Čaputová zatiaľ odmieta Lipšica ako prokurátora -

Čaputová zatiaľ odmieta Lipšica ako prokurátora


28. mája 2020
  Krátke správy

O Danielovi Lipšicovi sa dlhodobo v médiách špekuluje, ako o možnom kandidátovi na post generálneho prokurátora. Koalícia v ňom vidí ideovo a politicky spriazneného človeka, a opozícia zase niekoho, kto bude plniť politickú objednávku vlády. Opozícia navyše podozrieva vládu z toho, že ňou predložená novela zákona o prokuratúre, v ktorej sa navrhuje, aby sa o post generálneho prokurátora mohli uchádzať aj kandidáti, ktorí nie sú prokurátormi, je koncipovaná účelovo, tak, aby sa generálnym prokurátorom mohol stať práve Daniel Lipšic.

Premiér Matovič však tieto obvinenia popiera a trvá na tom, že novelizáciou zákona plní vláda len svoje predvolebné sľuby. Tvrdí, že mu je jedno, kto bude šéfom prokurátorov, a želá si, aby ktokoľvek mimo parlamentu rešpektoval slobodné rozhodnutie poslancov, ktorí zmeny odhlasujú.

Hlavným hráčom v celej kauze sa nakoniec môže stať prezidentka Čaputová, keďže právomoci jej dovoľujú odmietnuť kandidáta, ktorého jej predloží parlament. Tento scenár sa už minulosti niekoľko krát opakoval počas funkčného obdobia Andreja Kisku a je možné, že aj tentokrát zablokuje voľbu generálneho prokurátora na dlhé mesiace.

Prezidentka Čaputová sa zatiaľ zhoduje s názorom, že kandidát na generálneho prokurátora, by mal byť z radov prokurátorov. Zároveň vníma ako problém, že navrhované zmeny v zákone o prokuratúre by mohli byť chápané účelovo, keďže sa hovorí najmä o jednom mene.

Na otázku, či by prezidentka Čaputová vymenovala Daniela Lipšica za generálneho prokurátora, odpovedal jej hovorca Martin Strižinec, že je to len hypotetická otázka. Hypotetickou však bude len dovtedy, kým parlament neschváli novelu zákona. Potom sa ukáže či je rozhodnutie pani prezidentky definitívne alebo dočasné.

BM

Zdroj: SME, HS

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Slovenský misionár z Mozambiku odmietol poskytnúť rozhovor Katolíckym novinám. Dôvodom bol text o zbierke na zbrane pre ukrajinskú armádu

Prvý oficiálny portrét Karola III. bol označený za „satanský“ či „zlovestný“

Výsledky Synodálnej cesty v Rakúsku: Veriaci aj biskupi chcú ženy diakonky. Ak nebudú, Cirkev v 21. storočí zlyhá. Vyzerá to stále „nádejnejšie“…

Prečo práve Rímska cirkev?