Milánsky arcibiskup Delpini, kardinál Coccopalmiero a biskup Stagliano, povedú seminár s tromi veľmajstrami slobodomurárskych lóží -

Milánsky arcibiskup Delpini, kardinál Coccopalmiero a biskup Stagliano, povedú seminár s tromi veľmajstrami slobodomurárskych lóží


15. februára 2024
  Krátke správy

Milánsky arcibiskup Mario Delpini sa rozhodol pokračovať v dvojstoročnej tradícii niektorých cirkevných prelátov, ktorí spolupracovali a viedli dialóg so slobodomurárskymi lóžami (napríklad pri realizácii Francúzskej revolúcie alebo zničení Pápežského štátu) a zastrešil seminár, ktorého sa zajtra zúčastnia prominentní predstavitelia z cirkevného aj slobodomurárskeho prostredia. Ide samozrejme o dialóg. V tomto prípade o dialóg s hlbokou tradíciou.

Ilustračný obrázok, zdroj: flickr.com

Pre istotu však, v duchu tých najlepších lóžových tradícií, bude vstup novinárom na seminár zakázaný. Reportérovi z La Nuova Bussola Quotidiana to potvrdila telefonicky úradníčka z GRIS, organizácie, spadajúcej pod schválenie Konferenciou biskupov Talianska. GRIS – Sociálno náboženská výskumná a informačnú skupina, je koordinátorom celej dialogickej akcie, konanej v priestoroch nadácie Ambrosianeum, ktorá je úzko spätá s milánskou arcidiecézou.

Milánska arcidiecéza je považovaná za jednu z najprestížnejších v Taliansku, a to nielen preto, že sa pýši ako jednými zo svojich biskupov práve sv. Ambrózom a sv. Karolom Boromejským, ale aj preto, že je od určitého času prednou baštou cirkevného liberalizmu, pričom v jej čele stáli takí velikáni tohto trendu ako Giovanni Battista Montini, budúci pápež Pavol VI., alebo Carlo Maria Martini. Monsignor Delpini sa zdá byť ich verným nasledovníkom.

V duchu tých najlepších modernistických a liberálnych tradícií zvolal preto na tento týždeň pokrokový seminár, na ktorom sa zúčastnia na dialógu traja významní preláti. Patrí k nim už zmienený Mons. Mario Delpini, o ktorého vrúcnom vzťahu k LGBT problematike sme písali aj na našom portáli:

https://christianitas.sk/vseobjimajuca-laska-medzi-sodomitmi-ako-predjedlo-oktobrovej-synody/

Ďalším je kardinál Francesco Coccopalmiero, ktorý sa už počas Synody o rodine v roku 2014 angažoval za homosexuálne páry. Preslávil sa okrem iného aj touto duchaplnou vetou: „Ide o to byť objektívny a objektívne rozpoznať pozitívne prvky v danom vzťahu, ktorý je sám osebe nezákonný.

Podporil aj rýchlejšie anulácie manželstiev a presadzoval možnosť svätého prijímania pre „katolíkov v neregulárnych manželských situáciách“. S menom kardinála Coccopalmiera je spojených aj niekoľko škandálov: Mons. Luigi Capozzi, jeho súkromný sekretár, bol zatknutý vatikánskou políciou po užití kokaínu na gay orgii v jeho (Capozziho) vatikánskom byte. Avšak napriek tomu, že Capozzi v byte býval, byt vlastnil Coccopalmerio. Pred zatknutím Coccopalmerio odporúčal vymenovať Capozziho za biskupa. Ďalším škandálom bolo odhalenie, že kardinál kryl známeho kňaza obvineného z pedofílie, Dona Maura Inzoliho.

Trojicu prelátov uzatvára dokonca sám predseda Pápežskej akadémie teológie, biskup Antonio Stagliano. Ten sa stal známym aj podporou pastoračného projektu Pop-teologia, ktorý mal sprostredkovať vieru novým spôsobom, alebo tým, že bol v rámci Sicílskej biskupskej konferencie delegátom pre migrantov.

Na dialóg si prizvali rovnako významné šarže zo slobodomurárskych lóží. Príde veľmajster Veľkého Orientu Talianska (GOI) Stefano Bisi, ktorý nešetrí ohľadom stretnutia superlatívmi a nazval ho „historickým“. Portál La Nuova Bussola Quotidiana tento jeho názor potvrdzuje a uvádza:

A má na to dobrý dôvod: v skutočnosti je to prvýkrát, čo sa traja veľmajstri z troch talianskych lóží – okrem Veľkého Orientu aj z Veľkej lóže Talianska z ALAM a riadnej Veľkej lóže Talianska – stretnú s významnými predstaviteľmi Cirkvi.

Takže to vyzerá nielen na dojímavú spoluprácu medzi Cirkvou a slobodomurárstvom, ale aj medzi lóžami navzájom. Jednota predovšetkým!

Bisi bol prijatý do lóže v roku 1982 a odvtedy jeho kariéra napredovala až po stupeň veľmajstra. V roku 2017 čelil drobnej kontroverzii so štátnou mocou, keď Finančná polícia na základe mandátu parlamentnej komisie pre boj s mafiou zhabala zoznam členov lóže. Bisi to vtedy označil za protidemokratický akt.

Ďalším veľmajstrom v poradí, tentokrát však z lóže škótskeho rítu, je Luciano Romoli. Aká je dôležitá jednota, o ktorej tak často hovorí aj pápež František, to ukazuje kauza v Romoliho lóži. Stalo sa tam totiž to, že brat Salvatore Digiacomo podal trestné oznámenie na veľmajstra Romoliho za jeho údajné podvody. Následne v roku 2017 došlo k vylúčeniu Romoliho z materskej lóže, skrze Veľkého kancelára škótskeho rítu Ciannella! Zároveň však Romoli s bratom Binnim, vylúčili z lóže Ciannellu. Teraz bude Romoli trochu diskutovať s prelátmi. Možno mu to vylepší reputáciu v lóži.

Najvyššou intelektuálnou šaržou z trojice veľmajstrov je nepochybne Fabio Venzi, ktorý patrí k prominentným ideológom slobodomurárstva v Taliansku. Názvy jeho početných publikácii svedčia o jeho lóžovej erudícii: Štúdie o tradičnom slobodomurárstve, Slobodomurárstvo a ezoterická tradícia, Posledná heréza a Pôvod slobodomurárstva. Na rozdiel od svojich spolubratov v diskusii nemá žiadne dohľadateľné škandály, takže bude v danom prostredí niečo ako morálna autorita.

Podľa portálu La Nuova Bussola Quotidiana sa od roku 2016, keď kardinál Gianfranco Ravasi publikoval článok s príznačným názvom Drahí bratia slobodomurári, stretnutia medzi zástupcami diecéz a slobodomurárskych lóží znásobili. Najnovšia akcia predstavuje zatiaľ vrchol týchto aktivít. Teda – viditeľný vrchol. O iných, neviditeľných vrcholoch, nie je dostupný informačný materiál. K tým sa dopracujeme my katolíci (ako v prípade Mons. Bugniniho) väčšinou až „po funuse“.

Dodajme ešte, že po tom ako sa začali o akciu zaujímať novinári z La Nuova Bussola Quotidiana, začalo sa šíriť aj oznámenie, že akcia prebehne za zatvorenými dverami. Tento horúci informačný zemiak, ktorý v kontraste s frázami o otvorenosti a inkluzívnosti vzbudzuje určité pochybnosti, si postupne prehadzovali kompetentní z telefónu do telefónu. Operátorka z GRIS tvrdila: „Je to arcibiskup Delpini, ktorý si neželá prítomnosť novinárov.“ Vedúci úradu komunikácie Milánskej arcidiecézy naopak retušoval: „Arcibiskup je len hosť, nie organizátor, a projekt mu bol od začiatku prezentovaný ako uzavretý, teraz keď sa správa rozšírila, tak arcibiskup len trvá na tom, aby bolo dodržané pôvodné nastavenie.

Avšak Giuseppe Ferrari, národný tajomník GRIS kontruje: „Potvrdzujem, že zatvorené dvere sú rozhodnutie arcibiskupa Delpiniho. Uvažovali sme o zorganizovaní tohto stretnutia na vysokej úrovni v Miláne, ale podmienkou bol súhlas a zapojenie arcibiskupa. Dal ho, ale pod touto presnou podmienkou, že to bude seminár s obmedzenou prítomnosťou verejnosti a bez tlače. Pozval by som novinárov, ale chceli sme arcibiskupa a toto bola podmienka, tak som sa prispôsobil.“ A veľmajster Bisi to nepriamo potvrdzuje, keď hovorí že: „Neviem nič o týchto organizačných aspektoch.“

Skrátka, na úprimnosť a otvorenosť niektorých prelátov, obzvlášť tých synodálnych, ktorí majú tieto vlastnosti v popise práce, je radosť pozerať. Veď to poznáte…

Čo dodať? Snáď len zaželať hlboké a podnetné plody dialógu, mnoho úspechov v pracovnom kolektíve i v rodine, v spoločnosti aj na pracovisku, v lóži aj na ihrisku.

BM

Zdroj: La Nuova Bussola Quotidiana, titulný ilustračný obrázok, zdroj – flickr.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Švajčiarsky biskup Bonnemain čelí kritike za to, že sa zúčastnil pohrebu biskupa Huondera, organizovaného Kňazským bratstvom svätého Pia X.

Narodenie a raný život Panny Márie

Oslava a úcta k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu v Cirkvi (Trinásta časť)

Komisia biskupov EÚ (COMECE) pokračuje vo svojej propagandistickej jazde: Vydala novú brožúrku o pozitívach EÚ a jej rozširovaní