšieho Srdca Ježišovho a Panny Márie (1900)

Je veľmi podobný Červenému Škapuliaru Umučenia Nášho Pána a Najsvätejšieho Srdca Pána Ježiša a Panny Márie (1846), o ktorom sme písali v III. časti seriálu, čo je aj príčinou, že si mnohí veriaci tieto dva škapuliare pletú.

Červený škapuliar Najsvätejšieho Srdca Ježišovho a Panny Márie bol schválený na žiadosť arcibiskupa z Marseille, Kongregáciou pre Boží kult a disciplínu sviatostí v roku 1900.

Na prednej strane škapuliara je obraz Najsvätejšieho Srdca Ježišovho (Srdce s tŕňovou korunou, krížom a plameňmi s vyobrazením krvi a vody prúdiacej zo Srdca) a tiež Nepoškvrneného Srdca Márie prebodnutého mečom.

Druhá strana má malý kríž červenej farby a obraz Panny Márie s roztiahnutými rukami, obklopený ružami. Odpustky nositeľom tohto škapuliara boli udelené v roku 1901 pápežom sv. Piom X., ktorý tieto odpustky následne zvýšil v roku 1906. Škapuliar vďačí za svoj pôvod a šíreniu Kongregácii dcér Najsvätejšieho Srdca Ježišovho, založenej v Antverpách v roku 1873.

Červený škapuliar Najsvätejšieho Srdca Ježišovho a Panny Márie
zdroj: wikimedia commons

Veľkou ctiteľkou tohto škapuliara bola aj Estelle Faguette, ktorá mala zjavenie tohto škapuliara v septembri i decembri roku 1876. S podobou škapuliara oboznámila miestneho arcibiskupa; nositelia tohto škapuliara sa takisto môžu spoľahnúť na množstvo milostí. V hodine smrti im príde na pomoc nielen Pán Ježiš, ale aj Panna Mária. Škapuliar bol nesmierne obľúbený najmä vo Francúzsku, po II. vatikánskom koncile sa jeho obľuba začala strácať.

Pre nositeľov tohto škapuliara sú predpísané samostatné modlitby, ktoré sa nachádzajú v Rituale Romanum (Benedictio et impositio Scapularis Sacri Cordis Jesu), ctitelia sú úzko spojení s bazilikou v Sacre Coeur, z chrámom Paray-le-Monial a s rímskym kostolom Santa Maria de la Pace. Nositelia tohto škapuliara môžu získať množstvo odpustkov.

Členovia škapuliarskeho bratstva sa modlia modlitbu:

„Ježiš, tichý a pokorný srdcom, pretvor moje srdce podľa tvojho srdca. Ďakujem, Ježiš, že si tu s nami prítomný v Eucharistii. Ježiš, buď stále blízko pri mne. Posilňuj ma a sprevádzaj. Ježišu, dôverujem Ti! Ježiš, prichádzaš ku mne a premieňaš ma. Ďakujem, že ti môžem byť tak blízko. Zostaň so mnou. Ježiš, príď do môjho srdca. Nech je vždy pozdravená a zvelebená Najsvätejšia sviatosť oltárna.“

Panna Mária na obraze Giovanniho Batistu Tiepola
zdroj: wikimedia commons

K Panne Márii sa modlia Korunku k Matke Božej, ktorá má tri desiatky.

Na začiatok:
Zdravas‘ Kráľovná, Matka milosrdenstva;
život náš i sladkosť a nádej naša, zdravas‘.
K tebe voláme, hriešni synovia Evy,
v tomto sĺz údolí stenajúci, plačúci.
A preto teda, Orodovnica naša,
obráť k nám tie svoje premilosrdné oči.
A nám Ježiša, ktorý je požehnaný
plod života tvojho, tam vo večnosti ukáž.
Ó milostivá a nad všetky pobožná,
ó presladká Panna, Matka Božia Mária.

Na veľkých zrnkách (1x):
Mária, Matka milosti a Matka milosrdenstva, chráň nás pred nepriateľmi a prijmi nás v hodine smrti.

Na malých zrnkách (10x):
Mária, Matka milosrdenstva, vypros nám milosrdenstvo u svojho Syna.

Na záver:
Najmilosrdnejšia Matka, Ty otváraš pred nami dokorán svoju náruč a vystieraš ruky plné všetkých milostí a darov. Tvoje materinské srdce nám chce dať všetko, čo potrebujeme. Preto sa, povzbudené Tvojou dobrotou, s dôverou obraciame na Teba. Matka, vypros nám všetko, čo potrebujeme, ale predovšetkým sprav svojím silným príhovorom, aby sme bdeli nad čistotou a nevinnosťou, verne a vytrvalo sa snažili o detskú lásku k Tebe a v srdci nosili obraz Srdca Tvojho Syna. Nech nás to Srdce chráni, spravuje a privedie do večnej blaženosti. Amen.

Biely škapuliar sv. Dominika (1903)

Biely škapuliar sv. Dominika schválil pápež sv. Pius X. v roku 1903 a spájaný je s rádom dominikánov. Členmi tohto škapuliarskeho bratstva sú dominikáni a členovia tretieho dominikánskeho rádu – terciári.

Podľa dominikánskej tradície im tento škapuliar udelila samotná Panna Mária spolu s kostolom San Domenico Recanati, v ktorom renesančný maliar Lorenzo Lotto namaľoval známy a nádherný Polyptych.

Lorenzo Lotto, Polyptych
zdroj: wikimedia commons

Škapuliarske bratstvo sa šírilo všade tam, kde boli dominikáni, v 19. storočí mnoho členov bratstva pochádzalo z USA. Škapuliar má bielu farbu. Dominikáni v Ríme vytvorili škapuliar, na ktorom kľačí svätý Dominik pred krucifixom a na zadnej strane sa nachádza blahoslavený Reginald z Orleans, ktorý získal škapuliar od Panny Márie.

Záujemcovia o členstvo v škapuliarskom bratstve sv. Dominika nech sa s dôverou obrátia na dominikánsky rád.

Obraz renesančného maliara Butinone Bernardina, na ktorom Panna Mária podáva škapuliar blahoslavenému Reginaldovi z Orleans
zdroj: wikimedia commons

Obrad prijímania do škapuliarskeho bratstva (karmelitánskeho) z roku 1993

Kňaz: Ukáž nám, Pane, svoje milosrdenstvo.
Veriaci: A daj nám svoju spásu.

K: Pane, vyslyš moju modlitbu.
V: A moje volanie nech dôjde ku tebe.

K: Pán s vami.
V: I s duchom tvojím.

K:Modlime sa. Pane, Ježišu Kriste, Vykupiteľ ľudského pokolenia, posväť svojou pravicou + tento škapuliar, ktorý má (majú) tvoj služobník (tvoja služobnica, tvoji služobníci) nábožne nosiť z lásky k tebe a tvojej Rodičke, Panne Márii z hory Karmel. Nech pričinením tejto tvojej Rodičky pocíti (pocítia) ochranu pred zlostným nepriateľom a vytrvá (vytrvajú) až do smrti v tvojej milosti. Lebo ty žiješ a kraľuješ na veky vekov.
V: Amen.

Nasleduje pokropenie škapuliara svätenou vodou a jeho založenie (oblečenie) veriacim:

K: Prijmi (prijmite) toto posvätné rúcho a pokorne pros (proste) Najsvätejšiu Pannu, aby si (ste) ho pre jej zásluhy nosil (nosila, nosili) nepoškvrnené a ono ťa (vás) chránilo od všetkého protivenstva a priviedlo do večného života.
V: Amen.

Teraz kňaz odporúča každodenné vykonávanie ľubovoľnej modlitby k Božej Matke (napr. Pod tvoju ochranu) a potom dodá:

K: Z moci mne udelenej prijímam ťa (vás) do účasti na všetkých duchovných dobrách, ktoré z milosrdenstva Ježiša Krista rozmnožujú rehoľníci z hory Karmel. V mene Otca i Syna i Ducha Svätého.
V: Amen.

K: Nech ťa (vás) žehná Stvoriteľ neba i zeme, všemohúci Boh, ktorý ťa (vás) zaradil do Bratstva Najsvätejšej Panny Márie z hory Karmel. Pokorne ju prosíme, aby v hodine tvojej (vašej) smrti pošliapala hlavu starého hada a ty si (vy ste) nakoniec dosiahol (dosiahla, dosiahli) palmu i veniec večného dedičstva. Skrze Krista, nášho Pána.
V: Amen.

Panna Mária Karmelská vyslobodzuje duše z Očistca, na obraze je vyobrazená Božia Trojica a archanjeli sv. Michal a sv. Gabriel
zdroj: wikimedia commons / archív múzea v Brooklyne

Obrad prijímania do škapuliarskeho bratstva (karmelitánskeho) z knihy Nábožné výlevy od Andreja Radlinského (upravené a doplnené podľa XV. vydania z v roku 1945)

POUČENIE. Kňaz, keď chce uviesť dakoho v Bratstvo sv. škapuliara, musí mať na to povolenie od generála karmelitánov v Ríme alebo od iného pápežom na to splnomocneného predstaveného. Fara musí byť vzdialená na jednu hodinu cesty od inej fary, v ktorej je už založené Bratstvo. Kto je prijatý za člena, musí sa hneď zapísať aj do matriky členov Bratstva.

Nový člen má v deň prijatia pred oblečením do škapuliara pristúpiť ku sv. sviatostiam, aby mohol získať odpustky. Obliekanie do škapuliara deje sa, ak je možné, pri oltári P. Márie Karmelskej. Kňaz má superpelíciu a bielu štólu. Nový člen kľačí pred oltárom, v ruke drží nový škapuliar a horiacu sviecu.

K:Pane, ukáž nám milosrdenstvo Tvoje.
V: A daj nám spasenie Tvoje.

K: Pane, vyslyš modlitbu moju.
V: A volanie moje nech dôjde ku Tebe.

K: Pán s vami.
V: I s duchom tvojim.

K: Modlime sa. Pane Ježišu Kriste, Vykupiteľu ľudského pokolenia, požehnaj svojou pravicou toto rúcho, do ktorého z lásky k Tebe a k Tvojej Rodičke, Panne Márii z vrchu Karmel, bude oblečený(á) Tvoj(a) služobník(ica), aby bol(a) na orodovanie tejže Rodičky chránený(á) pred zlým nepriateľom a v Tvojej milosti zotrval(a) až do smrti; ktorý žiješ a kraľuješ na veky vekov.
V: Amen.

Kňaz potom svätenou vodou pokropí škapuliar a položí ho na hrdlo nového člena so slovami:

K: Prijmi toto posvätené rúcho a pros najsvätejšiu Pannu, aby si ho pre jej zásluhy nosil(a) bez poškvrny a aby ťa chránilo od všetkého protivenstva a priviedlo ťa do večného života.
V: Amen.

K: Ja, mocou mi udelenou, činím ťa – vás účastným(i) všetkých duchovných zásluh, ktoré z milosrdenstva Ježiša Krista získavajú rehoľníci z vrchu Karmel. V mene Otca i Syna i Ducha Svätého.
V: Amen.

K: Požehnaj ťa Stvoriteľ neba i zeme, všemohúci Boh, ktorý nech ťa pričleniť ráči k Bratstvu blahoslavenej Panny Márie z vrchu Karmel a prosím ju, aby v hodinu tvojej smrti pošliapala hlavu pekelného hada, že by si dosiahol (a) korunu večného dedičstva. Skrze Krista Pána Nášho.
V: Amen

Na záver kňaz všetkých pokropí svätenou vodou.

Škapuliar s vyobrazením Najsvätejšieho Srdca Ježišovho a Srdca Panny Márie
zdroj: wikimedia commons

Litánie k Panne Márii Škapuliarskej (karmelitánsky škapuliar)

Pane, zmiluj sa nad nami.
Kriste, zmiluj sa nad nami.
Pane, zmiluj sa nad nami.

Kriste, uslyš nás.
Kriste, vyslyš nás.

Otče z nebies, Bože, zmiluj sa nad nami
Synu, Vykupiteľu sveta, Bože,
Duchu Svätý, Bože,
Svätá Trojica, jeden Bože,
Svätá Mária, teba s dôverou prosíme

Nepoškvrnená Panna, zjavená pred vekmi sv. Eliášovi na hore Karmel,
Nepoškvrnená Panna, nebeský oblak plný nádhery,
Nepoškvrnená Panna, ktorá si si vyvolila horu Karmel za svoj trón,
Nepoškvrnená Panna, jasná zornica hory Karmel,
Nepoškvrnená Panna, ktorá si nám vo sv. škapuliari dala záruku vykúpenia,

Kráľovná sv. škapuliara, Matka a Ochrankyňa všetkých, ktorí nosia sv. škapuliar,
Kráľovná sv. škapuliara, ktorá si prisľúbila, že ten, kto nábožne nosí sv. škapuliar, nebude zatratený,
Kráľovná sv. škapuliara, útecha v hodine smrti,
Kráľovná sv. škapuliara, nádej umierajúcich,
Kráľovná sv. škapuliara, ochladenie očistcových plameňov,
Kráľovná sv. škapuliara, ktorá si prisľúbila svojim verným sluhom otvoriť nebeské brány v prvú sobotu po ich smrti,
Kráľovná sv. škapuliara, trón múdrosti,
Kráľovná sv. škapuliara, prameň milosrdenstva,
Kráľovná sv. škapuliara, útecha a posila nešťastných,
Kráľovná sv. škapuliara, naša jediná útecha,
Kráľovná sv. škapuliara, v našich nepokojoch a nebezpečenstvách,
Kráľovná sv. škapuliara, v našich trápeniach,
Kráľovná sv. škapuliara, v našich nezdaroch,
Kráľovná sv. škapuliara, v našich znechuteniach,
Kráľovná sv. škapuliara, v netrpezlivosti a v pokušení,
Kráľovná sv. škapuliara, vo všetkých našich potrebách,
Kráľovná sv. škapuliara, Ochrankyňa našej krajiny,

Kráľovná sv. škapuliara, daj nám znovu zrodiť sa v duchu a pravde,
Kráľovná sv. škapuliara, znič v našom národe nenávisť voči Cirkvi,
Kráľovná sv. škapuliara, ochráň nás od všetkého zla,
Kráľovná sv. škapuliara, daj blúdiacim svoje svetlo,
Kráľovná sv. škapuliara, daj nám vieru našich otcov,
Kráľovná sv. škapuliara, daj svetlo Ducha Svätého tým, čo spravujú našu krajinu,
Kráľovná sv. škapuliara, daj lásku a porozumenie našim rodinám,
Kráľovná sv. škapuliara, daj nám čistú mládež,
Kráľovná sv. škapuliara, daj nám dostatok kňazských, rehoľných a misijných povolaní,
Kráľovná sv. škapuliara, daj nám svätých kňazov a rehoľníkov,
Kráľovná sv. škapuliara, daj nám milosť vytrvať v Božej službe až do smrti,
Kráľovná sv. škapuliara, daj nám žiť duchom sv. Terezky od Ježiša,
Kráľovná sv. škapuliara, daruj mám svätcov a blahoslavených,
Kráľovná sv. škapuliara, opatruj Cirkev a Svätého Otca,
Kráľovná sv. škapuliara, prikry škapuliarom celé Slovensko,
Kráľovná sv. škapuliara, priveď nás všetkých k Srdcu Ježišovmu,
Kráľovná sv. škapuliara, zapáľ naše srdcia, aby sme sa stali hodní tvojho príhovoru,
Kráľovná sv. škapuliara, ty po Bohu naša jediná záchrana a nádej,

Baránok Boží, ty snímaš hriechy sveta, odpusť nám, Pane.
Baránok Boží, ty snímaš hriechy sveta, vyslyš nás, Pane.
Baránok Boží, ty snímaš hriechy sveta, zmiluj sa nad nami.

Oroduj za nás, Kráľovná sv. škapuliara,
aby sme sa stali hodní prisľúbení Kristových.

Modlime sa: Bože, ktorý si karmelitánsku rehoľu obdaril ustavičnou opaterou Blahoslavenej Panny Márie, prosíme ťa, daj, aby sme posilnení ochranou sv. škapuliara dosiahli večnú blaženosť. Skrze Krista, nášho Pána. Amen.

Freska k Loretánskym litániam (katedrála v Bayeux)
zdroj: wikimedia commons

Súkromné modlitby členov škapuliarskeho bratstva (podľa knihy Nábožné výlevy od Andreja Radlinského (upravené a doplnené podľa XV. vydania z roku 1945)

1. V deň prijatia do škapuliarskeho bratstva

Najsvätejšia Panna a Matka Božia, Mária! Ja N. N., biedny(a) hriešnik(ca), hoci nie som hodný(á), aby som bol prijatý(á) do počtu tvojich služobníkov(níc), predsa silne dúfam v tvoju dobrotivosť a chcem sa ti ľúbiť a tebe horlivo slúžiť.

Dnes si ťa vyvoľujem za svoju Patrónku a Orodovnicu. Preto sa ti dnes zaväzujem a sľubujem, že sa ťa nikdy nespustím. Usilovať sa budem vo všetkých svojich rečiach a skutkoch vyhľadávať tvoju česť a chválu. Nedopustím ani svojim podriadeným hovoriť alebo konať, čo by bolo proti tvojej cti.

Preto, najdobrotivejšia Matka, prosím ťa pre zásluhy tvojho najmilšieho Syna, Ježiša Krista, prijmi ma za svojho(u) syna(dcéru); stoj pri mne v každej potrebe a úzkosti; ukáž sa mi milostivou a ľútostivou Matkou; v tomto plačlivom údolí buď mi potešením cez celý čas môjho života, ale najmä v hodine mojej smrti. Amen.

2. Každodenná modlitba člena škapuliarskeho bratstva

Panna Mária, ty nepoškvrnená a na veky požehnaná ozdoba karmelskej rehole, Matka nášho Spasiteľa, Ježiša Krista, jediná pomocnica v mojom kríži a súžení, ktorá si sa uponížila, že si si ma zvolila za svoje dieťa a obdarila si ma svojím spasiteľným a milostivým rúchom. Príď mi na pomoc, keď sa moja duša bude lúčiť s telom; vtedy obráť ku mne svoju milostivú tvár a mocou sv. Kríža svojho Syna odvráť odo mňa všetkých mojich nepriateľov, aby som oslobodený(á) od všetkého zlého, mohol(a) k tebe prísť. Amen.

3. Zbožný vzdych pri pobozkaní škapuliara ráno a večer

Mária, Matička moja, ozdoba karmelskej rehole, ochráň ma svätým škapuliarom od úpadku do zlého. Za živa ma chráň od všetkej úzkosti, po smrti doveď ma do večnej radosti. Amen. Tri razy Zdravas’.

Tí, čo si chcú zaistiť výsadu prvej soboty – prvú sobotu po svojej smrti budú Pannou Máriou vyslobodení z Očistca, by sa mali denne modliť Mariánske hodinky, ktoré zverejnila fara v Ťahanovciach. Záujemcovia si môžu tieto hodinky stiahnuť tu: https://www.tahanovce.eu/download_file_f.php?id=84159

Panna Mária odovzdáva škapuliar sv. Šimonovi Stockovi
zdroj: wikimedia commons

4. Za živých členov škapuliarskeho bratstva

Blahoslavená Panna Mária, naše Bratstvo je založené, aby sme sa jeden za druhého zbožne modlievali; preto ťa ponížene prosím, zhliadni na nás milostivo svojimi milosrdnými očami a prijmi nás pod materinskú ochranu. Plášťom svojej ochrany zastri nás, svojich služobníkov a služobnice, ktorí sme pripojení k tvojej spoločnosti. Pod týmto plášťom ochráň nás od hnevu Božieho trestu.

Ako sliepka zhromažďuje kuriatka pod svoje krídla, tak ty nás zhromažďuj pod plášť svojho milosrdenstva a zachovaj nás, aby zlý duch nezískal ani jednu dušu z nášho bratstva. Odvráť od nás všetko zlé na tele i na duši a vypros nám Božského požehnania na naše práce. Pri našej smrti buď nám svojou materinskou láskou nápomocná a posilní nás v našej poslednej núdzi. Po našej smrti prihováraj sa za nás pri Božom súde a k našim malým dobrým skutkom prilož svoje veľké zásluhy.

Pomáhaj nám svojím verným orodovaním k večnému spaseniu, aby sme ťa naveky mohli chváliť a tvoje materinské milosrdenstvo v nebeskom Jeruzaleme ohlasovať. Amen.

5. Za mŕtvych členov škapuliarskeho bratstva

Bože, darca milostí a milovník ľudského pokolenia, prosíme Tvoju nesmiernu dobrotu, zhliadni na duše všetkých zomrelých bratov a sestry nášho bratstva, ako aj na tých, ktorí boli s nimi spojení príbuzenstvom alebo dobrodením a na orodovanie blahoslavenej Panny Márie a všetkých tvojich svätých ráč ich pripustiť do večného blahoslavenstva, do spoločnosti Tvojich vyvolených na Nebesiach. Skrze Krista Pána nášho. Amen.

Koniec


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Otvorený list slovenských katolíckych aktivistov najdôstojnejším otcom arcibiskupom a biskupom

Pri Ríme sa konala „Synoda farárov“. Expertom tam bol Mons. Tomáš Halík, veľký priateľ pokroku a slovenského národa. Cirkev aj my sa musíme zmeniť…

Škótskych politikov poburuje modlenie sa pri potratových klinikách, nárazníková protimodlitbová zóna tak môže byť rozšírená aj na celé mesto

Pápež František píše známej katolíckej LGBTQ+ aktivistke, sestre Gramickovej: Transrodoví ľudia musia byť akceptovaní a začlenení do spoločnosti