Big Tech – Moderátori diskusie o pandémii -

Big Tech – Moderátori diskusie o pandémii

Jakub Wozinski
29. júla 2022
  Spoločnosť


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Svetoví lídri technologického priemyslu bez toho, aby si od kohokoľvek pýtali súhlas, uzurpovali si právo rozhodovať o tom, kto má právo hovoriť o koronavírusoch a kto má mlčať. Za moderovaním tejto diskusie nestojí ani tak túžba urobiť svet nasilu šťastným, ale tučné zisky plynúce zo stavu permanentného ohrozenia.

Spoločnosť, ktorá je už viac ako dva roky masovo uzavretá v karanténe, nútená rešpektovať pravidlá izolácie a odrádzaná od častých kontaktov, sa pri vzájomných kontaktoch oveľa viac ako predtým spolieha na virtuálny svet. A v tomto svete – hoci teoreticky existuje veľké množstvo komunikačných kanálov a spôsobov získavania informácií – v praxi už roky dominujú tí istí, mimoriadne mocní aktéri.

Zdroj: wikimedia commons

Náhly pocit obáv o ľudstvo

Predtým sa giganti počítaní medzi veľké technologické spoločnosti iba zriedkakedy venovali nespravodlivostiam, ktoré sa diali vo svete, ale od prvých mesiacov roku 2020 sa ich zrazu zmocnil duch vzácnej empatie a záujmu o každú jednu ľudskú bytosť. Zo dňa na deň sa známe sociálne siete začali pýtať používateľov na ich zdravotný stav, informovať o dennom počte vykonaných testov, vytvárať špeciálne vizualizácie a mapy, venovať reklamný priestor informovaniu ľudí o pandémii a propagovať obsah, ktorý zvyšoval pocit ohrozenia.

Nie je to dobrý zvyk – predpokladať u niekoho zlú vôľu –, ale účasť technologických gigantov na záchrane ľudstva pred koronavírusom mohla od začiatku vzbudzovať pochybnosť rovnako ako presvedčenie, ktoré vyjadril šéf Svetového ekonomického fóra Klaus Schwab vo svojej knihe Covid-19 – Veľký reset, že tvárou v tvár pandémii nemožno obetovať ľudské životy v mene prospechu ekonomiky. Schwab aj Big Tech už roky podporujú myšlienku tzv. reprodukčných práv, takže ich angažovanosť pri ochrane ľudského zdravia musela vzbudzovať mocné podozrenie.

Veľmi skoro sa ukázalo, že podľa Big Tech existuje iba jedna konkrétna pravda o pandémii a každý, kto ju dôraznejšie spochybňuje, musí rátať s tým, že mu bude odobraté právo vyjadrovať sa. Odchýlenia sa od naratívu hlavného prúdu boli spočiatku trestané (len) dočasným pozastavením kont, neskôr vymazaním videí a príspevkov, obmedzením prístupnosti a okorenením vhodnou nálepkou s upozornením na nevhodný obsah alebo priamym vylúčením zo stránky.

Ruka v ruke s vládami

V Poľsku toto jednostranné moderovanie diskusií prekvapivo akceptovala vláda Zjednotenej pravice. Hoci by Big Tech svojou usilovne presadzovanou ľavicovou a progresivistickou agendou mal čisto teoreticky skôr sťažovať zbližovanie s nominálne pravicovou vládou, populárne stránky technologických gigantov na každom kroku budovali autoritu ministerstva zdravotníctva a sanitarizmus, ktorý presadzovalo. Tí, ktorí sú pri moci, zrejme nevideli nič podozrivé na tom, že po prvýkrát obhajujú rovnaký postoj spolu s radikalizovanou podnikateľskou komunitou.

Na druhej strane, veľký biznis takmer nikdy nerobí nič nezištne. Vyplýva to zo samotnej právnej a organizačnej štruktúry spoločností s miliardovými obratmi. Nie je dôvod predpokladať, že na začiatku druhého desaťročia 21. storočia došlo v tomto smere k nejakej zmene. Stačí sa teda pozrieť na to, ako veľmi sa od začiatku pandémie zmenila finančná situácia veľkých technologických spoločností, aby sme pochopili, že za snahou umlčať skutočnú diskusiu o koronavírusoch mohli byť silné finančné stimuly.

Nebyť vojny na Ukrajine, ktorá vypukla koncom februára, mohli sme hovoriť o takmer nepretržitom vzostupe takzvanej technologickej veľkej päťky. Na newyorskej burze zaznamenali mimoriadne zisky najmä spoločnosti Alphabet (vlastník značky Google), Microsoft a Amazon, ktorých cena akcií sa od začiatku roka 2020 takmer zdvojnásobila. Ešte pred vypuknutím pandémie koronavírusu sa s obavami konštatovalo, že americký akciový trh a hospodárstvo sú nebezpečne závislé od zdravia technologických gigantov, ktorých význam v dôsledku pandémie vzrástol do takej miery, že sotva päť subjektov generovalo až tretinu všetkých ziskov na akciovom trhu.

Zisky týchto gigantov sa samozrejme premietli do zvýšeného bohatstva ich majiteľov a akcionárov. Podľa údajov, ktoré začiatkom tohto roka zverejnila ľavicová organizácia Oxfam, desať najbohatších ľudí na svete (samozrejme, vrátane Marka Zuckerberga, Billa Gatesa a Jeffa Bezosa) zvýšilo od marca 2020 do novembra 2021 svoj majetok zo sedemsto miliárd na jeden a pol bilióna dolárov.

Spoločenský a obchodný odstup

Spoločenský odstup vnútený bežným občanom sa tak premietol do ešte väčšieho odstupu oddeľujúceho veľké technologické spoločnosti od zvyšku konkurencie. Čím viac vlád na celom svete sa bránilo realizácii úplne neefektívnej (ale na pomery orientálneho despotizmu) politiky ZeroCovid, tým vyššie zisky dosahovali giganti. Poľská vláda, podobne ako mnohé iné vlády na celom svete, vedome súhlasila s tým, aby sa Big Tech stal arbitrom a moderátorom v záležitosti, ku ktorej nemohol mať od začiatku odstup vzhľadom na charakter jeho činnosti. V dôsledku toho došlo k tomu, že keď sa v poľskom Sejme prerokúval návrh zákona upravujúci otázku povinného očkovania, Facebook pozastavil stránku politickej strany Konfederácia, ktorá vyjadrovala nesúhlas s touto otázkou.

Zaujímavé je, že samotní technologickí giganti sa od začiatku pandémie snažili vykresliť ako obete, a nie ako aktívni cenzori umlčiavajúci akúkoľvek opozíciu. V Spojených štátoch ľavicové kruhy už dlho tlačia na veľké technologické spoločnosti, aby sa ešte agresívnejšie zapájali do tzv. overovania faktov a nedovolili žiadnu polyfóniu ani v mnohých iných spoločenských otázkach. Veľké technologické spoločnosti si však uvedomujú, že cenzúra je najúčinnejšia vtedy, keď poskytuje určité zdanie úplnej slobody prejavu.

Hosťom v relácii Joea Rogana bol aj Elon Musk
zdroj: youtube.com

Koncom minulého roka sa v USA dostal na titulné stránky novín prípad moderátora a komika Joea Rogana, ktorý prevádzkuje vlastný kanál na YouTube. Tým, že do svojich programov pozýval vedcov, ktorí spochybňovali postoj k pandémii panujúci v popredných médiách, narazil na technologických gigantov do takej miery, že jeho konto bolo nenávratne vymazané. Roganove relácie predtým prilákali obrovské publikum, až päťdesiat miliónov divákov, čo sa z obchodného hľadiska javilo ako neuveriteľne výnosné pre služby založené na reklame. O to viac, že aj popredné televízne stanice mohli o podobnej sledovanosti len snívať. YouTube aj Twitter však zrejme usúdili, že strata časti Roganových sledovateľov na menej známych platformách by bola výhodnejším obchodným ťahom než narušenie oficiálneho, vysoko ziskového naratívu o pandémii.


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Násilie, voľby a demokracia. Skutočne to k sebe nepasuje? Dejiny hovoria niečo iné…

Recenzia knihy Roberta kardinála Saraha – Katechizmus duchovného života

Kardinál Ladaria, bývalý prefekt Dikastéria pre náuku viery, zrušil účasť na októbrovej Synode. Šíria sa špekulácie o príčine jeho rozhodnutia

National Geographic: „Exorcizmus je skutočný fenomén“