Lengvarský stiahol svoje odborné usmernenie: Budú na Slovensku muži mužmi a ženy ženami? -

Lengvarský stiahol svoje odborné usmernenie: Budú na Slovensku muži mužmi a ženy ženami?

Mária Magotsová
18. mája 2022
  Spoločnosť


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Väčšina ľudí, ktorá sa riadi zdravým rozumom, brala ako samozrejmosť, že deti rodia ženy. Žiaľ, slovenské ministerstvo zdravotníctva v tom nemalo celkom jasno a vydalo usmernenie, ktoré by v praxi tento fakt poprelo. Odborníci ostali zaskočení, Kresťanská únia šokovaná, premiér „karhal“ a rezortu trvalo dva týždne, kým so škrípajúcimi zubami usmernenie stiahlo… Čo ste však čakali od ministerstva, ktorého šéf vo vedomostnej súťaži Duel s hanbou prehral pri téme „choroby“?

Zdroj: pixabay.com

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský začiatkom apríla šokoval Slovensko, keď vydal „odborné usmernenie“, na základe ktorého už transrodoví ľudia nepotrebovali podstúpiť chirurgický zákrok na to, aby si v dokladoch zmenili pohlavie. Bolo teda len otázkou času, kedy by aj na Slovensku došlo k takým absurdnostiam, aké sa dejú v USA, či v západnej Európe. Najnovšie sme to videli v novej kampani módnej značky Calvin Klein, kde pri príležitosti Dňa matiek pózoval fotografom „tehotný muž“. Informovali sme vás v tomto článku.

Našťastie, aj keď k tomu určite prispel tlak verejnosti a iných politikov, už minister pochopil, ako sa veci majú a predsa len svoje „odborné usmernenie“ stiahol.

Ozaj, vedeli ste o tom, že minister zdravotníctva v roku 2019 súťažil vo vedomostnej relácii RTVS s názvom Duel a pri téme „choroby“ úplne pohorel?

Zdroj: facebook Anna Záborská – Kresťanská únia

Nerešpektuje politických partnerov

K celej kauze s „odborným usmernením“ došlo neštandardným spôsobom. Ministerstvo ho zverejnilo nenápadne, akoby dúfalo, že si to všimne čo najmenej ľudí. Najväčšie prekvapenie určite zažili Lengvarského kolegovia z OĽaNO, Richard Vašečka a Anna Záborská, ktorí sa s veľkou pravdepodobnosťou o tom, čo minister chystá, dozvedeli v rovnakom čase ako aj bežní občania.

Vzali si pár dní oddychový čas, kedy sa zrejme rovnako ako my snažili pochopiť, ako je toto vôbec možné, a napokon Kresťanská únia vyhlásila:

Musíme vyjadriť rozčarovanie z postupu Ministerstva zdravotníctva SR, ktoré k takejto dôležitej téme pristúpilo bez transparentnej politickej diskusie. Dôvera voči Ministerstvu zdravotníctva SR je oslabená.“

Kritika ho netrápila

Nedá sa však povedať, žeby tieto slová Kresťanskej únie Lengvarského nejako trápili, pretože dôvera v jeho rezort poklesla už počas pandémie a následne očkovacej kampane. Takže – už si zvykol. Smutné však je, ako dlho otáľal s pozastavením „odborného usmernenia“, a to aj napriek tomu, že ho o to požiadal samotný premiér a jeho nadriadený, Eduard Heger. Ten 28. apríla vyhlásil, že Lengvarský usmernenie „dnes alebo zajtra“ stiahne. To sa však nestalo.

Minister sa vykrúcal rečami o tom, že sa ešte bude diskutovať a niečo sa môže upraviť. Trvalo to až do 11. mája, kedy konečne vydal pokyn na pozastavenie účinnosti daného usmernenia.

Zdroj: facebook Ministerstva zdravotníctva SR

Boj sa ešte neskončil

Ak si však niekto myslí, že týmto je téma „odborného usmernenia“ z dielne ministerstva zdravotníctva uzavretá, pretože tak to pochopili z médií hlavného prúdu, tak sa mýli. Nie je.

Pozrime sa na to, čo nám vlastne Lengvarský hovorí. „V najbližšom vydaní vestníka Ministerstva zdravotníctva SR bude zverejnené oznámenie o pozastavení platnosti a účinnosti predmetného odborného usmernenia až do momentu vypracovania štandardných postupov pre diagnostickú jednotku F 64.0 transsexualizmus.“

Usmernenie má teda začať opätovne platiť po prijatí „štandardných terapeutických postupov“ a ich prijatie závisí práve od ministra. A ako sme sa dozvedeli, tiež aj od komisie, ktorej členov práve zháňajú.

Veríme len, že o tom, čo sa deje, sú už informovaní aj Lengvarského kolegovia z Kresťanskej únie, a tiež, že do komisie zdravotníci rozhodne neoslovia „odborníkov“ zo susedného rezortu školstva. Práve tí sa totiž pred časom ozvali na jeho podporu.

Štátna tajomníčka ministerstva školstva sa „vyzná“

O štátnej tajomníčke ministerstva školstva Svetlane Síthovej sme naposledy počuli, keď teatrálne vzdychala do televíznej kamery počas kauzy dvoch duchovných v Trenčíne. Kňazi si pozvali na hodinu náboženstva odborníka, ktorý hovoril o homosexualite ako o zranení. Síthová však vtedy zaútočila na základné pravdy kresťanskej viery a vyhlásila:

Je povinnosťou školy, aby prinášala informácie, ktoré sú vedecky podložené a nie informácie, ktoré spadajú skôr do obdobia stredoveku.“

Rovnako dala o sebe počuť aj pri téme „odborného usmernenia“ od Lengvarského. „Mesiace niektorí politici riešili potraty, obmedzovanie žien a to, ako im sťažiť prístup k interrupciám. Mrzí ma, že teraz si títo istí politici vybrali opäť ďalšiu skupinu ľudí, ktorých chcú obmedzovať a ktorým chcú skomplikovať život,“ vyhlásila štátna tajomníčka, pôvodným povolaním pedagogička.

Čo na to skutoční odborníci?

Bývalý štátny tajomník na ministerstve zdravotníctva, Peter Stachura, lekár, ktorý sa téme na rozdiel od rezortu školstva rozumie, však už pred dvoma mesiacmi na sociálnej sieti upozorňoval, že to, čo Lengvarský vymyslel, má aj spoločenský dopad a o to viac je dôležitá dôkladná odborná, ale aj spoločenská diskusia.

Toto odborné usmernenie zasahuje do viacerých sfér bežného života a môže vyvolať problémy pri výkone trestu, na školách, v športe, v hygienických zariadeniach, ale aj v nemocniciach. Prerokovanie s inými rezortami neprebehlo v dostatočnej miere,“ povedal s tým, že podľa spomínaného „odborného usmernenia“ naozaj môže biologická žena s pohlavnou identitou muža, porodiť dieťa.

Aké majú priority?

Neostáva nám teda iné, len s bývalým štátnym tajomníkom dúfať, že ministerstvo zdravotníctva sa konečne začne venovať témam, ktoré sú pre tento rezort prioritné. Napríklad výstavbe nových nemocníc. Čoraz hlasnejšie sa totiž hovorí o tom, že o 1,2 miliardy eur z Plánu obnovy, určených na nové nemocnice a rekonštrukcie tých starých, môže ministerstvo pre nepripravenosť projektov a problémy v koalícii, prísť…


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Synodalita – duchovní válka a globální mobilizace v Církvi

Pobožnosť na počesť piatich Kristových rán, neprávom odsunutá odpustková modlitba, I. časť

Liberálna katolícka aktivistka v rakúskom Grazi chce spojiť slávenie Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi s klimatickou agendou

Utah, USA: Biblia na zozname zakázanej literatúry