
Podľa Františka Mikloška priniesol pápež František „úplnú zmenu“. Obnovil podľa neho Európu, aj Spojené štáty. Slovensko však tiež musí zmeniť svoju zbožnosť

23. apríla 2025
Krátke správy
V protiklade k tvrdeniam mnohých teológov a cirkevných historikov, ktorí uvádzajú, že sa máme pozerať na vývoj v katolíckej Cirkvi za posledných 60 rokov pod uhlom „hermeneutiky kontinuity“, sa vyjadril poslanec a kresťanský demokrat František Mikloško, že pápež František priniesol do Cirkvi „úplnú zmenu“. Stalo sa tak v televízii TA3, v relácii Téma dňa.
Na otázku redaktorky ohľadom zmeny prístupu Cirkvi k menšinám, k ľudskosti, k bratstvu a slabým, pod vplyvom pápeža Františka, Mikloško uviedol:
„Ja si myslím, že v tom je práve tá úplná zmena, ktorú on priniesol.“
Aby bolo asi zrejmé, že nemyslí len určitú parciálnu zmenu, ale komplexnú, načrtol Mikloško ako vyzerala Cirkev v minulosti a dal ju do protikladu k súčasnému stavu, akoby došlo k úplnej zmene paradigmy, s ktorou Cirkev pristupuje k svetu a spoločnosti:
„Lebo Cirkev v dejinách zažívala tú veľkú moc a teda slávu a nakoniec po nej zostali veľké katedrály a krásne stavby a štýly: gotický a všetky ďalšie, potom sa dostala akoby do defenzívy, potom sa bránila a v tom bránení, povedzme voči osvietenstvu, v tom rozdelení náboženstiev ešte viac chcela upevniť svoju moc a ukázať, že ona je tá pravá, jediná a každý kto je mimo je proste schizmatik a bludár, ale teraz on prišiel a to premenil. Žiadna sláva, žiadne katedry, žiadne tróny, ale ideme odspodu, od človeka.“

zdroj: snímka obrazovky, youtube.com
Poslanec a kresťanský demokrat ďalej uviedol, že pápež František vlastne prišiel obnoviť Európu:
„Je zaujímavé a možno až paradoxné, že pápež z iného dielu sveta prišiel, pápež z Argentíny, teda z iného kontinentu, prišiel a takýmto spôsobom obnovuje vlastne Európu, obnovuje možno aj Spojené štáty, obnovuje západnú civilizáciu, tú, ktorá je vrcholnou civilizáciou. On, ktorý prišiel z tej chudoby, je vlastne veľkým požehnaním pre túto Európu.“
Pán poslanec ďalej opísal, prečo ani na Slovensku už Cirkev nemôže nič robiť po starom a dokonca požadoval zmenu zbožnosti:
„Slovensko sa stalo slobodným, ľudia cestujú, ľudia majú vedomosti, v tých mnohých odboroch majú omnoho väčšie vedomosti ako kňazi. Tak ako v prvej polovičke 20. storočia ten kňaz bol absolútnou autoritou, dnes ľudia sú emancipovaní, čiže tá zbožnosť, je tu nejaká tá tradícia, lebo to sú stáročia, ale tú zbožnosť treba zmeniť, lebo v opačnom prípade sa dožijeme toho, čoho sa dožilo Írsko, že z absolútne náboženskej krajiny je dneska úplne vykorenená krajina, pokiaľ ide o náboženstvo a čo zažíva pomaly aj Poľsko.“
– Pozoruhodné. A čo v Írsku sa málo zmenila zbožnosť? Nehrali tam dosť na gitary, nemali dostatok inovovaných omší, rôznych pokrokových atrakcií v kostoloch a pastoračných strediskách? Nech sa len pán poslanec skúsi spýtať tých slovenských katolíkov, ktorí tam chvíľu žili. Evidentne tam „zmenená zbožnosť“ nepomohla, ba priam naopak. Rovnako je to aj inde v západnej Európe. Tak prečo by mala pomôcť práve na Slovensku? Logiku tu však nehľadajme. Stačí stále opakovať naučené frázy a tváriť sa zasvätene. Pán poslanec pokračuje:
„Čiže ak si to dnes neuvedomíme, že ľudia sú už emancipovaní, že ľudia dospeli, a že musíme, tak ako ten pápež, musíme ľudí sprevádzať a rozprávať sa s nimi, tak môžeme byť v jednej chvíli dosť zaskočení.“
– Nepochybne. Najmä vtedy, keď sa napriek usilovnej liberálnej práci niektorých progresívnych kresťanov ešte stále ľudia správajú konzervatívne, že?
Najbizarnejšie však bolo, keď člen Kresťansko-demokratického hnutia začal rozprávať, že kríž nesmie byť politickým symbolom a začal obviňovať strany, že sa oháňajú náboženstvom:
„A všimnime si, od novembra 1989 ako sa mnoho politických strán chcelo vždy priživovať na nejakom kríži. Teda na náboženstve. Ako keď bolo treba, prišli voľby, tak sa ukazovali akí sú veriaci, a potom spokojne to rozkrádali a všetko sa to…“
– Zaujímavé… Nebol náhodou František Mikloško 30 rokov poslancom a nerozprával pred voľbami o náboženstve? Nekandidoval na prezidenta a nehovoril vtedy, že buď Európa zostane kresťanskou alebo nebude? To len tí druhí? To len oni zneužívali náboženstvo a ako on povedal – rozkrádali?
Mikloško dokonca spochybnil aj protipotratovú legislatívu:
„My môžeme prijať akýkoľvek zákon, my môžeme zakázať dnes interrupcie zákonom, ale zmenia sa tí ľudia, zmenia svoj názor? Pretože cesta Cirkvi je úplne iná. (?) Ide s ľuďmi, diskutuje s nimi a mala by byť nejaká obnova.“
– Skutočne? Nebolo náhodou práve Cirkvou presadzované, že ochrana života od počatia má byť ukotvená v legislatíve? Takže už ani toto neplatí? Podľa Mikloška, je ale práve toto dokonca „pokušením“:
„Tu je najväčšie pokušenie zákonom niečo rozhodnúť a ukázať, aký som ja dobrý kresťan.“
To nakoniec označil za „najfalošnejšiu cestu“.
Výborne! Tak zrušme všetky zákony, aj proti krádežiam a vraždám, dovtedy, kým vrahovia a zlodeji nezmenia na túto tému názor. Diskutujme s nimi dovtedy, kým nepríde obnova.
Čo dodať? Len úprimné: Pane, zmiluj sa nad nami. Toto nám vládlo, prijímalo zákony a chce nám ďalej vládnuť…
Branislav Michalka
Zdroj: TA3, titulný ilustračný obrázok, zdroj – snímka obrazovky, youtube.com
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!