Fiducia supplicans polarizuje vysoký španielsky klérus. Nie všetci španielski preláti sú ochotní konať v rozpore s katolíckym učením a svojím svedomím -

Fiducia supplicans polarizuje vysoký španielsky klérus. Nie všetci španielski preláti sú ochotní konať v rozpore s katolíckym učením a svojím svedomím


31. januára 2024
  Krátke správy

Španielsky arcibiskup Gil Tamayo: „Nepožehnám ani jeden homosexuálny zväzok.“

Portál National Catholic Register uverejnil článok o polarizácii v radoch vysokého španielskeho katolíckeho kléru. Španielsky arcibiskup José Mária Gil Tamayo z Granady v súvislosti s dokumentom Fiducia supplicans otvorene uviedol:

Nepožehnám vo svojej arcidiecéze ani jeden homosexuálny zväzok.“ Okrem toho arcibiskup Gil Tamayo uviedol, že bude „usilovne rešpektovať nemennú náuku Cirkvi o pravom manželstve a neregulárnych zväzkoch, aby sa vyhol vytváraniu zmätku v mysliach veriacich.“ Zároveň podčiarkol, že jeho koncepciu nemožno vnímať ako „koncepciu za, alebo proti pápežovi“. Odborníci však tvrdia, že dištancovanie sa od pápežského stanoviska arcibiskupa Gila Tamaya je viac ako zrejmé.

Arcibiskup José Mária Gil Tamayo z Granady, vľavo; arcibiskup Jesus Sanz z Ovieda, vpravo
zdroj: snímky obrazovky/youtube.com, koláž Christianitas.sk

Postoj arcibiskupa Gila Tamaya je kritickejší k dokumentu Fiducia supplicans ako opatrný postoj španielskeho biskupa José Ignacia Munillu z Orihuela Alicante, ktorý uviedol, „že aj keď Fiducia supplicans neobsahuje otvorené herézy, aplikácia v praxi však bude chaotická a problematická.“ Svojím prístupom tak pripomína biskup Munilla lekára, ktorý síce informuje o lieku, zároveň však jedným dychom upozorní na jeho nepríjemné kontraindikácie a problémy, ktoré tento liek môže spôsobiť. Takže je vlastne potrebné zvážiť, či tento liek použiť, alebo nie.

Následne biskup Munilla rozhodol, že každú žiadosť o požehnanie homosexuálneho páru či páru v neregulárnom vzťahu bude posudzovať generálny vikár biskupstva, „pokiaľ sa nezaužíva vhodná prax, prípadne pokiaľ sa nezverejní nové diecézne usmernenie“. Biskup Munilla dokázal čiastočne otupiť ostrie bergogliánskeho protiútoku voči svojej osobe, zodpovednosť presunul na plecia generálneho vikára, na ktorého aj dopadne v prípade, ak sa situácia začne vyvíjať dramaticky, aj bergogliánsky trest. Ale biskup Munilla určite na spomenutého potrestaného generálneho vikára nezabudne a primerane sa mu revanšuje.

Z iného súdka je však madridský arcibiskup Cobo Cano, ktorého vysvätil pápež František v posledných týždňoch. Cobo Cano samozrejme prijal dokument Fiducia supplicans so synodálnym potešením a bez akýchkoľvek námietok. Vo svojej diecéze už začal trestať kňazov, ktorí dokument odmietajú.

Samozrejme, postoj arcibiskupa Cana možno ľudsky pochopiť. Bolo by totiž hrubým nevďakom a nebezpečnou chybou sklamať dôveru pápeža Františka a bergogliánov. Podľa zlých jazykov pápež František môže totiž arcidiecézu nielen dať, ale aj vziať, podobne ako to urobil s kardinálom Burkom a jeho bytom vo Vatikáne a s biskupom v Stricklandom.

V podobne zodpovednom ústretovom bergogliovsko-synodálnom duchu reagoval aj biskup Antonio Gomez Cantero z Almeríe, ktorý obhajoval deklaráciu Fiducia supplicans ako veľmi presný a nasledovaniahodný dokument a vyzýva všetkých, aby si podrobne a s bratským synodálnym porozumením prečítali celý dokument predtým, ako vydajú svoje stanovisko.

Na druhej strane môj obľúbený španielsky arcibiskup Jesus Sanz z Ovieda, ktorý silne podporuje FSSPX vo svojej diecéze, si určite s porozumením prečítal dokument Fiducia supplicans a práve preto ho odmieta. Nemieni akceptovať predstavy pápeža Františka a ani predstavy teológa orgazmu Fernándeza.

Arcibiskup Jesus Sanz navyše tvrdo označil Fiducia supplicans za: „demagogický dokument, ktorý prekrúca celú kresťanskú tradíciu, Evanjeliá, Učiteľský úrad Cirkvi a celé Kristovo učenie.“ Arcibiskup Sanz veľmi pozitívne hodnotí vystúpenie afrických biskupov voči dokumentu Fiducia supplicans, ktorí jasne uviedli, že dokument nikdy neakceptujú.

Teológ orgazmu Fernández, spolu so svojím blízkym spolupracovníkom otcom Armandom Matteom následne vypracovali na príkaz pápeža Františka dodatok k dokumentu, v ktorom uviedli, že: „Fiducia supplicans nie je ani kacírskym a ani rúhačským dokumentom a preto biskupi nemôžu zakázať pastoračné požehnávania“. Pápež František k tomu dodal, na stretnutí s kňazmi Rímskej diecézy, že Fiducia supplicans nemení doktrínu o sviatosti manželstva medzi mužom a ženou a že sú požehnávaní ľudia a nie hriech.

15. januára 2023 už stratil pápež František svoju trpezlivosť a vyzval kritikov, aby vyjadrili svoje pochybnosti slovami: „Keď rozhodnutia nie sú prijaté, je to preto, že nie sú pochopené. Keď sa vám to nepáči, choďte sa porozprávať, pýtajte sa a bratsky sa porozprávajte.“

Španielski arcibiskupi Gil Tamaya z Granady a arcibiskup Jesus Sanz z Ovieda pápeža samozrejme synovsky poslúchli. Následne svoje odmietavé rozhodnutie prijali práve preto, že sa bratsky porozprávali a pochopili, o čo vo Fiducia supplicans ide. Ich arcibiskupské rozhodnutie je jasné: „sodomské páry a páry v neregulárnych zväzkoch požehnávať nebudú“. Nie sú osamotení, v rovnakom duchu sa vyjadrilo obrovské množstvo biskupov a cirkevných hodnostárov po celom svete a s touto skutočnosťou sa budú musieť bergogliáni vyrovnať a naučiť žiť.

BK

Zdroj: National Catholic Register, titulný ilustračný obrázok, zdroj – snímky obrazovky/youtube.com, koláž Christianitas.sk


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

List predsedovi KDH, Milanovi Majerskému

Má floridská diecéza jurisdikciu nad… Mesiacom?

Biskup Mutsaerts vyjadril podporu biskupovi Stricklandovi

Odovzdali sme petíciu za zastavenie škandalózneho predstavenia SND dehonestujúceho Nášho Pána Ježiša Krista