Pápež František obhajuje právo na náboženskú slobodu moslimov -

Pápež František obhajuje právo na náboženskú slobodu moslimov


27. júna 2024
  Krátke správy

Pápež František na stretnutí s moslimskými návštevníkmi z Bologne tiež zdôraznil: „Úprimný a úctivý dialóg medzi kresťanmi a moslimami je našou povinnosťou.“

Pápež František v prejave k moslimom z Bologne obhajoval slobodu svedomia a náboženstva. „Každý človek musí mať možnosť robiť svoje náboženské rozhodnutia úplne slobodne,“ povedal v stredu vo Vatikáne skupine moslimov z talianskej Bologne. Okrem toho by „mal mať každý veriaci možnosť slobodne predstaviť svoju vieru iným ľuďom bez toho, aby im svoju vieru vnucoval,“ zdôraznil pápež.

Pápež František
zdroj: flickr.com

Pápež František sa negatívne postavil k akejkoľvek forme prozelytizmu a núteným konverziám. Týka sa to aj manželov, nie je potrebné, aby nekatolícky partner musel konvertovať. „Manželstvá medzi ľuďmi rôznych náboženstiev by nemali nútiť jedného z manželov, aby konvertoval na iné náboženstvo,“ zdôraznil doslovne pápež František.

Najmä v dnešnom svete je svedectvo bratstva kresťanov, židov a moslimov, ktorí všetci „uctievajú jediného Boha a nazývajú Abraháma, hoci rôznymi spôsobmi, otcom viery“ obzvlášť cenné a nevyhnutné, povedal ďalej pápež František.

Pre nás, ktorí chceme poslúchať Božiu vôľu, je povinnosťou najmä úprimný a rešpektujúci dialóg medzi kresťanmi a moslimami.“

Je dôležité milovať sa navzájom, pomáhať si a dohodnúť sa s pokorou a trpezlivosťou, keď sa objavia ťažkosti alebo nedorozumenia,“ humanisticky zdôraznil pápež František. „Takýto dialóg si vyžaduje účinné uznanie dôstojnosti a práv každého človeka,“ zdôraznila hlava katolíckej Cirkvi.

Svojich moslimských hostí z Bologne povzbudil, aby „vo vzájomnej úcte a priateľstve“ udržiavali dobré vzťahy s katolíckou Cirkvou, biskupom, duchovenstvom a veriacimi vo svojom okolí. Najmä v súčasnosti sú potrební na jednej i druhej strane veriaci, ktorí sú odhodlaní budovať a udržiavať sociálny mier a svetový mier.

Bologna je považovaná za jednu z bášt islamu v Taliansku. Už v roku 2017 v celom regióne Emilia Romagna napočítali okolo 120 moslimských náboženských miest. Od roku 2018 sa v tradične ľavicovom univerzitnom meste uvažuje o výstavbe veľkej mešity, ktorá by nahradila mnoho malých mešít existujúcich v tomto regióne. Proti tomuto plánu demonštrovala okrem iných aj strana Lega Nord (Liga Severu). Z talianskych metropol má iba hlavné mesto Rím veľkú centrálnu mešitu, ktorá bola postavená v roku 1995.

Mne osobne sa veľmi páči, aké ekumenické cítenie a porozumenie prejavuje pápež František nielen k iným nekatolíckym kresťanským denomináciám, ale tiež k budhistom, hinduistom či moslimom. Pachamama má z takéhoto ekumenizmu určite radosť, šťastne vanie zo všetkých síl, ak už samozrejme vyschla po nedobrovoľnom kúpeli v Tiberi a nenapadla ju pleseň.

Možno sa tiež niekedy dočkáme, že rovnaké ekumenické cítenie a porozumenie ako voči moslimom, prejaví pápež František aj voči tradičným katolíkom a svojmu predchodcovi Benediktovi XVI., ktorého dokument Summorum pontificum pápež František vytrvalo odmieta, bez ohľadu na to, že ide o katolícky dokument jeho pápežského predchodcu. (Možno keby Summorum pontificum podporil veľký mufti z Jeruzalema, zaujal by pápež František k tomuto dokumentu v mene ekumenizmu tolerantnejší postoj a prestal by trvať na svojom Traditionis custodes).

Platí totiž axióma, že používanie dvojakého metra na cti nikomu nepridáva, a takisto spochybňuje aj všetky dobré úmysly dotyčného.

BK

Zdroj: Kath.net, titulný ilustračný obrázok, zdroj – flickr.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Zomrel Anton Hykisch – zatiaľ posledný veľký slovenský katolícky spisovateľ

Hnutie Emauzy potvrdilo o zakladateľovi, že Abbé Pierre, idol liberálneho katolicizmu bol sexuálnym násilníkom. Dodajme: aj obhajcom LGBT a heretikom

Poľsko: Šikanovanie Cirkvi liberálmi narastá – Dvom progresívcom vadilo zvonenie z kostola a sudca ho zakázal

Firma John Deere upúšťa od podpory agendy LGBT, rodovej rovnosti a gender. Konzervatívni zákazníci ju začali bojkotovať