Vo Vatikáne je pripravený nový dokument o prísnych obmedzeniach tridentskej sv. omše -

Vo Vatikáne je pripravený nový dokument o prísnych obmedzeniach tridentskej sv. omše


26. júna 2024
  Krátke správy

Vo Vatikáne je už pripravený nový dokument týkajúci sa tradičnej sv. omše. Jej autorom je arcibiskup Vittorio Viola z Dikastéria pre Boží kult a disciplínu sviatostí. Zmysel nových riešení spočíva v úplnom zákaze slávenia svätej omše v tradičnom obrade, s jednou výnimkou. Ide o spoločenstvá zasvätené tradičnej liturgii, ktoré by podľa misála z roku 1962 mohli naďalej sláviť tradičnú svätú omšu.

Zdroj: flickr.com

Správy o dokumente pripravenom vo Vatikáne informovala vatikanistka Diane Montagnaová. S odvolaním sa na svoje dobre informované zdroje v Ríme napísala, že dokument s novými obmedzeniami tridentskej sv. omše bol pripravovaný už dlho. Existovali dve verzie, z ktorých ani jedna pápežovi nevyhovovala.

Nakoniec František poveril vypracovaním záväzného textu arcibiskupa Vittoria Violu z Dikastéria pre Boží kult a disciplínu sviatostí. Arcibiskup Viola je mimochodom duchovným žiakom arcibiskupa Annibale Bugniniho, ktorý pripravil liturgiu Novus ordo missae po II. vatikánskom koncile, takže tradicionalisti, ktorí dúfajú v nejaký malý zázrak, by mali prestať s nazeraním na svet cez ružové okuliare.

Arcibiskup Viola mal dokument pripraviť v spolupráci s najvýznamnejšími kuriálnymi činiteľmi vrátane štátneho tajomníka kardinála, Pietra Parolina a prefekta Dikastéria pre náuku viery, kardinála Victora Manuela Fernándeza. Významný vplyv na výslednú podobu dokumentu mal aj popredný pápežský kanonik kardinál Gianfranco Ghirlanda SJ. Dokument má mať platnosť apoštolskej konštitúcie.

Po zmenách budú môcť sláviť tridentskú sv. omšu len inštitúty, ktoré sa venujú tradičnej liturgii. Medzi ne patrí napríklad Kňazské bratstvo sv. Petra či Inštitút Dobrého Pastiera, ale aj Inštitút Krista Kráľa a pod.

Zatiaľ nie je známe, či by nové predpisy umožnili kňazom týchto inštitútov vysluhovať všetky sviatosti v tradičnom tridentskom obrade. Zdá sa to však pravdepodobné, vzhľadom na skutočnosť, že v roku 2022 dal pápež František osobne takýto súhlas Kňazskému bratstvu sv. Petra.

Ak by bol prijatý text v pripravenej podobe, mohlo by to znamenať úplné odstránenie tridentskej omše z mnohých miest aj na Slovensku. Kňazi, ktorí by chceli slúžiť tradičnú tridentskú sv. omšu by sa teoreticky mohli pokúsiť stať členmi napríklad Kňazského bratstva sv. Petra, všetko však bude závisieť od prijatého predpisu.

Je zaujímavé, že pápež František sa veľmi snaží, aby tento nový dokument bol prijatý 16. júla. V rovnaký deň pred tromi rokmi, 16. júla 2021, už totiž vydal dokument Traditionis custodes, ktorým obmedzoval platnosť dokumentu Summorum pontificum pápeža Benedikta XVI., ktorý naopak rozširoval a uľahčoval slávenie tradičnej sv. omše.

BK

Zdroj: pch24.pl, titulný ilustračný obrázok, zdroj – flickr.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Zomrel Anton Hykisch – zatiaľ posledný veľký slovenský katolícky spisovateľ

Hnutie Emauzy potvrdilo o zakladateľovi, že Abbé Pierre, idol liberálneho katolicizmu bol sexuálnym násilníkom. Dodajme: aj obhajcom LGBT a heretikom

Poľsko: Šikanovanie Cirkvi liberálmi narastá – Dvom progresívcom vadilo zvonenie z kostola a sudca ho zakázal

Firma John Deere upúšťa od podpory agendy LGBT, rodovej rovnosti a gender. Konzervatívni zákazníci ju začali bojkotovať