Arcibiskup Róbert Bezák sa aktívne zúčastňuje na predvolebnej kampani Ivana Korčoka. Zasiahne KBS proti otvorenému zapájaniu sa príslušníka kléru do politickej kampane? -

Arcibiskup Róbert Bezák sa aktívne zúčastňuje na predvolebnej kampani Ivana Korčoka. Zasiahne KBS proti otvorenému zapájaniu sa príslušníka kléru do politickej kampane?


20. marca 2024
  Krátke správy

Nie je zrejme politika ako politika, politik ako politik a kňaz ako kňaz. To, čo druhým prechádza bez povšimnutia slovenského episkopátu, aj keby išlo o ten najostentatívnejší a najordinárnejší angažmán v progresívnej a liberálnej propagande či politike, to je u konzervatívnych a národne orientovaných kňazov predmetom sankcií a zákazov zo strany nadriadených cirkevných orgánov. Pripomeňme ako chodiaci dôkaz tohto dvojakého metra meno emeritného arcibiskupa Róberta Bezáka. Mená kňazov napomenutých či sankcionovaných radšej nespomeňme, z ohľadu na ich pokoj.

Zdroj: youtube.com

No a to pritom naši biskupi kňazov upozorňujú, že sa nemajú angažovať v priamej politickej kampani:

https://svetkrestanstva.postoj.sk/137588/knazi-maju-ohlasovat-evanjelium-a-nie-sa-zapajat-do-politickych-kampani

Včera však napriek tomu Róbert Bezák prehovoril priamo na predvolebnom mítingu Ivana Korčoka, spolu s takými nehynúcimi majstrami koridorov, ako je napríklad Milan Kňažko. Moderátor zhromaždenia uviedol Bezáka ako „spriazneného duchovného“.

https://www.facebook.com/ivan.korcok/videos/1553603085202469/?ref=embed_video&t=1255

Po vystúpení na pódium sa Bezák vcelku adekvátne zmienil, že „možno sa niektorí opýtajú, že čo tu tento hľadá?“ To však vzápätí účastníkom sám objasnil. Podľa neho ide o to, aby sme ako súčasť sveta „nezostali doma“. Potom sa rozhodol prevravieť „nielen pre tých, čo sú tu, ale pre celé Slovensko“. Následne sa duchaplne pustil do analógie medzi futbalom a politikou, zdôvodňujúc, že „nielen útok musí byť, ale aj obrana“. Preto aby mohlo „naše mužstvo“, čiže Slovensko vyhrať, „je potrebné, aby bolo vyvážené“. Zaspomínal na komunistický režim, kde bol „len jeden názor“, a v našej súčasnosti hľadá zrejme k nemu paralelu, avšak určite tým nemyslel Európsku úniu, pretože, ako dodal – „svet nám utiekol“. Čiže, chyba bude podľa neho určite v našom prijímači.

Aby bol politický gýč jeho extempore dokonalý, v duchu tých najcukrovkovitejších amerických predvolebných kampaní, vypomohol si slniečkárskou ikonou najvyššieho kalibru, M. L. Kingom a citoval jeho slogan: I have a dream. Upresnil, že jeho snom je, aby Slováci celému svetu dokázali, ako vedia spolu pekne existovať v harmónii. Tu sa ponúka otázka: Aký bol jeho dream vtedy, keď jedni Slováci druhých zatvárali do karantén a bublín, šikanovali za nefunkčné rúška, chceli nasilu očkovať, nadávali im a vyhrážali sa im? Aj vtedy, popri covidovom „útoku“, ospevoval „obranu“?

Pri národnej harmónii však jeho dream nekončí a konkretizuje ho. Otec arcibiskup sa nakoniec na námestí pred davom, s bodrosťou podomového predavača vysávačov vyznal, že si tak predstavuje „ako prichádza zahraničná návšteva a pred palácom ich víta pán prezident Ivan Korčok aj so svojou manželkou Soničkou“.

Vskutku, malebná predstava. Ale odhliadnuc od estetických hodnôt tejto kompozície, stále tu niečo nesedí. Nie je toto náhodou účasť príslušníka stavu klerického v politickej kampani, a to účasť skutočne veľmi okatá a jednoznačná, v rozpore s tým čo nám vyššie zvestoval Mons. Bernard Bober? Bude za to emeritný otec arcibiskup aspoň ústne pokarhaný, alebo sa bude od jeho aktivít KBS oficiálne dištancovať, ako to urobila v iných prípadoch?

Avšak – Quod licet Iovi, non licet bovi, ako hovorili už starí Rimania: Čo je dovolené Diovi, nie je dovolené volovi. Preto sa Róbert Bezák môže veselo zúčastňovať LGBT kampane a propagandy:

https://christianitas.sk/bezak-ucinkuje-v-reklame-co-na-to-kbs/

https://christianitas.sk/arcibiskup-bezak-o-transgender-ludoch-neriesme-v-akom-tele-chodia-ale-aku-maju-auru/

https://christianitas.sk/bezak-diskutoval-o-lgbt-povedal-tiez-preco-prisiel-o-miesto/

relativizuje eutanáziu:

https://christianitas.sk/nestastne-vyjadrenia-emeritneho-arcibiskupa-bezaka-pre-liberalny-portal-keby-kuffovi-znasilnili-sestru-tiez-by-sa-pytal-co-by-urobil-jezis/

angažuje sa v politike:

https://christianitas.sk/arcibiskup-bezak-chce-aby-caputova-opat-kandidovala-na-prezidentku/

https://www.tyzden.sk/rozhovory/98662/robert-bezak-bliziace-sa-volby-budu-pre-krestanov-velkou-dilemou/

ale slovenský episkopát má očividne iné starosti, než aby sa ním zaoberal. Musí napríklad odhaľovať konšpiračné stránky, angažovať sa za prijímanie na ruku, propagovať vakcíny, dištancovať sa od intronizácie Krista Kráľa a bojovať za jediný možný politický systém – demokraciu a jeho jedinú ochrankyňu – Európsku úniu. Na otázky veriacich a verejnosti, ohľadom progresívneho aktivizmu Róberta Bezáka, má preto len vyhýbavú odpoveď:

https://christianitas.sk/kbs-o-kauze-bezakovej-reklamy-otazky-adresujte-vatikanu/

BM

Zdroj: Denník N, titulný ilustračný obrázok, zdroj – youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Švajčiarsky biskup Bonnemain čelí kritike za to, že sa zúčastnil pohrebu biskupa Huondera, organizovaného Kňazským bratstvom svätého Pia X.

Narodenie a raný život Panny Márie

Oslava a úcta k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu v Cirkvi (Trinásta časť)

Komisia biskupov EÚ (COMECE) pokračuje vo svojej propagandistickej jazde: Vydala novú brožúrku o pozitívach EÚ a jej rozširovaní