Pápež založil vo Vatikáne novú univerzitu. Má byť medzináboženská a tematicky pracovať aj s Agendou 2030. Katolícke univerzity už nestačia? -

Pápež založil vo Vatikáne novú univerzitu. Má byť medzináboženská a tematicky pracovať aj s Agendou 2030. Katolícke univerzity už nestačia?


28. septembra 2023
  Krátke správy

Portál Vatican News priniesol správu, že pápež František zriadil na území štátu Vatikán novú univerzitu. Táto nová vzdelávacia inštitúcia ponesie bizarný názov Univerzita zmyslu/ Univerzita významu – University of Sense/University od Meaning. Názov, zdá sa, ešte nie je úplne ustálený, keďže napr. agentúra KAI prináša jeho alternatívnu podobu.

Čo je však zrejmé a ustálené, to je zameranie novej univerzity. A to je ešte bizarnejšie ako samotný názov. Na území cirkevného štátu totiž vznikne inštitúcia, ktorú Vatican News nazýva „občianskou univerzitnou vzdelávacou inštitúciou“, čiže – necirkevný sekulárny ústav s pluralitným ideologickým zameraním! Univerzita bude autonómna, čiže nezávislá na cirkevnom štáte aj doktríne, a bude ju riadiť hnutie Scholas Occurentes.

Pápež František
zdroj: flickr.com

Táto organizácia, vytvorená pápežom Františkom v roku 2013, ktorá je štedro dotovaná z cirkevných peňazí, informuje na svojich stránkach, že Univerzita zmysluotvára dvere študentom všetkých kultúr, jazykov a vierovyznaní, aby nikto nezostal bokom“. Ďalej sa uvádza, že zakladatelia sa zhodli na potrebe vytvorenia „globálneho univerzitného orgánu, ktorý by reagoval na potrebu prehodnotiť vzdelávanie, pričom do centra kladie človeka v jeho jedinečnosti a spoločenstvo ako výraz plurality“.

Zhrnúť lepšie do jednej vety osvietensko-slobodomurárske krédo by sa zrejme nepodarilo ani Adamovi Weishauptovi. Veta obsahuje všetky potrebné murárske atribúty:

– globalizmus (globálny univerzitný orgán);
antropocentrizmus (do centra kladie človeka);
pluralizmus (spoločenstvo ako výraz plurality).

Rektorom univerzity bude Hugo Oscar Juri, lekár a pedagóg, čuduj sa svete – z Argentíny. Pápež František očividne nezabúda ani na svojich rodákov (viď aj nový prefekt Dikastéria pre náuku viery). Juri bol ministrom školstva v liberálnej argentínskej vláde, takže má zrejme všetky predpoklady šéfovať univerzite v súčasnom cirkevnom štáte. O programe novej univerzity sa vyjadril nasledovne:

Začneme veľmi špecifickými témami, ktoré pápež podporuje a zhodou okolností (Skutočne, aká náhoda!!!, pozn. red.) ich podporuje aj generálny tajomník OSN s Agendou 2030 (!), a ktoré sú v súlade s pápežskými encyklikami.“ Myslené sú samozrejme encykliky pápeža Františka.

Podľa oficiálneho vyjadrenia má byť dôvodom založenia tejto sekulárnej inštitúcie v čisto náboženskom štáte údajná „reakcia na hlboký smäd po zmysle, ktorý je v týchto časoch taký prítomný“. Katolíkovi však okamžite napadne, že tento „smäd po zmysle“ by sa predsa na území cirkevného štátu logicky mal uhasiť poskytnutím toho, čo Cirkev už 2000 rokov prezentuje ako „zmysel“ našej existencie – čiže katolíckou vierou v Ježiša Krista. A nie medzináboženským pluralizmom! Alebo sa cirkevní predstavitelia na čele s pápežom rozhodli hľadať nejaký nový „zmysel“ nášho života a vecí?

Portál Vatican News ďalej uvádza, že „ide o malé semienko, ktoré sa môže stať veľkým stromom, ktorého korene tkvejú v učení pápeža Františka“.

Pri tejto vete človeku nedá a musí sa pozastaviť nad smiešnosťou podobných nafúknutých slovných spojení, ako je „učenie pápeža Františka“. Odhliadnuc od toho, čo si kto myslí o pápežovi Františkovi – nie je desivé, že jeho pochlebníci úplne prehliadajú staré a osvedčené heslá: memento mori a vanitas vanitatis? Veď si predsa musia pamätať, s akým nafúknutým okiadzaním sa denne referovalo v katolíckej tlači a médiách o učení Jána Pavla II. a učení Benedikta XVI., aby sa potom o pár rokov ich učenie poprelo novým „učením pápeža Františka“ a aby sa ich knihy (vydávané v nereálnych nákladoch) už krátko po ich odchode (zo života/z funkcie) predávali nepovšimnuté vo výpredajoch.

To vážne nikomu nenapadne, že pápež František, ktorému už čas nemilosrdne dýcha na zátylok a ktorého „učenie“ nedosahuje ani zďaleka kvalitu aspoň jeho predchodcov, sa jedného dňa pominie a jeho „učenie“ bude podobne ako pri jeho predchodcoch okamžite prehlušené novým „učením“ nového pápeža? Alebo to jeho vypočítaví pochlebovači dobre vedia a len sa flexibilne prispôsobujú v rámci budovania svojej kariéry?

Márnosť nad márnosť, všetko je márnosť a svetská sláva je poľnou trávou. Za niekoľko rokov si zrejme nikto už ani nespomenie na nejaké „učenia pápeža Františka“. To, čo pretrvá a zostane, to bude naopak to, čo neumiera – jediná svätá apoštolská katolícka Cirkev a jej večná a nemenná viera.

BM

Zdroj: Vatican News, PCH24, Scholas Ocurentes, titulný ilustračný obrázok, zdroj – flickr.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Vernosť k EÚ „bis zum bitteren Ende…“? Čo bude robiť Cirkev, ak sa Európska únia rozpadne?

Biskup Strickland: „Tichí a poslušní pastieri“ zrádzajú Krista svojím tichom a apatiou

Nemecko: Progresívno-liberálne lynčovanie katolíckeho lekárnika, ktorý odmieta predať núdzovú antikoncepciu

Známy marketingový expert: Veriaci húfne utekajú z kostolov, pretože sú príliš súčasné. Cirkev robí jednu marketingovú chybu za druhou