Násilnosti v Ríme -

Násilnosti v Ríme


11. októbra 2021
  Krátke správy

V čase, keď pápež František otvoril svoju „Synodu o synodalite“, ulicami Ríma lomcovali nepokoje a násilnosti, ktoré začali už v sobotu doobeda. Bolo to práve v sobotu, kedy rímska polícia rozháňala vodnými delami, na talianske pomery, nezvyčajne veľké protesty. Na Piazza del Popolo sa stretlo niekoľko desiatok tisíc demonštrantov protestujúcich proti nadmieru tvrdým reštrikciám voči nezaočkovaným ľuďom. Al Jazeera upozorňuje, že kým „lokálne médiá“ píšu len o 10-tisíc protestujúcich, organizátori odhadujú počet na 100-tisíc.

Protesty sa tiež diali pred oficiálnou rezidenciou premiéra Maria Draghiho v paláci Chigi. Tu policajti demonštrujúcich – stojacich s rukami nad hlavou, čím dávali najavo, že sú neozbrojení – bili obuškami. Iná skupinka protestujúcich sa snažila dostať do sídla odborárskeho zväzu a zahnaná bola slzným plynom. Podľa Reuters sa premiér Draghi k násilnostiam vyjadril nasledovne: „Právo demonštrovať na podporu svojich postojov nemôže nikdy prerásť do aktov agresie a zastrašovania.

Videá ukazujú veľké policajné manévre v uliciach plných skandujúcich a búriacich sa ľudí. Talianska vláda vydala mimoriadne kruté obmedzenia pre nezaočkovaných obyvateľov. Tí pod vysokými pokutami nesmú chodiť do práce, no zároveň ani nedostávajú plat a nie je zamestnávateľom dovolené ich prepustiť. V praxi to potom znamená, že takýto človek si na úrade práce nemôže zažiadať ani o podporu v nezamestnanosti a nemôže si legálne ani zohnať inú prácu. Pápež František už bol kritizovaný za to, že sa týchto ľudí verejne nezastal.

V sobotu tiež pápež v Ríme prijal Nancy Pelosiovú, predáčku americkej Demokratickej strany. Pelosiovej chcú americkí biskupi zakázať možnosť dostávať sv. prijímanie pre jej nielenže priaznivý, ale až militantne aktívny postoj ku potratom. Jej návšteva Vatikánu však musela byť predčasne ukončená kvôli „bližšie nešpecifikovanému incidentu“, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou súvisel s rímskymi protestami. Reportérka pôsobiaca v Ríme, Joan Lewisová, pre Catholic News Agency uviedla:

Bolo to kvôli Pelosiovej bezpečnosti, kvôli čomu opustila predčasne omšu… veľký počet demonštrantov proti „Green“ pasom pochodoval smerom na Via Veneto a vyzeralo to, že sa správajú násilne. Práve to viedlo jej bezpečnostný tím k tomu, aby trval na tom, že odíde z kostola, a presunie sa na bezpečnejšie miesto.“

O situácii v súčasnom Taliansku sme písali len nedávno: http://christianitas.sk/taliansko-krajina-ktora-sa-snazi-spachat-samovrazdu/

Reportáž obsahujúca zábery z protestov:

MG

Zdroj: Al Jazeera, Reuters, NC Register, Church Militant, titulný obrázok – youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Biskup Mutsaerts vyjadril podporu biskupovi Stricklandovi

Odovzdali sme petíciu za zastavenie škandalózneho predstavenia SND dehonestujúceho Nášho Pána Ježiša Krista

Nadužívanie a zneužívanie slova „láska“ v Cirkvi ako duchovný kastračný nástroj proti katolíckej bojovnosti

Kresťanská tradícia Európy: Procesie a vlečky v akte kajúcnosti a smútku