Mraky nad Taiwanom -

Mraky nad Taiwanom


6. októbra 2021
  Krátke správy

Situácia nad Taiwanskou úžinou, čo je pás mora medzi komunistickou Čínou a demokratickým ostrovčekom Taiwanom sa zhoršuje zo dňa na deň a z hodiny na hodinu. V piatok 2. októbra poslali Číňania k Taiwanu 38 stíhačiek a bombardérov schopných niesť nukleárne zbrane, čo bol dovtedy najväčší počet čínskeho vojenského letectva zaznamenaný v blízkosti Taiwanom. To však ešte na ostrove netušili, čo sa bude diať ďalšie dni. Už na druhý deň priletelo k blízkosti Taiwanu 39 lietadiel s červenou komunistickou hviezdou na krídlach, kým tento pondelok ich už bolo dokonca 52!

Len za niekoľko dní teda komunistické vojsko poslalo k ostrovu dovedna 145 vražedných strojov.

Predstavitelia Číny sa k týmto udalostiam nevyjadrili. Z Ameriky, naopak, už v nedeľu zaznievali hlasy o „provokatívnych vojenských aktivitách v blízkosti Taiwanu“, ktoré „destabilizujú a podrývajú miestny regionálny mier a stabilitu“.

Taiwanská prezidentka Tsai Ing-wen (Cchaj Jing-wen) sa nechala počuť, že ak Taiwan padne, bude to mať „katastrofické následky“. V americkom geopolitickom magazíne Foreign Affairs doslova uvádza:

„… ak Taiwan padne, dôsledky budú katastrofické pre mier v regióne a demokratickú spojeneckú alianciu. Dávalo by to signál, že v dnešnom súperení hodnôt majú autoritárske režimy prevahu nad demokraciou.“

Ostrov podľa svojej prezidentky nevyhľadáva vojenskú konfrontáciu so žiadnym zo svojich susedov a chce mierumilovnú koexistenciu. Tsai pokračuje:

Avšak ak bude demokracia a náš spôsob života ohrozený, Taiwan urobí všetko, čo bude v jeho silách, aby sa ubránil. Taiwanský ľud povstane, ak bude jeho existencia ohrozená…

Taiwanský minister obrany ráta s tým, že sa Číňania pokúsia o plnohodnotnú masívnu inváziu na ostrovček do roku 2025, teda už do troch rokov. Parlamentnému výboru svojej krajiny uviedol, že súčasná vojensko-bezpečnostná situácia je najhoršia za posledných 40 rokov. Podľa amerických vojenských expertov nastane pre Taiwan kritické obdobie po roku 2022, keďže v spomínanom roku sa v Číne budú konať zimné olympijské hry, takže sa červený drak nebude chcieť ukazovať v negatívnom svetle.

Čínske provokácie prichádzajú len týždeň po tom, čo USA, Austrália a Veľká Británia podpísali novú obranno-bezpečnostnú vojenskú zmluvu podobnú NATO pod názvom Aucus. Z kontextu slov predstaviteľov jasne vyplýva, že Aucus je namierená proti Číne a na zastavenie jej možnej expanznej politiky v Tichom oceáne. Ako však upozorňuje česká sekcia časopisu Epoch Times:

Západ už nemá dosť občanov ochotných bojovať za svoju slobodu, ale svoju slobodu sú dokonca ochotní vymeniť za lacný čínsky tovar. Takže vojny sa Čína nebojí, ale k dobytiu sveta ju ani nebude potrebovať.

MG

Zdroj: Yahoo News, Guardian, titulný obrázok – 2.bp.blogspot.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Násilie, voľby a demokracia. Skutočne to k sebe nepasuje? Dejiny hovoria niečo iné…

Recenzia knihy Roberta kardinála Saraha – Katechizmus duchovného života

Kardinál Ladaria, bývalý prefekt Dikastéria pre náuku viery, zrušil účasť na októbrovej Synode. Šíria sa špekulácie o príčine jeho rozhodnutia

National Geographic: „Exorcizmus je skutočný fenomén“