Deväťdesiatročný kardinál hovorí svojim únoscom: „Budem kázať to, čo je pravda“ -

Deväťdesiatročný kardinál hovorí svojim únoscom: „Budem kázať to, čo je pravda“


16. novembra 2020
  Krátke správy

Keď minulý týždeň deväťdesiatročného kardinála Christiana Tumiho v Kamerune zajali a vypočúvali ozbrojení separatisti, pokojne im odpovedal, že bol Bohom povolaný kázať iba to, čo je pravda.

Video zverejnené na sociálnych sieťach 7. novembra obsahovalo rozhovor, ku ktorému došlo, keď kardinála Tumiho v noci zadržali separatistické milície počas cesty v severozápadom Kamerune.

Na videu jeden z Tumiho únoscov vyčítal kardinálovi jeho výzvu, aby bojovníci v Kamerune zložili zbrane, a potom od neho žiadal, aby posolstvo separatistov oznámil ďalej verejnosti.

Na to kardinál odpovedal: „Budem kázať to, čo je pravda, a čo je v súlade s pastoračným a biblickým poslaním.“

„Nikto nemá právo mi prikazovať, aby som kázal čosi iné, pretože mňa povolal Boh,“ povedal kardinál Tumi.

Potom kardinál svojim únoscom zdôraznil: „Keď hovorím, hovorím ako pastier a s tým nemôžem nikdy prestať. Ak to prestanem robiť, nebudem verný Všemohúcemu Bohu. “

Tumi cestoval s ďalšími dvanástimi osobami vrátane miestneho vodcu Fona Sehma Mbingla I. z Bamendy do Kumba, keď ich zadržali ozbrojenci patriaci k separatistickým milíciám v dedine Bamunka v severozápadnom Kamerune. Nasledujúci deň ho separatistickí bojovníci prepustili.

K únosu emeritného arcibiskupa v Douale došlo uprostred konfliktu medzi separatistami a vládnymi silami na anglicky hovoriacich územiach v severozápadnom a juhozápadnom regióne Kamerunu. Napätie sa vystupňovalo po tom, čo boli v roku 2016 frankofónni učitelia a sudcovia vyslaní pracovať do historicky marginalizovaných anglofónnych oblastí, a spor sa stal známy ako anglofónna kríza.

Kardinál Tumi sa aktívne usiluje o mierové riešenie krízy prostredníctvom dialógu po svojom odchode do emeritúry ako arcibiskup v Douale.

Tumi pomohol vytvoriť generálnu anglofónnu konferenciu, rámec pre dialóg medzi všetkými stranami anglofónneho konfliktu.

Kríza v Kamerune má pôvod v konflikte medzi anglicky a francúzsky hovoriacimi oblasťami Kamerunu. Koncom 19. storočia bola táto oblasť nemeckou kolóniou, ale územie bolo po porážke Nemeckej ríše v prvej svetovej vojne rozdelené na britské a francúzske mandáty. Mandáty sa zjednotili v nezávislom Kamerune v roku 1961.

Kardinál Tumi sa narodil v severozápadnom Kamerune v roku 1930 a ako biskup pôsobil vo frankofónnych oblastiach krajiny od roku 1979. V rokoch 1985 až 1991 bol prezidentom kamerunskej biskupskej konferencie.

V regiónoch juhozápad a severozápad, ktoré boli predtým britskými Kamerunmi, teraz vzniklo separatistické hnutie.

Násilie sa vystupňovalo v októbri, keď 24. októbra ozbrojenci napadli Medzinárodnú bilingválnu akadémiu Matky Františky, školy v Kumbe v juhozápadnom regióne Kamerunu, 24. októbra a spustili streľbu na žiakov. Podľa agentúry Reuters bolo zabitých sedem žiakov vo veku od 12 do 14 rokov.

Po únose jeden zo separatistov od Tumiho na videu požadoval, aby verejnosti a vláde Kamerunu odkázal, že „nikdy nezložíme zbrane, kým nebudeme slobodní, pretože bojujeme za svoje práva“.

Kardinál odpovedal: „Som kamerunský občan ako vy. Nie som súčasťou vlády. Som úplne nezávislý … Nie som hovorcom vlády a nie som zamestnancom vlády.

„Ak ste vy urobili zle, poviem vám, že ste urobili zle; ak vláda urobila zle, poviem, že urobila zle.“

MH

Zdroj: catholicworldreport.com

Prosíme Vás o PODPORU! Aj vďaka Vám môže Christianitas napredovať a zvyšovať periodicitu článkov, obraňovať Vieru a hodnoty kresťanskej civilizácie.

Bankové spojenie: SK7765000000000020594299

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Vyvolenie apoštolov

Zázračné a nadprirodzené úkazy v liberálnom tábore po atentáte na Fica: Štváči upokujujú, polarizátori zjednocujú, minulosť sa mení na prítomnosť, len tí slepí ešte nevidia…

Bazilika Bom Jesus v indickej Goi uchováva ostatky sv. Františka Xaverského

Mimoriadna správa: Vatikán vydal nové usmernenia ohľadom nadprirodzených zjavení