Nemecká Synodálna cesta si v sobotu odhlasovala: svätenie žien, dobrovoľnosť celibátu, požehnávanie homosexuálov -

Nemecká Synodálna cesta si v sobotu odhlasovala: svätenie žien, dobrovoľnosť celibátu, požehnávanie homosexuálov


7. februára 2022
  Krátke správy  


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Od štvrtka do soboty prebiehalo vo Frankfurte nad Mohanom ďalšie zasadnutie nemeckej Synodálnej cesty. V sobotu došlo k hlasovaniu o najhorúcejších témach, ktoré boli sformulované v troch reformných dokumentoch. Za prijatie dokumentov hlasovala jasná väčšina, vrátane prítomných biskupov. 174 hlasov bolo za, 30 proti a 6 sa zdržali hlasovania. Predseda Nemeckej biskupskej konferencie Georg Bätzing zhodnotil trojdňové stretnutie ako „veľký úspech“. Čo bolo na nemeckej synode prijaté?

Najdôležitejšími novinkami (nie ideovými, ale tým že boli oficiálne schválené) sú:

– schválenie požiadavky, aby mohli byť ženy svätené na diakonky;

– schválenie požiadavky na dobrovoľný celibát kňazov a možnosť ženatých stať sa kňazmi;

– schválenie požiadavky požehnávania homosexuálnych párov, vrátane požiadavky na vytvorenie špeciálnych obradov, na to určených;

– schválenie požiadavky zmeny pracovného práva, aby neboli viac diskriminovaní homosexuálni pracovníci v Cirkvi;

Podľa biskupa Bätzinga: „Kultúrna zmena je nevyhnutná aj v dizajne cirkevného pracovného práva,“ pričom sa odvolal aj na nedávnu iniciatívu 125 homosexuálnych kňazov a cirkevných zamestnancov, požadujúcich „rovnoprávnosť“.

V textoch zhromaždení ďalej odporúčajú pápežovi vykonať zmenu doktríny (cirkevného učenia) o homosexualite. Podľa textu homosexuálne vzťahy a aktívna homosexualita nie sú hriechom, pretože homosexuálna orientácia je údajne súčasťou ľudskej identity, ktorú stvoril Boh. Tým sa vlastne z hriechu a nezriadenej sexuality stáva súčasť Božej vôle, keďže Boh už pri stvorení, podľa nemeckých katolíkov (laikov i biskupov), keď vznikla ľudská identita, vložil homosexualitu ako súčasť identity do ľudskej prirodzenosti!

Ďalej sa v schválených textoch píše, že Synodálna cesta sa zasadzuje o ďalší „rozvoj chápania manželskej lásky“, a to aj s ohľadom na antikoncepciu. Delegáti opakovane vyjadrili názor, že súčasná katolícka sexuálna morálka nemá veľa spoločného s realitou života mnohých katolíkov. Z toho zrejme usúdili, že nie je problém v katolíkoch, ale v morálke. Text v podstate schvaľuje to, čo odsudzuje encyklika Humanae vitae.

Predsedníčka Ústredného výboru nemeckých katolíkov (ZdK) Irme Stetter-Karpová bola spokojná: „Tretie synodálne zhromaždenie bolo úspešné. Tri reformné texty už boli schválené v druhom čítaní, a teda definitívne. Bola tam aj jasná väčšina biskupov.“

BM

Zdroj: ZDF, Deutschlandfunk.de, NCA, titulný obrázok – flickr.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Najsvätejšie Srdce Ježišovo a modlitba svätého ruženca

Kardinál Burke v prejave na Kolégiu sv. Tomáša Akvinského: Revolúciu podporujú zvnútra Cirkvi aj tí, ktorí sú povolaní pásť stádo!

Harrison Butker – športovec a tradičný katolík – predniesol reč, ktorá šokovala spohanštenú Ameriku

Možný zázrak v Lurdoch? Takmer úplne slepej žene sa vrátil zrak