„Biskupi sú sklamaní postojom Ríma“ -

„Biskupi sú sklamaní postojom Ríma“

lifesitenews.com
12. apríla 2019
  Cirkev  

„Mnohí biskupi sú – jemne povedané – sklamaní postojom Ríma, jeho neochotou pomenovať skutočnú povahu a rozsah problému zneužívania,“ vyhlásil arcibiskup Charles Chaput v prejave k americkým študentom. Podľa hierarchu je hlavnou príčinou problému „predátorský homosexualizmus“, a nie tzv. klerikalizmus.

Počas prednášky na Pápežskej univerzite Josephinum v Ohiu arcibiskup Chaput zdôraznil potrebu poznať pravdivé príčiny problému sexuálnych škandálov v Cirkvi: „Mnohí biskupi sú – jemne povedané – sklamaní postojom Ríma, jeho neochotou pomenovať skutočnú povahu a rozsah problému zneužívania (…) klerikalizmus môže byť jedným z faktorov v prípadoch zneužívania maloletých, ale žiaden rodič, ktorého poznám – a poznám ich veľmi veľa – ho nepovažuje za hlavnú príčinu. Pokiaľ problém –  predátorskú homosexualitu – pravdivo nepomenujeme a nevykoreníme zo života Cirkvi, budeme len klamať sami seba.“   

Americký arcibiskup taktiež hovoril o nádeji a viere, ktorá by mala viesť k náprave v Cirkvi. „Darom tejto chvíle, požehnaním oddelenia Cirkvi od štátu, je to, že ako učeníci Ježiša Krista sme vystavení svetu, ktorý nás vidí aj pri tom, ako sa potkýname a padáme. Vďaka svedectvu veriacich, ktorí dúfajú, slúžia a zotrvávajú v Jeho láske – napriek všetkým našim zlyhaniam a slabostiam – Boh urobí evanjelium novým a žiarivejším. Dejiny sú svedkom tohto cyklu, ktorý sa opakuje znova a znova. Boh neprehráva “- zdôraznil.

Philadelphský arcibiskup a zároveň predseda komisie americkej biskupskej konferencie pre laikov, rodinu a mládež, pripustil, že pod vplyvom nedávnych škandálov môžeme dôjsť k presvedčeniu, že žijeme v temných časoch. Zdôraznil, že náš hnev je spravodlivý a zdravý. Rozhodujúce je však, ako tento hnev využijeme, pretože sa môže rovnako stať jedom i liekom. Dôležitá je  pokora a láska, ktoré očisťujú jednotlivca aj Cirkev. Vzorom katolíkov musí byť svätá Katarína Sienská, ktorá vďaka svojej svätosti a vytrvalosti donútila pápeža, aby sa vrátil z Avignonu do Ríma.

„Boh od nás chce, aby sme Jeho Duchom nielen obnovili tvár Zeme, ale naším životom obnovili aj srdce Cirkvi, aby opäť bolo mladé a krásne, a aby túto lásku vyžarovalo do sveta. Toto je naša úloha,“ povedal arcibiskup Chaput. Zároveň zdôraznil, že laici by nemali byť len pomocníkmi kňazov, ale mali by cítiť spoluzodpovednosť za poslanie Cirkvi. Katolíckych študentov zároveň vystríhal pred hotovými odpoveďami, ktoré im svet ponúka. „Sú to odpovede ľahké, ale nemôžu vás uspokojiť,“ povedal arcibiskup Chaput.

Zdroj: lifesitenews.com / KAI

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Prečo démoni, okultisti a čarodejnice nenávidia medailu svätého Benedikta

V diaľke sa už črtá budúca pandémia. Vatikán a OSN k nej kráčajú bez strachu, ruka v ruke

V Maďarsku klesol počet katolíkov za desať rokov o jeden milión! Sčítanie ukázalo neblahý trend sekularizácie

Nemeckej rodine, ktorá utiekla do USA pred prenasledovaním za domácu školu, hrozí deportácia!!! Nelegálnym migrantom však nie. Ozve sa pápež, tak ako v Marseille?