Kňazi mučeníci, ktorí zahynuli, pretože nechceli porušiť spovedné tajomstvo -

Kňazi mučeníci, ktorí zahynuli, pretože nechceli porušiť spovedné tajomstvo

Branislav Krasnovský
24. novembra 2020
  Cirkev  

V poslednej dobe sa v spoločnosti u časti laickej verejnosti vyskytujú čoraz častejšie názory, podľa ktorých by kňazi mali vychádzať v ústrety štátnym orgánom a v prípade závažných trestných činov a zločinov, by dokonca bez ohľadu na spovedné tajomstvo mali informovať štátne orgány.

Takéto názory sú však neakceptovateľné a v rozpore s katolíckou vierou. Katolícka viera chráni spovedné tajomstvo pod trestom exkomunikácie. Aj litánie k sv. Jánovi Nepomuckému prinášajú výstižnú charakteristiku: „ktorý bol pre spovedné tajomstvo do Vltavy hodený”. Spovedné tajomstvo si vyžaduje rešpekt a posvätnosť, katolícka Cirkev vždy trvala na absolútnej nedotknuteľnosti tajomstva sviatostnej spovede.

Kódex kánonického práva 983 hovorí jasne: „Sviatostné tajomstvo je nedotknuteľné; preto spovedníkovi je veľmi prísne zakázané slovami, ani nijakým iným spôsobom, ani z nijakého dôvodu ani len čiastočne, prezradiť kajúcnika.“

Spovedné tajomstvo ako sviatostná pečať – sacramentale sigillum – výnimočným spôsobom zaväzuje spovedníka. Vysluhovateľ sviatosti zmierenia vystupuje ako Boží služobník a koná „in persona Christi” a „je Bohom ustanovený za vysluhovateľa božskej spravodlivosti a súčasne aj milosrdenstva.“

Sviatosť zmierenia ustanovil Ježiš Kristus ako prostriedok spásy. V Kristovom ustanovení sviatosti pokánia, práve tak ako v príkaze vyznávať svoje hriechy, sa nepriamo a implicitne nachádza aj základ pre ochranu spovedného tajomstva, totiž, že informácia podaná kajúcnikom vo sviatostnom vyznaní nebude mimo spovede zneužitá na jeho škodu.

Kánonisti a teológovia sa zhodujú v tom, že neporušiteľnosť spovedného tajomstva zo strany spovedníka je Božieho práva. Katechizmus hovorí, že „spovedné tajomstvo je posvätné“ (KKC 2490). Spovedné tajomstvo je najvážnejším záväzkom zachovania mlčanlivosti a tajomstva o veciach poznaných vo sviatostnom vyznaní. Jeho úzkostlivé dodržiavanie umožňuje veriacim slobodne, s dôverou a bez zábran vyznať sa kňazovi zo svojich tajných hriechov. Žiaden trest nemá zmysel, ak nie je vo vzťahu k dobru, ktoré sa usiluje chrániť. Cieľom zachovania spovedného tajomstva sú dve dobrá: bonum sacramenti a bonum poenitentis.

Kňazi, ktorí porušia spovedné tajomstvo, sú okamžite exkomunikovaní. História pozná mnohých kňazov, ktorí neváhali obetovať svoje životy a spovedné tajomstvo neporušili, v zozname uvádzame niektorých z nich.

Ján Nepomucký (1345 – 1393)Svätý Ján Nepomucký bol generálnym vikárom pražskej arcidiecézy a spovedníkom bavorskej princeznej Sofie, manželky českého panovníka Václava IV. Luxemburského.

Český kráľ Václav IV., ktorý trpel neovládateľnými výbuchmi hnevu a žiarlivosti, prikázal sv. Jánovi Nepomuckému, aby mu prezradil z čoho sa jeho manželka spovedala. Sv. Ján Nepomucký kráľovu žiadosť kategoricky odmietol a odmietal vyzradiť spovedné tajomstvo aj vtedy, keď sa mu začal Václav IV. a jeho zbrojnoši vyhrážať smrťou a mučením.

Sv. Ján Nepomucký sa okrem toho ostro ohradil voči Václavovi IV. a vytkol mu aj jeho útoky voči katolíckej Cirkvi a zabavovanie cirkevného majetku. Jeho slová natoľko rozzúrili Václava IV., že prikázal sv. Jána Nepomuckého mučiť. Kráľovi kati sv. Jána Nepomuckého umučili a jeho telo 20. marca 1393 hodili do Vltavy. V roku 1721 vyhlásil pápež Innocent XIII. sv. Jána Nepomuckého za blahoslaveného, kanonizoval ho v roku 1729 pápež Benedikt XIII. V roku 1736 bolo inštalované strieborné mauzóleum Jána Nepomuckého v katedrále sv. Víta.

Ďalším známym kňazom – mučeníkom, ktorý zvolil radšej smrť, ako vyzradiť spovedné tajomstvo bol Ján Sarkander (1576 – 17. marca 1620). Pochádzal zo Sliezska a približne 10 rokov pred tridsaťročnou vojnou (1618 – 1648) pôsobil ako kňaz na Morave. Protestanti ho nenávideli, pretože s ním viedli spory už pred tridsaťročnou vojnou a krátko po jej vypuknutí ho obžalovali z velezrady.

Jána Sarkandera zatkli protestanti v roku 1620. Potrebovali totiž informácie o spovedi Ladislava Popela z Lobkovic, pretože boli presvedčení, že Ladislav Popel z Lobkovic participoval na pozvaní poľských jednotiek do Olomouca. Ján Sarkander vypočúvajúcim odpovedal, že im nemôže poskytnúť žiadne informácie, pretože by išlo o vyzradenie spovedného tajomstva. Preto ho podrobili po troch v danej dobe bežných mučeniach aj tomu najprísnejšiemu mučeniu.

Ján Sarkander na následky štvrtého stupňa mučenia, približne po mesiaci trápenia vo väznici, zomrel. Podľa dochovaných informácii mal okrem iného vytrhané nechty z prstov na rukách a tak polámané ruky, že mu ruky obludne napuchli a v breviári musel listovať svojím jazykom. Umučenie katolíckeho kňaza vyvolalo v Čechách značné pobúrenie a jeho kult sa rozšíril nielen na Morave a v Čechách, ale aj v Poľsku.

Jána Sarkandera blahorečil v roku 1859 pápež Pius IX. a v roku 1995 ho kanonizoval pápež Ján Pavol II., spoločne so Zdislavou z Lemberga. Proti kanonizácii Jána Sarkandera ostro vystupovali českí protestanti, ktorí kanonizáciu vnímali ako útok voči ekumenickému hnutiu.

Známym španielskym popraveným kňazom, ktorý odmietol vyzradiť spovedné tajomstvo, bol aj kamilliánsky katolícky kňaz a vojenský kaplán Pedro Marieluz Garces (1780 – 1825), ktorý počas vzbury španielskych karlistov odmietal vládnemu generálovi Rodilovi prezradiť, z čoho sa spovedali zajatí karlistickí povstalci. Slobodomurársky generál Rodilo sa rozzúril a nechal popraviť kaplána Garcesa spoločne s povstalcami.

Ďalším v zozname kňazov – mučeníkov, ktorí odmietli prezradiť spovedné tajomstvo bol sv. Matteo Correa Magallanes (1866 – 1927). Narodil sa v meste Tepechitlán v Mexiku, a za kňaza bol vysvätený v roku 1893 vo veku 27 rokov. Pôsobil ako kaplán v rôznych farnostiach a bol tiež členom rádu Kolumbových rytierov.

Počas revolučných vystúpení mexických katolíckych vzbúrencov, nazývaných Cristeros, sa dostal 5. februára 1927 v meste Durango do zajatia antiklerikálnych vojakov pod vedením generála Eulogia Ortiza. Ten vydal rozkaz, aby mu sv. Matteo Correa Magallanes prezradil informácie o zatknutých členoch Cristeros, chcel tak v organizácii identifikovať vodcov povstania.

Kňaz odmietol, na čo sa mu generál Eulogio Ortiz začal vyhrážať okamžitým zastrelením. Keďže sv. Matteo Correa Magallanes aj napriek hrozbe nič neprezradil, vydal generál povel k streľbe. Niekoľko minút po vražde kňaza zastrelili vojaci aj všetkých ostatných zatknutých Cristeros, vrátane žien a detí. Blahorečený bol 22. novembra 1992 pápežom Jánom Pavlom II. a kanonizovaný bol 21. mája 2000 počas pápežovej návštevy Mexika.

Ďalším zo zavraždených kňazov bol Felipe Ciscaro Puig (1865 – 1963), ktorého zavraždili počas Španielskej občianskej vojny španielski komunisti a anarchisti. Felipe Ciscaro Puig spovedal dvojicu františkánskych kňazov, otca Agulla a otca Ivarsa, zo skupiny 43 františkánskych a iných mučeníkov, ktorí sa snažili utiecť z územia kontrolovaného komunistami na územie pod kontrolou generála Franca.

Felipe Ciscaro Puig odmietol komunistom a anarchistom vyzradiť spovedné tajomstvo, tí františkánskych mníchov podozrievali, že sú agentmi generála Franca. Otcov Agulla a Ivarsa popravili krátko po spovedi, kňaza Felipe Ciscara Puiga sa pokúsili zlomiť zinscenovanou popravou. Keď sa väznitelia presvedčili, že otca Puiga nezlomia, zastrelili aj jeho. Otec Puig študoval vo Valencii a v roku 1888 bol vysvätený za kňaza.

Momentálne sa pripravuje kanonizácia všetkých 43 popravených Božích služobníkov Ricarda Pelufa Esteveho, ktorí sa stali obeťou španielskych komunistov a anarchistov, v skupine bolo 36 františkánov.

Počas občianskej vojny zavraždili španielski komunisti aj Fernanda Olmeda Reguera (1873 – 1936).V roku 1904 sa stal kňazom kapucínskeho rádu menších bratov. Pôsobil v Madride, kde sa musel ukrývať pred komunistickým terorom. Ukrýval sa v madridských štvrtiach, no na základe udania ho zatkli a uväznili.

Vo väznici otca Regueru vyšetrovatelia týrali, pretože sa u neho spovedali zatknutí, o ktorých prejavovala záujem komunistická tajná polícia, a z ktorých komunisti mnohých neskôr popravili. Otec Fernando Olmeda Reguera spovedné tajomstvo napriek neľudskému mučeniu neporušil.

Jeho ostatky boli pietne uložené v krypte kostola Ježiša Medinacelského v Madride, blahorečený bol v Tarragone 13. októbra 2013.

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Otvorený list slovenských katolíckych aktivistov najdôstojnejším otcom arcibiskupom a biskupom

Pri Ríme sa konala „Synoda farárov“. Expertom tam bol Mons. Tomáš Halík, veľký priateľ pokroku a slovenského národa. Cirkev aj my sa musíme zmeniť…

Škótskych politikov poburuje modlenie sa pri potratových klinikách, nárazníková protimodlitbová zóna tak môže byť rozšírená aj na celé mesto

Pápež František píše známej katolíckej LGBTQ+ aktivistke, sestre Gramickovej: Transrodoví ľudia musia byť akceptovaní a začlenení do spoločnosti