Kardinál Pizzaballa navštívil obliehanú Gazu a priniesol časť humanitárnej pomoci -

Kardinál Pizzaballa navštívil obliehanú Gazu a priniesol časť humanitárnej pomoci


17. mája 2024
  Krátke správy

Latinský patriarcha Jeruzalema, kardinál Pizzaballa sa konečne mohol aj s humanitárnou pomocou Maltézskeho rádu dostať do obkľúčeného a židovskou armádou ničeného mesta Gaza. Patriarcha zavítal do farnosti Svätej rodiny, kde veriaci vítali kardinála Pizzaballu s veľkou radosťou. V obliehanom meste totiž chýbajú základné potraviny, lieky i pitná voda. Izraelská armáda mesto systematicky ničí leteckými útokmi a delostreleckým ostreľovaním.

Latinský patriarcha Jeruzalema, kardinál Pizzaballa
zdroj: youtube.com

Kardinál Pizzaballa sa snažil dostať do Gazy už niekoľko týždňov, nedostal však povolenie od Izraela. Takisto neboli zverejnené žiadne bližšie informácie o jeho návšteve. Izrael nepovolil po začatí vojenskej operácie voči Gaze vstup do mesta ani hlavnému kňazovi farnosti Gabriele Romanellimu, ktorý sa nachádzal v čase vypuknutia izraelského útoku na dovolenke v Taliansku.

Od začatia operácie potreby katolíckych veriacich zabezpečoval miestny pridružený kňaz Youssef Assad, ktorý aj informoval Vatikán o dianí vo farnosti. Spoločne s kardinálom Pizzaballom sa konečne mohol do Gazy vrátiť aj Gabrielle Romanelli, ktorého trpiaci kresťania taktiež s radosťou a nádejou privítali.

Ničenie humanitárnej pomoci palestínskym civilistom
zdroj: youtube.com

O zásobovanie Gazy sa bude teraz prioritne starať Maltézsky rád, ktorý je prítomný vo Svätej zemi od 11. storočia. Členovia rádu poskytujú lekársku, potravinovú pomoc po celom svete, vo Svätej zemi majú materskú nemocnicu v Betleheme, pričom zamestnancami nie sú len katolíci, ale aj moslimovia.

Vo farnosti Svätej rodiny v Gaze žije 500 kresťanov, ktorí sú obkľúčení a ich život je plný neistoty a obáv, pretože žijú vo vojnovej zóne. Katolíci sa však veľa modlia a majú pevnú vieru, pričom pomáhajú aj palestínskym Arabom, na ktorých rovnako dopadá izraelský útok plnou silou.

Počas svojho pobytu v Gaze sa kardinál Pizzaballa stretol aj s biskupom Alexiom a pravoslávnymi kresťanmi. Izraelská bojová operácia zblížila obe kresťanské komunity, ktoré si navzájom pomáhajú.

Gaza dnes
zdroj: youtube.com

Na platforme YouTube a ďalších sociálnych sieťach sa šíria hrozné informácie, zverejnené americkými humanitárnymi organizáciami. Na priloženom videu je vidieť, ako židovskí osadníci ničia humanitárnu pomoc určenú pre palestínskych civilistov. Čosi podobné sa dialo aj počas II. svetovej vojny, kedy nacisti rozkrádali alebo ničili pomoc Červeného kríža určenú väzňom v koncentračných táboroch. Palestínske ženy a deti neútočili na izraelských vojakov, ničenie humanitárnej pomoci civilistom je neprípustné a je jedným zo sprievodných znakov genocídy.

BK

Zdroj: YouTube, pch24.pl, titulný ilustračný obrázok, zdroj – youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Sv. Benno z Meissenu, biskup a apoštol polabských Srbov

Duch Svätý nás posilňuje a teší

Protirečenia ľavicovo-liberálneho myslenia alebo Hitparáda slniečkárskej hlúposti

Seriál o spovedi a sviatosti pokánia podľa knihy biskupa Louisa Gastona de Ségur „Spoveď“, VI. časť