
Nemecký komisár pre boj s antisemitizmom navrhol, aby sa upustilo od predstavení pašií J. S. Bacha aj ďalších skladateľov. Sú údajne antisemitské

14. apríla 2025
Krátke správy
Komisár Gerhard Wegner z Dolného Saska je vybavený mimoriadnou citlivosťou pre politickú korektnosť. Dokázal to aj svojím najnovším nápadom, ktorý získal širokú publicitu v nemecky hovoriacich krajinách. Ako komisár, ktorý má na starosti boj s antisemitizmom, sa rozhodol verejnosti navrhnúť, aby upustila od verejnej prezentácie klasických zhudobnených pašií počas Kvetnej nedele a Veľkého týždňa, najmä tých od Johanna Sebastiana Bacha. Avšak v hľadáčiku cenzora sú aj ďalší skladatelia.
https://www.evangelisch.de/inhalte/241574/08-04-2025/beauftragter-warnt-antijuedischen-klischees-passionsmusik

zdroj: flickr.com
Wegner zároveň varoval „pred nereflektovaným prístupom k pašiovej hudbe“, pretože tieto diela „podprahovo šírili protižidovské klišé“. A zo súdruha komisára, tiež vypadlo aj toto múdro:
„Pašie nekriticky prijímajú antisemitizmus svojej doby a prenášajú ho až do súčasnosti, prostredníctvom zdanlivo krásnej hudby, ktorá podčiarkuje toto posolstvo.“
Chudák Bach i ďalší skladatelia boli zodpovední podľa Wegnera v konečnom dôsledku aj za pogromy a dokonca aj za protižidovský národno-socialistický teror:
„Tento naratív bol opakovane dôvodom pre antisemitiszmus v jeho najhoršej podobe – až po pogromy, vrátane holokaustu. Židia sú tam zobrazovaní ako zlí a nijako sa to nespochybňuje. Nedá sa vylúčiť, že to má aj naďalej podvedomý účinok, a to aj napriek zvýšenému povedomiu a všeobecnému vzdelaniu.“
Správne, treba zložiť nové oratória a nové pašie. Kristus a apoštoli by v nich mohli byť pre potreby komisariátu zobrazení ako nenávistní dezoláti a provokatéri, ktorí svojou podvratnou činnosťou natoľko oprávnene rozčúlili židovskú radu a následne aj národ, že ten vo všetkej svojej umiernenosti musel zakročiť. Kresťania by zrejme mali, podľa očakávaní politicky korektného komisariátu oslavovať počas Veľkého týždňa konštruktívny prístup Sanhedrinu a celkovo prestať s antisemitskými provokáciami.
A čo so starými pašiami? Ako vždy v únii slobody a radosti – zakázať:
„Určite by bolo ešte lepšie, keby sa pašie aspoň na istý čas zo solidarity so Židmi, ktorí sú teraz viac utláčaní ako kedykoľvek predtým (!!!), nekonali.“
Komisár Wegner už pozná aj adekvátnu náhradu. Sú ňou pašiové hry, ktoré naštudovali v Oberammergau. A ako na to išli? Komisár sa rozplýva nadšením a smrteľne vážne hovorí toto:
„Radikálne revidovali tradičný text tak, že nakoniec sa už nemohla uraziť ani Ústredná židovská rada. Toto je smer, ktorým by sme sa mali uberať všade predtým, než niečo uskutočníme.“
Možno by bolo vôbec najlepšie, dať upraviť pašie rovno Ústrednej židovskej rade.
Wegnerovej rady sa už chytili v jednom luteránskom zbore a za osobnej asistencie súdruha komisára predviedli, ako by to malo vyzerať. Najprv, než sa vôbec nejaké tóny ozvali, predchádzalo školenie kádrových rezerv, ktoré ich malo zoceliť voči zhubnému vplyvu Bachových pašií. Portál Nadácie Hannsa Liljeho píše:
„Pod kľúčovými slovami Osvietenie – Rozprava – Prielom sa trojdielna séria podujatí v Kostole na tržnici, venuje antijudaizmu v Jánovom evanjeliu a v nemeckom protestantizme, ktorý je vyjadrený aj v svätojánskych pašiách. Dôraz je kladený na hľadanie odpovedí na otázku, ako sa dnes dá s týmto dedičstvom vhodne zaobchádzať:
26. marca o 19:00 mal superintendent Dr. Stephan Vasel prednášku s názvom „Židia v Jánovom evanjeliu, v Bachových pašiách sv. Jána a otázka: Čo s tým dnes urobíme?“. Dňa 1. apríla o 19:00 hod. bude panelová diskusia s Benjaminom Dippelom (regionálny riaditeľ cirkevnej hudby Evanjelickej luteránskej cirkvi v Hannoveri), Wolfgangom Haendelerom (riaditeľ divadla Hameln), Dr. Ulrikou Offenbergovou (rabínkou židovskej komunity v Hameln) a Dr. Prof. Gerhardom Wegnerom (komisár pre antisemitizmus spolkovej krajiny Dolné Sasko). Podujatie moderuje Prof. Dr. Christoph Dahling-Sander (výkonný riaditeľ Hanns Lilje Foundation)
Svätojánske pašie 5. apríla o 18:00 hod. a 6. apríla o 17:00 hod. budú trvať približne 135 minút (s krátkym intervalom). Spolu so zborom Hamelner Kantorei vystúpia renomovaní sólisti a Ensemble Antico (hrajúci na historické nástroje) zhromaždení okolo koncertnej majsterky Anniky Schmidtovej z Hamelnu. Zbor vedie cirkevný dištriktuálny kantor Stefan Vanselow.
Tok predstavenia v troch bodoch prerušujú príhovory superintendenta Dr. Stephana Vasela, v ktorých sú klasifikované a komentované pasáže, ktoré sú z dnešného pohľadu problematické.“
No prosím. A tak nejako by to mohlo byť aj v kostole pri omšiach. Jednotlivé pasáže by mohli byť prerušované odborným výkladom naslovovzatých odborníkov z mimovládnych organizácií alebo z kancelárií EÚ, ktorí by presne opísali, kde sa v kresťanskej liturgii a čítaní nachádza xenofóbia, homofóbia, islamofóbia, antisemitizmus, mizogýnia, fašizmus, nacizmus, populizmus, extrémizmus a ďalšie nešváry.
Po omši by mohla nasledovať diskusia s odborníkmi, ale moderovaná, aby sa nám nezvrhla na ďalší potenciálny priestor na šírenie nenávisti. Skrátka, aby sme to uzavreli: potrebujeme ešte viac odborníkov na antisemitizmus a ďalšie nenávistné prejavy, ešte viac dotácií na výskum týchto javov a ešte lepšiu kontrolu. Vtedy sa dedičstvo kresťanských otcov zakladateľov EÚ rozvinie dokonale.
Branislav Michalka
Zdroj: Kathpress, Hanns Lilje Stiftung, titulný ilustračný obrázok, zdroj – flickr.com
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!