Bolo zelenej ľavicovej ideológie už dosť? Katolíckemu hnutiu Laudato si’ sa zdá, že ešte málo: Žiada od EÚ odvážnejšie kroky na ochranu klímy! -

Bolo zelenej ľavicovej ideológie už dosť? Katolíckemu hnutiu Laudato si’ sa zdá, že ešte málo: Žiada od EÚ odvážnejšie kroky na ochranu klímy!


22. mája 2026
  Cirkev Politika  

Akonáhle sa katolícka Cirkev pustila v 60. rokoch do zbližovania sa so svetom a jeho módami, vznikol trochu trápny efekt, ktorý poznajú mládežníci z rôznych subkultúr a ktorý by sa dal nazvať „trapošenie po funuse“. Niečo podobné najnovšie predviedli aj katolícke environmentálne organizácie:

https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20260521016

Pri „trapošení po funuse“ ide o jav, keď nejaká úzko zameraná subkultúra vymyslí módu, ktorú si sektársky užíva, ale tá sa postupne, pod otcovským dohľadom manažérov pop biznisu, stáva obecným módnym statkom. Vtedy znudení a otrávení príslušníci subkultúry znechutene odkladajú svoj módny výdobytok, pretože „už to nosí každý sedlák“ a začínajú sa obzerať po niečom novom.

Ilustračný obrázok, zdroj: wikimedia commons

Niektorí občania však práve vtedy vyrážajú do módneho útoku a s pocitom príjemnej víkendovej „rebélie“ a v duchu haškovského „mierneho pokroku v medziach zákona“ sa predvádzajú s módou, ktorá je už v subkultúrach „po funuse“.

Niečo podobné sa katolíckej Cirkvi stalo v súvislosti so zelenou ľavicovou ideológiou a klimatickou hystériou. Tá už začala zrejme nudiť tak globálnych progresívnych papalášov, vrátane Al Gorea, ako aj ľavicové subkultúry, vrátane Gréty.

https://christianitas.sk/krstny-otec-a-prorok-globalneho-oteplovania-al-gore-otocil-teraz-varuje-pred-novou-dobou-ladovou/

Jediní, kto ešte nepochopil, že táto móda a ideologická šablóna je už pasé, sú katolícke prebudené (woke) organizácie, ktorých osudom je od 60. rokov 20. storočia trápne kopírovanie cudzích ideologických nápadov namiesto toho, aby presadzovali vlastné – katolícke nápady.

Najnovšia iniciatíva hnutia Laudato si’ je dôkazom dokonalej nechápavosti toho, čo to znamená v pluralitnom a manipulovanom svete móda, reklama, výroba tém a celebrít. Súčasní progresívni katolíci v tomto pripomínajú Američanov v prvej polovici 20. storočia, keď, ako napísal Paul Johnson: „To, čo bolo v parížskej Latinskej štvrti módou dva mesiace, to sa stalo potom v Amerike módou na desať rokov.

Inak sa nedá vysvetliť, prečo katolícke agentúry prinášajú bizarnú informáciu, že „Hnutie Laudato si’ vyhlasuje po celej Európe významnú výzvu“.

Už táto úvodná formulácia musí vohnať každému katolíkovi, ktorý je pri zmysloch do líc červeň, pretože písať po 30 rokoch permanentného ľavicového environmentálneho a klimatického alarmizmu, ktorý sa na nás valil svojimi „významnými výzvami“ na dennej báze, že Laudato si’ a jeho ideologický súpútnici prinášajú niečo významné, je skrátka klasické „trapošenie po funuse“ a to navyše vo forme, ktorá pripomína mládenca z dediny, čo prišiel do metropoly na univerzitu a túži sa aklimatizovať do miestnej subkultúrnej smotánky, pričom si na seba hlava nehlava navešia zastarané subkultúrne doplnky. K nemalému pobaveniu miestnych subkultúrnych dám, aj arbitrov elegantiare mužského pohlavia.

Už len predstava, že Európska únia, globálny líder a generátor ľavicovo-liberálnych hystérií, niečo zanedbala v rozdúchávaní klimatickej hystérie, aby ju musela hecovať do lepšej činnosti katolícka organizácia je natoľko komická, že jej snáď nemôže veriť nikto, kto v posledných 20 rokoch otvoril noviny. Žiaľ, text „významnej výzvy“ sa takto tvári:

Hnutie Laudato si’ vyhlasuje po celej Európe významnú výzvu. Podpísalo ju viac ako 100 cirkevných organizácií zaoberajúcich sa solidaritou, ekológiou, migráciou a vzdelávaním – medzi nimi Caritas Europa, CIDSE, Pax Christi, Justice & Peace Europe a mnoho ďalších, ktoré sa na kampani Laudato si’ zúčastňujú vôbec prvýkrát. Výzva je adresovaná najvyšším predstaviteľom Európskej únie a národným lídrom.

Kampaň „Európa, buď verná pre náš spoločný domov“ je spoločná výzva adresovaná priamo inštitúciám EÚ. Jej jadro tvorí jednoduché, ale naliehavé posolstvo: Európa je už dlho lídrom v oblasti klímy a ľudskej dôstojnosti. Toto vedúce postavenie je teraz ohrozené, a to rizikom, že pod pojmom „zjednodušenie“ sa skrýva deregulácia – odkladanie klimatických záväzkov, oslabovanie náležitej starostlivosti a zvyšovanie závislosti od fosílnych palív.“

Áno, znie to neuveriteľne, ale katolícke organizácie sa snažia byť prebudenejšie ako bruselské politbyro a bruselskí politruci. Tvária sa, akoby celá klimatická hystéria bol nejaký katolícky záväzok a niečo, s čím vlastne prišli oni, aj keď v skutočnosti len naskočili v poslednej chvíli na vlak, ktorý sa však už bruselskí byrokrati, postavení pred novú energetickú realitu, zrejme rozhodli odkloniť (ako Expres hrôzy, sakumprásk aj s Christopherom Leeom, Petrom Cushingom aj Telly Savalasom) rovno do priepasti zabudnutia.

Nabubralý a imperatívny štýl, ktorý ašpiruje na vedúcu rolu v klimatickej mobilizácii, dávno po tom, ako to ešte niekoho relevantného (čiže globalistov) zaujíma, pôsobí na katolíka deprimujúco:

Kampaň požaduje odvážne krokyokamžité zastavenie akéhokoľvek nového prieskumu ložísk fosílnych palív, jasnú stratégiu postupného ukončovania: uhlie do roku 2030, plyn do roku 2035, ropa do roku 2040, zrušenie dotácií na fosílne palivá a trvalú daň zo ziskov z fosílnych palív, spravodlivú transformáciu, ktorá chráni pracovníkov, zraniteľné domácnosti a komunity a ambiciózne a dostupné financovanie opatrení v oblasti klímy a uvoľnenie zdrojov pre globálny juh.

Tieto požiadavky nevychádzajú len z Európy. Vychádzajú zo solidarity s biskupmi globálneho juhu, ktorých Manifest s neochvejnou jasnosťou pomenováva to, čo už bolo stratené: životy, pôdu, živobytie, budúcnosť, a požaduje postupné ukončenie využívania fosílnych palív.“

Podobné fantazmagórie tvárou v tvár energetickej a ekonomickej realite, navyše z úst Európanov, ktorí sú zvyknutí na komfort zabezpečovaní práve exploatáciou surovín a sťažujú sa už vtedy, keď vlak mešká pol hodinu a v obchode chýba jedna komodita, sú nehodné racionálnej úvahy.

Len by ma zaujímalo, čo budú všetci títo nasávači zvetraných ideológií robiť, keď sa zase raz otočí „paradigma“? Hlúpa otázka. Veď sme to videli už stokrát – otočia sa aj oni. A pôjde sa ďalej…

Branislav Michalka

Zdroj: TK KBS, Církev.cz, titulný ilustračný obrázok, zdroj – wikimedia commons


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)





Zdieľať