
Francúzski slobodomurári opäť na víťaznej vlne: Poslanci posunuli do ďalšieho čítania návrh zákona o eutanázii

28. mája 2025
Krátke správy
Uzákonenie asistovanej samovraždy je dlhodobým cieľom francúzskych slobodomurárov, pričom týmto zámerom sa vôbec netaja. Natíska sa preto otázka: Aký je vlastne reálny vplyv lóží na politiku a spoločnosť?

V utorok 27. mája hlasovali poslanci francúzskej dolnej komory parlamentu (Národného zhromaždenia) „v prospech“ legalizácie eutanázie v pomere 305 hlasov za a 199 proti. V hlasovaní sa spojili „centristi“ E. Macrona s ľavicou proti pravicovým politickým subjektom. Text zákona teraz poputuje do senátu a ak ho prijme aj ten, vráti sa späť do Národného zhromaždenia. Tam následne prebehne rozhodujúce hlasovanie. Celý proces teda môže trvať ešte mesiace.
Z textu, ktorý bol schválený, vlastne vypadli slová „eutanázia“ a „asistovaná samovražda“, pretože majú podľa miestnych médií „zlú konotáciu“. Zákon hovorí iba o „pomoci pri umieraní“. Premiér François Bayrou, podľa médií „praktizujúci katolík“, (ktorého však slávny spisovateľ Michel Houellebecq opísal ako politického chameleóna) sa vyjadril, že ohľadom návrhu zákona má isté „otázky“ a keby bol poslancom on, hlasovania by sa nezúčastnil. Dôležitý je však hlavne postoj prezidenta Macrona a ten sa už dávnejšie vyjadril, že ohľadom eutanázie „existujú situácie, ktoré nemožno ľudsky prijať“.
Ale je tu predovšetkým istá nátlaková skupina, ktorej predstaviteľom Macron osobne v ich sídle prisľúbil, že sa postará, že zákon o asistovanej samovražde prejde – a síce francúzski slobodomurári. Denník Le Figaro priniesol v apríli 2024 článok v ktorom upozornil na to, že Emmanuel Macron navštívil sídlo Veľkého orientu Francúzska, kde sa zaviazal, že „právo zomrieť so cťou“ a „zákon slobody a rešpektu“ bude schválený. Le Figaro označil snahy o presadenie asistovanej samovraždy za „poslednú križiacku výpravu slobodomurárov“.
Francúzska republika je zjavne štátom smrti. Minulý rok uzákonila „právo na potrat“ priamo vo svojej ústave a tamojší progresívci sa už vyjadrili, že chcú mať v ústave zakotvené aj právo na asistovanú samovraždu. Francúzska hymna, tzv. „marseillaisa“, obsahuje opakujúcu sa časť o tom, aby „nečistá krv napojila brázdy našich polí“. Text revolučnej hymny zložil v roku 1792 slobodomurár Rouget de Lisle na požiadanie iného slobodomurára, menovite baróna Philippe-Frédérica de Dietricha. Pieseň, ktorá pôvodne niesla iný názov, bola venovaná taktiež slobodomurárovi, maršalovi revolučných vojsk Nicolasovi Lucknerovi.
Čo sa týka Európy, priekopníckymi štátmi sa stali krajiny Beneluxu. Rakúsko legalizovalo asistované umieranie v roku 2022, zatiaľ čo Španielsko prijalo v roku 2021 zákon, ktorý umožňuje eutanáziu a lekársky asistované umieranie ľuďom s nevyliečiteľnou chorobou za predpokladu, že sú schopní a pri vedomí. Žiadosť bola podaná písomne, neskôr opätovne potvrdená a schválená hodnotiacou komisiou.
Portugalsko dekriminalizovalo eutanáziu v roku 2023, ale toto opatrenie ešte nenadobudlo účinnosť po tom, čo portugalský Ústavný súd zamietol niektoré články.
Vo Veľkej Británii schválili poslanci minulý rok legalizáciu „asistovaného umierania“ v Anglicku a Walese pre dospelých s nevyliečiteľnou chorobou, ktorí majú v danom čase dĺžku života kratšiu ako šesť mesiacov a sú schopní sami užiť látku, ktorá by im spôsobila smrť, v prvom hlasovaní v novembri minulého roka. Len pred dvoma týždňami prešlo prvé čítania zákona o eutanázii aj v škótskom parlamente.
Téme eutanázie sme sa venovali aj v jednom z našich videí.
Matej Gavlák
Zdroj: Valeurs Actuelles, Le Parisien, Le Figaro, Guardian, titulný ilustračný obrázok, zdroj – flickr.com, Alwyn Ladell
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!