Biskup z Portorika, zosadený pápežom za odmietanie pandemických opatrení, kritizuje Fiducia supplicans aj pápeža: Biskupi musia odmietnuť dokument, inak riskujú Boží hnev
13. marca 2024
Krátke správy
Biskup Daniel Fernández Torres, ktorý sa stal pred dvoma rokmi obeťou veľkého pandemického cvičenia, keď ho pápež František zosadil z funkcie za to, že odmietal v kostoloch aplikovať nariadenia týkajúce sa tzv. boja proti pandémii ochorenia Covid-19. Vystupoval proti povinnému očkovaniu, proti zákazu vstupu neočkovaných katolíkov do kostolov a pod. Podrobnosti sme na našom portáli zverejnili pred dvoma rokmi:
https://christianitas.sk/papez-frantisek-suspendoval-biskupa-v-portoriku-za-odmietanie-povinneho-ockovania/
Vo svojom novom vyhlásení komentoval nedávny vatikánsky dokument Fiducia supplicans, ktorý povoľuje a odporúča požehnávanie neregulárnych párov, vrátane homosexuálnych. Zároveň sa vyjadril aj k celkovému stavu Cirkvi:
„Bez obáv, že sa pomýlim môžem potvrdiť, že Cirkev prežíva ťažké časy.“
Jedným z „bolestivých príkladov“ tohto stavu je pre biskupa Torresa aj dokument Fiducia supplicans. Ohľadom zmätku, ktorý vyvolal dokument v katolíkoch, uviedol:
„S hlbokým smútkom a nesmiernou bolesťou viem o škandále a veľkom utrpení, ktorým prechádzajú mnohí bratia.“
Dokument podľa neho „uvádza do stavu pochybovania, nejednoznačnosti a zmätku v Cirkvi“ a je v rozpore s „nemennou pastoračnou praxou Cirkvi“.
Rozlišovanie medzi „pármi“ a „zväzkami“ v dokumente označil ako „protirečivé“, rovnako ako „tvrdenie, že tieto páry môžu byť požehnané bez toho, aby bolo požehnané zároveň to, čo tvorí tento pár, čo je ich zväzok alebo vzťah“.
A dodal vzhľadom na prebiehajúce pôstne obdobie:
„V pôstnom období si pripomíname, že Ježiš obetoval svoj život na kríži, aby zvíťazil nad hriechom, nie aby ho požehnal, ale aby svojím milosrdenstvom zachránil hriešnika a čakal na jeho obrátenie.“
Biskup Torres následne vyzval kolegov biskupov, aby sa proti heterodoxnému dokumentu postavili, pričom varoval pred ich skladaním účtov Bohu:
„Cirkev je – apoštolská, preto sú všetci nástupcovia apoštolov v spoločenstve s pápežom ako viditeľnou hlavou povinní starať sa o katolícku Cirkev, podporovať a brániť jednotu viery a spoločnú disciplínu (porov. Lumen Gentium, 22–23) a jedného dňa sa budeme musieť z toho zodpovedať Bohu.“
Apoštola Pavla vyzdvihol ako vzor bratského napomínania prvého pápeža – svätého Petra:
„Apoštol Pavol nám slúži ako príklad, keď bratsky opravuje apoštola Petra (Gal 2,11–14). Z tohto dôvodu biskupi, kardináli, bývalí prefekti kongregácií a biskupské konferencie z rôznych častí sveta oprávnene vyjadrili svoje znepokojenie nad týmto vyhlásením a v duchu bratskej korekcie ho kritizovali alebo žiadali jeho odvolanie, resp. rozhodli, žeby sa nemal vykonávať v ich príslušných cirkevných jurisdikciách.“
Pokiaľ sa takto nezachovajú aj ostatní biskupi, tak riskujú Boží trest:
„Ak to neurobíme, „kamene budú kričať“ (Lk 19,49) a mohli by sme si zaslúžiť tvrdé slová, ktoré Boh adresoval kňazom v Knihe proroka Malachiáša: Pošlem na nich kliatbu a budú tiež preklínať ich požehnania… zblúdil si, hovorí Pán zástupov, a spôsobil si, že mnohí sa potkli pre svoje učenie (porov. Mal 2,1–9).“
Vyhlásenie ukončil výzvou, aby sa veriaci modlili za pápeža, „aby mohol vždy hovoriť a konať pod vplyvom Ducha Svätého“ a „naplnil svoje poslanie utvrdzovať nás vo viere, najmä v týchto časoch temnoty.“
BM
Zdroj: LifeSiteNews, titulný ilustračný obrázok, zdroj – youtube.com
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!