Oficiálne noviny Vatikánu priniesli katolíkom výzvu, aby sa počas pôstu postili od fosílnych palív -

Oficiálne noviny Vatikánu priniesli katolíkom výzvu, aby sa počas pôstu postili od fosílnych palív


27. februára 2023
  Krátke správy

Oficiálne vatikánske noviny L’Osservatore Romano posunuli 20. februára modernizáciu katolíckej viery a jej stotožnenie sa so súčasnými ideologickými trendmi do roviny, ktorá nemá ďaleko k paródii. Vo vydaní z onoho dňa oslavne propagovali názory riaditeľky európskych programov hnutia Laudato si’, Cecilie Dall’Ogliovej, ktorá v rozhovore pre vatikánsky denník vyzvala katolíkov, aby sa počas pôstneho obdobia postili od používania fosílnych palív.

Riaditeľka európskych programov hnutia Laudato si’, Cecilia Dall’Ogliová
zdroj: youtube.com

Uviedla, že katolíkov vyzýva, aby využili pôst ako „čas na premýšľanie aj konkrétne činy“, ako je napríklad „pôst od plynu“. Medzi ďalšie pôstne disciplíny zaradila „obmedzenie používania ohrievačov“, k čomu noviny dodali, že to bude „nielen znak solidarity s Ukrajinou a inými postihnutými národmi, ale aj odmietnutie financovania vojnovej ekonomiky“.

Článok vyšiel pod názvom „Pôst – čas na zbavenie sa fosílnych palív“ a po jeho publikovaní nasledovali pobúrené reakcie na Twitteri.

Hnutie Laudato si’ je pomenované podľa rovnomennej encykliky pápeža Františka, ktorá sa snaží zmieriť katolícku teológiu s environmentálnym hnutím. Cieľom hnutia je „premeniť slová encykliky pápeža Františka Laudato si’ na skutky v prospech klímy a ekologickej spravodlivosti“, k čomu hnutie dodáva, že v odklone od „fosílnych palív“ je pre nich inšpiráciou taktiež zmienená encyklika.

V rozhovore Dall’Ogliová ocenila počet katolíckych diecéz a organizácií po celom svete, ktoré sa zbavili fosílnych palív: „V súčasnosti sa zaviazalo viac ako 350 katolíckych inštitúcií zrušiť investície do fosílnych palív, v celkovej odhadovanej hodnote 10 až 20 miliárd dolárov.

To je však podľa nej stále málo, a tak Dall’Ogliová vyzvala na prijatie ďalších opatrení: „Stále máme pred sebou dlhú cestu, aby sme zapojili viac komunít, inštitúcií a ľudí dobrej vôle.“ Uviedla vojnu na Ukrajine ako konkrétnu oblasť, ktorá predstavuje dôvod na ekologické obavy a motiváciu zbaviť sa fosílnych palív: „Keď zapneme plyn, financujeme vojnovú ekonomiku a to už nechceme,“ povedala Dall’Ogliová. „Pôst od plynu je taliansky spôsob, ako sa počas pôstu pripojiť ku Globálnemu týždňu aktivít, je to čas uvedomenia si ekologických hriechov (!) a našich povinností.“

Dall’Ogliová vyzvala rodiny, aby vypli kúrenie, a tak našli „správnu teplotu“ v dome. A dodala:

Potrebujeme, aby kongregácie a diecézy pochopili dôležitosť etických investícií pre udržateľnosť životného prostredia, že každý cent investovaný do spoločností vyrábajúcich fosílne palivá ovplyvňuje ľudí a celé stvorenstvo.“

Osobitne zdôraznila financie ako oblasť, ktorej chýba záväzok voči „zeleným“ politikám, a upresnila, že „finanční experti v rámci Cirkvi by sa mali podeliť o svoje znalosti, otvoriť svoje srdcia otázkam svojej komunity, ako aj výkriku Zeme a výkriku chudobných.“

Zdá sa, že v predstavách niektorých premotivovaných aktivistov, ktorí nasávajú moderné trendy plnými dúškami, sa Cirkev z organizácie určenej na večnú spásu duší, pomaly ale isto mení na odbočku zelenej internacionály a filiálku poradne pre globálnu inkluzívnosť. Príznačné je, že čím viac horia ich mladé (často len duchom) srdcia pre progresivistickú ideológiu, tým menej ich trápia vieroučné bludy a tradičné smrteľné hriechy (čiže nie proti ekológii a proti inkluzívnosti), v ktorých sa topia katolíci po uvoľnení morálnych pravidiel. V rámci presadzovania pokrokových trendov, sa totiž na tzv. synodálnej ceste kráča ruka v ruke s LGBT agendou, feministickými výstrelkami, spochybňovaním výlučnosti kňazstva, akceptovaním rozvodov a neustálym relativizovaním dogmatického základu katolíckej viery.

BM

Zdroj: LifeSite News, L’Osservatore Romano, ilustračný obrázok, zdroj – youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Otec Kramara vyzýva kvôli Viganovi, aby všetci katolíci „priznali farbu“ či sú katolíkmi alebo nie. Myslí skutočne všetkých? A čo si pod „katolíkom“ vlastne predstavuje?

Britský hudobný skladateľ iniciuje petíciu laikov za zachovanie tradičnej latinskej sv. omše

Nigerijskí biskupi varujú pred dohodou s EÚ, lebo umožní presadiť LGBTQ agendu a potraty

Biskup Schneider v rozhovore o svojej novej knihe s názvom Uteč pred herézou: V Cirkvi dnes vládne modernizmus odsúdený pápežom Piom X.