4 krajiny EÚ odmietajú spoločné zadlžovanie -

4 krajiny EÚ odmietajú spoločné zadlžovanie


25. mája 2020
  Krátke správy

Štyri krajiny známe svojim dlhodobo negatívnym postojom k zadlžovaniu sa EÚ: Rakúsko, Švédsko, Dánsko a Holandsko, odmietli návrh Nemecka a Francúzska na obnovenie a podporu hospodárstva v EÚ po epidémii koronavírusu. Dobu trvania pomoci by obmedzili len na dva roky a nesúhlasia so zvýšením rozpočtu EÚ ani s rozložením zadlženia na všetky krajiny EÚ.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz francúzsko-nemecký plán ostro kritizoval: „Jasne hovoríme áno núdzovej pomoci, ale odmietame spoločný dlh.“ EÚ si chce na kapitálovom trhu požičať peniaze a tie chce potom cez rozpočet únie distribuovať ako dotácie, do problematických regiónov.

Proti alternatívnym návrhom protestuje zase Taliansko, ktorého minister pre európske záležitosti sa v čase recesie dožaduje „ambicióznych a inovatívnych riešení.“

Označiť pokračujúce zadlžovanie na úkor budúcich generácii za  „inovatívne“ zaiste vyžaduje veľkú dávku „európskej“ fantázie, pretože týmto spôsobom funguje Európa, či už ako únia alebo jej jednotlivé štáty už celé desaťročia a teda nič nové na tom nie je. Ambiciózne to však nesporne je, keďže sa má jednať o balík s celkovým objemom na úrovni 500 miliárd eur. Predstava, že o tento balík bude navýšená suma, s ktorou každoročne disponujú eurobyrokrati v Bruseli určite nenechá chladnými viacerých ľudí.

Štyrom fiškálne konzervatívnym krajinám vadí hlavne mutualizácia dlhu, čiže vzájomné, spoločné ručenie za dlh. Za splácanie dlhu teda prevezmú záruku všetky krajiny EÚ a pokiaľ sa nebude v nejakom regióne stíhať, bohatšie, alebo inak povedané, menej rozhadzovačné krajiny, to zatiahnu. Nápad je to zaiste dobrý, pre Brusel, Taliansko, Grécko alebo Portugalsko. Pre niektoré krajiny už ale nie. Pokiaľ ale Brusel plánuje pokračovať vo federalizácii Európy, v ktorej národné štáty budú hrať len úlohu dojných kráv, tak je to nápad vynikajúci.

BM

TASR

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Modlitba kňaza za uzdravenie premiéra Slovenska

Kardinál Pizzaballa navštívil obliehanú Gazu a priniesol časť humanitárnej pomoci

Slovenský misionár z Mozambiku odmietol poskytnúť rozhovor Katolíckym novinám. Dôvodom bol text o zbierke na zbrane pre ukrajinskú armádu

Prvý oficiálny portrét Karola III. bol označený za „satanský“ či „zlovestný“