Biskup v Portoriku suspendovaný – za odmietanie povinného očkovania -

Biskup v Portoriku suspendovaný – za odmietanie povinného očkovania


11. marca 2022
  Krátke správy


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Pápež František odvolal biskupa, ktorý odmietal aplikovať v miestnej cirkvi obmedzenia vyplývajúce z tzv. boja proti pandémii. Biskup Daniel Fernandéz Torres, z diecézy Arecibo v Portoriku, odmietal segregáciu neočkovaných katolíkov v kostoloch a cirkevnom živote a otvorene vystupoval proti povinnému očkovaniu.

Pápež František sa preto rozhodol pre mimoriadny krok: odvolal biskupa bez toho, aby proti nemu začal formálne konanie.

List z Vatikánu, v ktorom pápež oznamuje uvoľnenie biskupa z jeho diecéznych povinností, zverejnila Rímska kúria 9. marca. Samotný biskup Torres vo svojom vyhlásení z toho istého dňa uviedol, že rozhodnutie pápeža Františka bolo absolútne nespravodlivé. Biskup bol správcom diecézy 12 rokov.

Ako ďalej uviedol, apoštolská nunciatúra na neho vyvíjala nátlak, aby odstúpil. To však biskup Torres odmietol. K odvolaniu okrem iného povedal:

Nebol proti mne začatý žiadny súdny proces. Nebol som z ničoho formálne obvinený. Len jedného dňa mi apoštolský delegát ústne povedal, že Rím chce, aby som odstúpil. Povedali mi, že som nespáchal žiadny zločin, ale údajne som neposlúchal pápeža, a nebol som údajne v dostatočnom spoločenstve so svojimi kolegami, portorickými biskupmi.

A aké sú prehrešky biskupa Torresa? Odmietol podpísať biskupskú deklaráciu z augusta minulého roka, ktorá prinútila miestne diecézy v krajine segregovať veriacich z hľadiska sanitárnych opatrení a nariadila duchovným a cirkevným pracovníkom prijať povinne očkovanie proti ochoreniu Covid-19. Biskup Torres vydal vlastné vyhlásenie, v ktorom uviedol, že katolíci môžu odmietnuť očkovanie z dôvodu výhrady vo svedomí. Pripomenul, že vakcíny boli vyrobené s použitím buniek získaných z telíčok detí zabitých pri potratoch.

Odvolal sa na slobodu ľudského svedomia v otázke očkovania a poukázal aj na dôležitosť ochrany života počatých detí a na učenie Cirkvi o hriechu potratu. Biskup tiež umožnil kňazom vo svojej diecéze vydávať pre veriacich osobitné potvrdenia, v ktorých bolo nábožensky zdôvodnené odmietnutie očkovania, ak by ich k tomu chcel prinútiť napríklad zamestnávateľ.

Dôležitým argumentom v tomto počínaní bol fakt, že v decembri 2020 vydala Kongregácia pre náuku viery dokument, podľa ktorého má každý človek právo odmietnuť očkovanie. Nátlak sa považoval za nezlučiteľný s učením katolíckej Cirkvi. Štátny sekretariát Vatikánu, na čele s kardinálom Pietrom Parolinom uvalil na zamestnancov Vatikánu absolútny nátlak na očkovanie a tým vlastne daný dokument ignoroval. Paradoxne, biskup Torres, ktorý sa ho snažil rešpektovať, je momentálne potrestaný.

BM

Zdroj: Life Site News, PCH24, titulný obrázok – flickr.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Najsvätejšie Srdce Ježišovo a modlitba svätého ruženca

Kardinál Burke v prejave na Kolégiu sv. Tomáša Akvinského: Revolúciu podporujú zvnútra Cirkvi aj tí, ktorí sú povolaní pásť stádo!

Harrison Butker – športovec a tradičný katolík – predniesol reč, ktorá šokovala spohanštenú Ameriku

Možný zázrak v Lurdoch? Takmer úplne slepej žene sa vrátil zrak