Greyhound – film, ktorý nás učí pripodobňovať sa Kristovi v každej situácii -

Greyhound – film, ktorý nás učí pripodobňovať sa Kristovi v každej situácii

Matej Gavlák
14. septembra 2021
  Kultúra

Zdroj: cinematicrandomness.com

Dnešná kinematografia je pre mňa osobne takmer nepozerateľná. Nejde ani tak o používanie prehnaných počítačových efektov, plochých postáv, divného pseudodeja, či deravého scenára. Najväčší problém by som videl v tom, že je nesmierne ťažké identifikovať sa s hlavnými postavami. Či už ide o rôznych mafiánov, slabochov, ľudí ľahších (alebo skôr žiadnych) mravov, filozofov ateizmu, takmer vždy ide o opovrhnutiahodné postavy. Zrejme ide o akýsi obraz dnešnej doby. Dnes už proste asi naozaj existuje len minimum pevných ľudí, ktorí by pred peniazmi či inými „výhodami“ nezohli svoje chrbáty. Inými slovami: „bežný človek“ dnešnej doby sa s takouto postavou zrejme dokáže identifikovať, dokáže povedať „áno, tak to je“. A filmári spokojne natáčajú takéto paškvily aj naďalej, veď im idú na dračku.

Ak už aj postavy majú nejaké „vyššie hodnoty“, zväčša sú ich hodnoty taktiež veľmi pochybné, v prípade kresťanstva svoj princíp vždy nakoniec nejakým spôsobom zradia, veď „tak to vo svete chodí“, tak čo. Postavu pevnú od začiatku až do konca už skrátka nenájdeme.

O to nečakanejším prekvapením je nový počin od spoločnosti Apple Tv s názvom „Greyhound – bitka o Atlantik“.

Rok Pána 1942

Film rozpráva príbeh o kapitánovi amerického torpédoborca počas II. svetovej vojny, ktorý musí bezpečne dostať cez Atlantik zásobovací konvoj z Ameriky do Británie. Samozrejme, v oceáne číhajú brutálne „vlčie svorky“, čiže zoskupenia nemeckých ponoriek, ktoré v temných hlbinách čakajú na svoju korisť.

Snímka „Greyhound“ – čo je tiež názov kapitánovej lode – začína oznámením, že ochranné letectvo môže lode zo vzduchu chrániť iba pri pobrežiach a ďalej v oceáne si už budú musieť poradiť samé. Najväčšia ťarcha zodpovednosti pritom spočívala práve na kapitánoch torpédoborcov – menších bojových lodí – ktoré mali chrániť zásobovacie konvoje prevážajúce materiál, ale aj vojakov na front. Práve torpédoborce mali vyhľadávať a potápať ponorky, čo však v roku 1942 nebola vôbec jednoduchá záležitosť a lode v tejto krvavej šachovej partii nie vždy zvíťazili.

Kapitán Ernest Krause – stvárnený ako vždy skvelým Tomom Hanksom (ktorý mimochodom aj napísal scenár filmu) – sa zobúdza do azda najnáročnejších dní svojho života. Je to prvýkrát, čo velí bojovému torpédoborcu. Potom, čo kapitán vstane, kľakne si pred posteľ a jeho prvé slová smerujú k Bohu:

Drahý Pane, nech je tvoj svätý anjel pri mne, aby zlé mocnosti nemali nado mnou žiadnu moc. Amen

Kapitán Krause teda nie je americký superhrdina, ktorý by vierou v „seba samého“ rozstrieľal nepriateľov demokracie, ale obyčajný bohabojný človek, ktorý sa ocitol v mimoriadne nebezpečnej situácii a na pleciach nesie zodpovednosť za desiatky lodí a tisíce ľudských životov.

Vo svojej kajute má tiež na zrkadle prilepený malý obrázok, na ktorom je vyobrazená Kristova postava a nápis: „Ježiš Kristus je ten istý včera, dnes i na veky.“

Zanedlho, ako sa lode vydajú na šíri oceán, sú už prenasledované prvými ponorkami. Posádka lode sa o svojich nepriateľoch dozvedá za pomoci radarov – keď sú ponorky vynorené na hladine – alebo za pomoci sonarov – keď sa už nachádzajú v hlbinách oceánu. Následne po zachytení ponorky prichádza na rad matematika a geometria, ktorá pomáha vypočítať akým smerom sa ponorka pohybuje a kde presne sa asi nachádza. Film tu pomerne vierohodne zobrazuje proces akým sa v II. svetovej vojne vyhľadávali morské svorky tvorené ponorkami. Keď sa podarilo lokalizovať čo najpresnejšiu polohu ponorky, potom torpédoborec vystrelil špeciálne granáty o veľkosti a tvare sudu, ktoré sa ponorili do mora a tam vybuchovali. Prvú ponorku sa takto podarilo zničiť, čo medzi námorníkmi Greyhoundu spôsobilo výbuch radosti. Aj Kapitán Krause bol vo vytržení, šlo o jeho prvý úspešný zásah, no predsa si uvedomoval, že aj v ponorke zahynuli ľudské bytosti.

Ďalšie dni plavby konvoja však už neboli také jednoduché. Počas nočných výpadov vlčie svorky potopili niekoľko lodí, ktoré sa v ohni skĺzali do hlbín oceánu, kým chlapi na nich v mukách umierali. Greyhoundu sa nedarilo zabraňovať týmto nešťastiam a rovnako tak sa lodi ani nedarilo potápať ďalšie ponorky, čo na kapitána Krauseho vždy ťažko doľahlo. Napriek tomu ho neraz vidíme v tichosti sa modliť. Sňal si dolu svoju kapitánsku čiapku, chvíľu stál akoby zahĺbený v myšlienkach a na koniec povedal len „Amen“, čo celá posádka – zložená poväčšine z dvadsaťročných chlapcov – po ňom zopakovala.

Dobrý pastier

Ponorky spôsobujú chaos aj medzi jednotlivými loďami konvoja, ktoré sa častokrát takmer zrazia, prípadne po sebe v pomykove strieľajú. Aj tieto incidenty spôsobujú straty na životoch. Medzitým ponorky vypúšťajú svoje smrtonosné torpéda, ktoré zasiahli niekoľko lodí a tie sa následne potopili. V ohrození je aj samotná loď Greyhound – a tá sa zachráni iba vďaka duchaprítomnosti svojho kapitána, ktorý neustále vydáva príkazy, do ktorej strany sa má ťažká železná loď natočiť, aby sa vyhla torpédu približujúcemu sa vo vode priamočiaro ako šíp vystrelený z luku. Napriek mnohým opatreniam dostane aj torpédoborec zásah, ktorý ho síce nepotopí, ale niekoľko chlapcov príde o život. Pri pohrebe, na ktorom je prítomná celá posádka, prednáša kapitán Krause nasledujúcu reč:

Pochovávame telá týchto námorníkov do hlbín. Nech sú v Deň súdny spasení a nech ich čaká život večný po boku Ježiša Krista, ktorý pri svojom druhom príchode milostivo zostúpi, aby súdil svet; i more vtedy vydá svojich mŕtvych a porušiteľné telá tých, ktorí v ňom odpočívajú, budú zmenené a premenené na telá podobné Jeho telu. Veď On je schopný tak učiniť, lebo má moc nad všetkým. Amen

Film je natočený podľa staručkého románu vydaného ešte v roku 1955 (teda len desať rokov po vojne) s názvom Good Shepard – Dobrý pastier. Je to vlastne alegória na samého Ježiša Krista. Aj kapitán Krause musí previesť svoje ovečky „temným údolím“ a urobí všetko pre to, aby z nich zachránil čo možno najviac. Vidíme, že kapitán ani nespí, ani neje, ba zrejme nedopil ani tú jednu kávu, o ktorú si zažiadal. Neustále bdie, pretože „vlci môžu číhať všade“.

Svoju misiu napokon splní a dostane svoje lode bezpečne až do liverpoolskeho prístavu. Až vtedy, na konci filmu – po štyroch prebdených dňoch – si ide ľahnúť. No ešte predtým sa pokľačiačky a v tichosti vo svojej kajute modlí:

Ďakujem Ti, Môj Nebeský Otče, že si ma dnes milostivo ochraňoval. Svoje telo aj dušu porúčam do Tvojich rúk. Amen

Slová podobné Kristovým slovám na kríži tu zrejme nie sú náhodné. Dá sa povedať, že táto snímka – napísaná Tomom Hanksom osobne – nás učí pripodobňovať sa Kristovi v každej situácii, čo je inak stará kresťanská pravda. Učí nás, že ľudia v zodpovedných pozíciách by mali byť rovnako tak „dobrými pastiermi“, ako bol aj Kristus; a nie sebcami trasúcimi sa o vlastnú stoličku.

Kapitánove slová o večnom živote a vzkriesení sú taktiež nádherné – pripomínajú nám, že naše utrpenie a námahy nie sú zbytočné, že naša smrť nie je koncom, ale skutočne iba prechodom. A v konečnom dôsledku nás uisťujú, že diablova vláda nad týmto svet raz naozaj skončí a dobrí budú „žiť život večný po boku Ježiša Krista“.

Kiež by bolo bývalo viac takýchto filmov, ale Bohu vďaka aj za tento jeden.

Film „Greyhound – bitka o Atlantik“ v hlavnej úlohe s Tomom Hanksom nájdete na službe Apple Tv.

Trailer s českými titulkami:


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Vatikán vo Francúzsku blokuje vysviacku piatich kňazov u Misionárov Božieho milosrdenstva. Dôvodom je tradičná liturgia

Potřeba víry a její zneužití

Hrob – kniha života

Kardinál Schönborn z Viedne sa podelil s novokňazmi o svoju múdrosť. Povedal im: „Prosím, len žiadne pobožné reči!“