Režisér Caviezelovho megahitu „Sound of Freedom“ prichádza s novým katolíckym veľkofilmom -

Režisér Caviezelovho megahitu „Sound of Freedom“ prichádza s novým katolíckym veľkofilmom


9. februára 2024
  Krátke správy

Režisér Alejandro Monteverde – ako aj Angel Studios – stojaci za megaúspešným minuloročným letným hitom „Sound of Freedom“, kde hlavnú úlohu stvárnil populárny Jim Caviezel, prichádza s novým, veľmi nádejným katolíckym veľkofilmom o živote jednej výnimočnej ženy –, ktorá sa napokon stala prvou osobou z USA vyhlásenou za svätú.

Zdroj: snímka obrazovky z filmu/youtube.com, Angel Studios

Film nesie jednoduchý názov „Cabrini“ a odkazuje na Františku Xavieru Cabriniovú, vôbec prvú osobu z USA, ktorú v roku 1947 pápež Pius XII. vyhlásil za svätú. Matku Cabriniovú by sme mohli opísať ako „Matku Terezu z New Yorku“, keďže pôvodne talianska prisťahovalkyňa pomáhala v najchudobnejších prisťahovaleckých štvrtiach rýchlo sa rozvíjajúceho veľkomesta. Oficiálny text k filmu uvádza:

Cabrini“ sa odohráva v roku 1889, kedy bola nenávisť voči talianskym prisťahovalcom v New Yorku vysoká. Ako talianska imigrantka, Cabriniová nebola privítaná len nenávisťou, ale tiež kriminalitou, šíriacimi sa chorobami a nebezpečnými životnými podmienkami zvlášť u detských sirôt. Ona a jej nábožné sestry – misionárky Najsvätejšieho Srdca Ježišovho – sú vyslané na nebezpečnú misiu poskytnúť ubytovanie a vzdelanie tým najzraniteľnejším zo spoločnosti.

Film už od prvých záberov v upútavke vyzerá mimoriadne pôsobivo: scény chudobného špinavého New Yorku sa striedajú so zábermi odhodlanej ženy, ktorá chce nielen zlepšiť postavenie tamojšieho obyvateľstva (zväčša katolíckych prisťahovalcov z Európy), ale predovšetkým sa postarať o deti bez rodičov, ktoré sú najviac ohrozené.

Sám režisér sa vyjadril, že tento film „nie je o imigrácii, pretože to je príliš spolitizovaná téma, ale o starostlivosti o imigrantov. A to je veľký rozdiel.“ Monteverde, ktorý je sám katolíkom, tiež uviedol, že chce „osláviť silu ženy tým najikonickejším spôsobom“, pretože pre ženy a dievčatá niet lepšieho príkladu „ako život svätice“; tak najlepšie možno poukázať na „silu pravej ženy – ženy, ktorá žije pre iných, ktorý sa stará o tých, ktorí nemajú žiadnu dôstojnosť.

Film príde do amerických kín 8. marca – na medzinárodný deň žien – čo nie je náhoda. Napriek tomu ho už niekoľko ľudí malo možnosť vidieť. Jednou takou osobou je aj istá youtuberka, ktorá na svojom kanáli s názvom A Catholic Moms Life (Život katolíckej mamy) zverejnila svoje zážitky z filmu „Cabrini“, ktorý videla v predpremiére.

Youtuberka opisuje ako film zobrazuje život odhodlanej Františky Cabriniovej. V Taliansku bola súčasťou ženskej rehole a v rámci nej znova a znova posielala pápežovi listy, v ktorých ho prosila, aby ju a jej sestry vyslal na misiu do Číny. Odtiaľ chcela ísť ďalej, aby mohla postupne evanjelizovať celý svet a všade stavať sirotince. Pápež si ju napokon pozval k sebe na audienciu, aby jej ozrejmil, že ju neplánuje poslať na východ, ale na západ – do slumov – najchudobnejších štvrtí New Yorku. „Katolícka mama“ pokračuje:

Tento film je nesmierne inšpiratívny na mnohých úrovniach. Dokonca by som povedala, že je v mojom zozname 5 najlepších filmov, aké som kedy videla. Nielen z kresťanského prostredia, ale vo všeobecnosti. Kamera bola fantastická, hranie bolo fantastické, príbeh bol fantastický… skrátka, každý detail tohto filmu bol vynikajúci.

Aj jej manžel, ktorý je „k filmom oveľa kritickejší“, bol z „Cabrini“ unesený a nevedel o filme prestať rozprávať. Podľa neho je „na úrovni Umučenia Krista – tak dobrý a nádherný“. „Katolícka mama“ tiež hovorí, že film je natočený tak, že si ho môžu pozrieť aj nekatolíci a stále ním byť okúzlení.

Žiaľ, nezdá sa pravdepodobné, žeby sme si mohli „Cabrini“ pozrieť aj v slovenských kinách. Zrejme si k nemu budeme musieť nájsť cestu nejakým iným spôsobom. Prevádzkovatelia kín v strednej Európe by sa mali nad sebou zamyslieť – na jednej strane nariekajú, že po covide to ide s ich odvetvím dole vodou, lebo ľudia prestávajú navštevovať kiná, no na druhej strane nám nie sú schopní (či skôr ochotní) priniesť ani megaúspešný „Sound of Freedom“, ani „Cabrini“, ani nič podobné. A trápne hollywoodske produkty mizernej kvality (príbehom aj vizuálne) dnes už naozaj nikoho neoslovujú.

Upútavka na film „Cabrini“:

MG

Zdroj: Catholic News Agency, Movie Guides, youtube kanál A Catholic Moms Life, titulný ilustračný obrázok, zdroj – snímka obrazovky/youtube.com, Angel Studios

***

Staňte sa členom Fatimského Apoštolátu!

Dostanete od nás ako časopis Spojenectvo s Máriou ako dar.

Členovia Fatimského Apoštolátu (FA) však okrem dvojmesačníka dostávajú tiež rôzne sväteniny – medailóny, brožúrky, plakety a podobne. A navyše – za členov FA sú odslúžené sv. omše a tiež sa zvlášť za nich a za nimi spísané úmysly modlia Služobnice Ducha Svätého počas celonočných adorácií, konaných v kláštore každú druhú noc.

Členstvo vo Fatimskom Apoštoláte je dobrovoľné, fatimský apoštol ho potvrdzuje svojím súhlasom a zasielaním pravidelného príspevku vo forme milodaru. Rovnako tak sa však môže fatimský apoštol kedykoľvek rozhodnúť zrušiť svoje členstvo, čo oznámi buď písomne alebo telefonicky.

Pridajte sa teda k našim pravidelným podporovateľom a staňte členmi Fatimského Apoštolátu – prihlásiť sa môžete na tel. čísle 02/222 00 777.

Svojím členstvom vo Fatimskom Apoštoláte tým najlepším spôsobom podporíte v týchto neľahkých časoch fungovanie Nadácie Slovakia Christiana, ako aj portálu Christianitas.sk a ich neúnavnú snahu o zachovanie nemenného učenia Cirkvi.

Ďakujeme!


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Seriál o spovedi a sviatosti pokánia podľa knihy biskupa Louisa Gastona de Ségur „Spoveď“, VI. časť

Nový dokument o pápežskom úrade: I. vatikánsky koncil sa má nanovo interpretovať, dogmy nanovo vyložiť, funkcie pápeža prehodnotiť. Čo nás ešte čaká?

Brazília: V parlamente bol predložený návrh zákona, ktorý prirovnáva interrupciu k vražde

Protestanti radi opisujú Luthera ako žiaka sv. Augustína. Luther však v skutočnosti sv. Augustínom pohŕdal