Srí Lanka a mlčanie sveta -

Srí Lanka a mlčanie sveta


30. apríla 2019
  Cirkev  

– Tragická smrť kresťanov na Srí Lanke, ktorí zahynuli na Veľkú noc, je potvrdením dramatických slov, ktoré Ježiš povedal pri Poslednej večeri: „Ak mňa prenasledovali, budú prenasledovať aj vás. Ak zachovávali moje slovo, budú zachovávať aj vaše. Ale to všetko vám budú robiť pre moje meno, lebo nepoznajú toho, ktorý ma poslal,“ hovorí v rozhovore kňaz Rafał Cyfka (Pomoc Cirkvi v núdzi).

Kňaz poukázal na to, že sú to ďalšie veľkonočné sviatky, počas ktorých došlo k masakru stoviek kresťanov.  Každý rok práve na sviatok Vzkriesenia Pána sa na mnohých miestach sveta deje niečo také hrozné, až je ťažké tomu uveriť.

Niet slov na vyjadrenie takej veľkej drámy. Utrpenie kresťanov žijúcich na Srí Lanke nie je možné vyjadriť slovami. Niet výrazov vystihujúcich utrpenie rodín kresťanov, ktorí zahynuli. Neexistujú slová, ktorými by sa dalo opísať utrpenie celej Cirkvi, ktorá sa na jednej strane raduje zo zmŕtvychvstania Syna Božieho a na druhej strane trpí preto, lebo Kristus zvíťazil nad smrťou, Peklom a satanom – zdôraznil.

Kňaz Cyfka poukázal na to, že masaker, ku ktorému došlo na Veľkonočnú nedeľu na Srí Lanke, je výsledkom ľahostajnosti sveta, ktorý sa nezaujíma o osud kresťanov. Kňaz pripomenul, že prenasledovanie a teror proti kresťanom na Srí Lanke prebieha už mnoho rokov, podobne ako na mnohých iných miestach sveta. – Svet Západu, najmä ľudia, ktorí by mohli obrániť nasledovníkov Krista, nemá záujem o ich osud. Dnes sa veľa hovorí o masakre kresťanov na Srí Lanke, pretože na sviatky v médiách obvykle panuje tzv. uhorková sezóna. Preto v mnohých médiách je to téma číslo jeden. Keby k tomuto masakru došlo v inom čase, medzi mnohými inými politickými udalosťami, dočkali by sme sa maximálne stručnej zmienky o smrti kresťanov,“ povedal.

Náš účastník rozhovoru na potvrdenie svojich slov pripomenul tragédie, ktoré kresťania zažívajú takmer každý deň. – Len si preverte, ako médiá informujú o zabíjaní kresťanov, napríklad v Nigérii, kde len od začiatku tohto roka bolo vykonaných niekoľko stoviek pogromov na nasledovníkov Krista. Pozrite sa, prosím, ako svet mlčí celé roky o utrpení kresťanov v Sýrii, v Iraku. Kedy sa o tom začalo hovoriť? Až vtedy, keď vznikol tzv. Islamský štát. Predtým osud Kristových nasledovníkov nikoho nezaujímal a zdá sa, že naďalej nikoho nezaujíma, pretože nikto nechce zastaviť ďalšie vraždenie našich bratov vo viere – zdôraznil.

– Svet sa nezaujíma o osud prenasledovaných kresťanov. Namiesto toho sa šíri poplach keď ide o osud včiel, psov, kravského mlieka. Kresťania pre svet existujú iba ako objekt prenasledovania alebo posmechu. Toto je na celej veci najsmutnejšia vec – o zabíjaní kresťanov sa hovorí len vtedy, keď chýbajú iné témy, alebo keď chcú z toho politicky ťažiť – povedal kňaz  Cyfka.

Modlime sa k Bohu, aby sa postavil na obranu všetkých, ktorí dúfajú v Jeho Meno – apeloval kňaz  Cyfka.

Otec Mariusz Michalik, poľský misionár na Srí Lanke, sa podelil o svoje úvahy o teroristických útokoch namierených proti kresťanom. Zdôraznil, že teror takéhoto rozsahu bol v ázijskej krajine neznámy aj počas občianskej vojny (1983-2009).

– To, čo sa stalo, je šok, lebo ani počas občianskej vojny nikto nekládol bomby v kostoloch. Je to vec doteraz neslýchaná (…) Toto je nová “zlá” kvalita. Bol by som rád, keby sa ukázalo, že inšpirácia pochádza zo zahraničia a nie zo Srí Lanky. Dynamicky sa rozvíjajúca Srí Lanka môže byť pre niektorých susedov soľou v očiach. Ak by sa ukázalo, že útok spáchali miestni obyvatelia, bola by to tragédia … – vyjadril svoju ľútosť o. Michalik počas rozhovoru na TVP Info.

Poľský misionár zdôraznil, že atmosféra na Srí Lanke je už dlhšiu dobu čoraz hustejšia. Radikalizujú sa budhistické i moslimské mládežnícke skupiny. Katolíci i ostatní kresťania zažívajú rôzne prenasledovanie z oboch strán. Týka sa to predovšetkým budhistickej mládeže, ktorá sa čoraz viac radikalizuje smerom k nezdravému nacionalizmu.

– Budhistickí mnísi z kláštorov organizovali stretnutia, počas ktorých zdôrazňovali, že Srí Lanka má byť len pre budhistov (…) a že to majú napísané v ústave (…) Mladí ľudia počúvali kázne, začali hádzať na kostoly kamene, mali šarvátky s letničiarmi, kde už dochádzalo k násiliu – zdôraznil poľský kňaz. Zároveň zdôraznil, že situácia je nejasná. Pripomenul úsilie, ktoré vyvinuli budhistické organizácie v úsilí o zastavenie procesu legalizácie interrupcií. 

Podobná situácia bola aj u moslimskej mládeže. – Moslimská mládež sa radikalizuje vďaka štipendiám zo Saudskej Arábie (…) wahhábský islam nepozná toleranciu voči inovercom, a keď sa mladí ľudia vracajú na Srí Lanku, hovoria svojim rodičom: „nie ste dobrí moslimovia,“ vysvetľuje misionár. Podľa kňaza sa mladí moslimovia stávajú čoraz radikálnejšími, nepriateľsky sa stavajú k iným náboženstvám, nasledujú módu zo Saudskej Arábie; namiesto obyčajných šatiek vidno na uliciach srílanských miest čoraz častejšie hidžáby a burky. V nedeľu Vzkriesenia na Srí Lanke došlo k sérii teroristických útokov. V dôsledku bombových útokov v troch kostoloch prišlo o život vyše 200 kresťanov a najmenej 500 bolo zranených.

Zdroj: pch24.pl

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Narodenie a raný život Panny Márie

Oslava a úcta k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu v Cirkvi (Trinásta časť)

Komisia biskupov EÚ (COMECE) pokračuje vo svojej propagandistickej jazde: Vydala novú brožúrku o pozitívach EÚ a jej rozširovaní

Na slovíčko s Michaelom Mattom a Johnom-Henrym Westenom