Zbytočný a nepríjemný trapas vo Vatikáne kvôli dúhovému logu. Podraz voči pápežovi Františkovi? -

Zbytočný a nepríjemný trapas vo Vatikáne kvôli dúhovému logu. Podraz voči pápežovi Františkovi?

Mikuláš Hučko
8. júla 2022
  Cirkev  


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Zdroj: wikimedia commons

Cirkev slávi jubilejné roky už od roku 1300, kedy bol vyhlásený prvý Svätý rok. V katolíckej Cirkvi je jubilejný alebo Svätý rok veľkou náboženskou udalosťou, ktorú Boží ľud prežíva ako osobitný dar milosti, ktorý sa vyznačuje odpustením hriechov a najmä odpustkami, ktoré sú plným vyjadrením Božieho milosrdenstva.

V roku 2025 bude katolícka Cirkev sláviť ďalší jubilejný rok. Jeho sloganom sú „Pútnici nádeje“.

Jubilejný rok potrebuje mať aj svoje logo, a oň sa postaralo Dikastérium pre evanjelizáciu, novovytvorený úrad Rímskej kúrie, ktorý do veľkej miery nadväzuje na bývalú Pápežskú radu pre novú evanjelizáciu. Logo predstavil 29. júna 2022 vo Vatikáne arcibiskup Rino Fisichella, bývalý predseda Rady. Dikastérium pre evanjelizáciu vedie osobne pápež František.

Do Vatikánu bolo zaslaných 294 návrhov z celého sveta, vo fáze výberu boli návrhy očíslované. Z tohto množstva komisia vybrala tri, ktoré predložili Svätému Otcovi a ten spomedzi nich vybral prácu Giacoma Travisaniho.

https://www.tkkbs.sk/galeria/images/1649044840/1656572518.jpg

Víťazné logo 2025 zobrazuje štyri farebné postavy smerujúce ku krížu, ktorý je zároveň kotvou hodenou do mora. Kríž zahŕňa len prvú z postáv, ostatné sú umiestnené hadovito za sebou a navzájom sa objímajú.

Podľa autora loga predstavujú farebné postavy ľudstvo zo štyroch kútov sveta. Postavy sa navzájom objímajú na znak solidarity a bratstva. Kríž zasa vyjadruje vieru a nádej. Morská voda zasa má symbolizovať búrlivý priebeh ľudského osudu. Kotva v spodnej časti kríža je tiež metaforou nádeje.

Prvé reakcie skeptikov sa týkali štyroch farebných postáv, ktorých farby sú až znepokojivo podobné vlajke LGBT. Hovorili si, že je to možno len náhoda, že farby postáv, ktoré sa približujú ku krížu ako husi, sú dúhové. Zdalo sa mi to trochu za vlasy pritiahnuté, veď dúha predsa nemá štyri farby a teoreticky to mohol byť odkaz na biblický symbol dúhy.

Ale vzhľadom na to, že Svätá stolica už niekoľko rokov veľmi aktívne podporuje rôzne podujatia, iniciatívy a organizácie, ktorým nie je cudzia ideológia LGBT, u viacerých vznikli pochybnosti o podstate loga. Vysvetlenie, že farby postáv odkazujú na farby ľudstva, sa im nezdali dosť presvedčivé: kým farby pleti sa bežne označujú ako červená a žltá, modrá a zelená už nie. A zhodli sa na tom, že logo pre Jubilejný rok v tomto výklade obsahuje slabo zakrytý odkaz podporujúci ideológiu LGBT a vyjadrili nádej, že to v skutočnosti nebol zámer autora. Zároveň skonštatovali, že bez ohľadu na to si tvar a charakter prijatého symbolu Jubilejného roka mnohí katolíci na celom svete budú spájať s ideológiou, ktorá škodí prirodzenému poriadku.

Ak by celá vec skončila len pri tom, nestála by za reč. Nech by bol ktokoľvek vyhral, vždy by sa našli názory, ktoré by to spochybňovali. Ibaže pri tom sa to, žiaľ, neskončilo.

Ukázalo sa, že pán Giacomo Travisani, pôvodne grafický dizajnér, praktizuje New Age, je gay, masér poskytujúci liečivé masážne terapie i „senzuálne masáže“ mužom ako aj párom mužov.

Travisani v piatok ráno vymazal svoju osobnú stránku na Facebooku, keďže sa vyostrila polemika o jeho sexualite a profesii po tom, ako katolícky politik a spisovateľ Mario Adinolfi tvrdil, že autor loga je gay.

Mobilné telefónne číslo na terapeutovej profesionálnej stránke na Facebooku bolo identifikované ako rovnaké číslo, ktoré sa nachádza na webovej stránke s gay pornom. V popise sa inzerent opisuje ako „pekný masér, roztomilý muž, vykonávajúci antistresovú masáž single mužom alebo párom“, ktorý ponúka „50 minút uvoľnenia, pohody a intenzívneho potešenia“.

Mario Adinolfi, taliansky spisovateľ, politik a novinár, komentoval správu o výbere loga na Instagrame takto: „Je to jubileum alebo Gay Pride? To si museli vybrať dúhu do loga? Napísal som Giacomovi Travisanimu, autorovi loga Jubilea 2025, 50-ročnému slobodnému mužovi z Trani, povolaním masér, a zablahoželal som mu k úspechu. Verím, že som nemalou mierou prispel k jeho presláveniu a k tomu, aby sa jeho priezvisko konečne písalo bez nesprávnej výslovnosti. Je pekné, že si Mons. Fisichella spomedzi mnohých vybral práve dielo tohto neprofesionálneho, pekného muža. Sám Travisani rozpráva o telefonátoch, ktorými ho „Fisichella osobne“ informoval o postupe jeho práce, najprv v prvej desiatke, potom v prvej trojke, ktorá bola odovzdaná pápežovi na konečný výber.

Arcibiskup Fisichella vysvetľoval, ako došlo k voľbe:

Po skončení súťaže bola zvolaná hodnotiaca komisia, ktorej úlohou bolo posúdiť vhodnosť projektov. Komisia zložená z ikonopiscov, grafikov, odborníkov na umenie a značky, architektov a niekoľkých farárov hodnotila návrhy podľa troch kritérií: pastoračného, aby bolo posolstvo jubilea ľahko zrozumiteľné; technicko-grafického, aby sa zabezpečilo dobré grafické spracovanie pre reprodukovateľnosť; a estetického, aby bol návrh dobre spracovaný a atraktívny. Počas posudzovania boli práce hodnotené anonymne a označené len postupovým číslom, aby nebolo možné rozpoznať autora. Na audiencii, ktorá mi bola udelená 11. júna, som pápežovi Františkovi predložil tri finálne projekty, aby si mohol vybrať ten, ktorý ho najviac zaujal. Ani on nemal ľahkú voľbu: po tom, čo si projekty niekoľkokrát pozrel a vyjadril spokojnosť, padla voľba na návrh Giacoma Travisaniho.

Nepríjemná náhoda, zámerná provokácia, alebo podraz voči pápežovi Františkovi?

Dúfajme, že Svätý Otec to takto nenechá a vec dá prešetriť.


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Synodalita – duchovní válka a globální mobilizace v Církvi

Pobožnosť na počesť piatich Kristových rán, neprávom odsunutá odpustková modlitba, I. časť

Liberálna katolícka aktivistka v rakúskom Grazi chce spojiť slávenie Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi s klimatickou agendou

Utah, USA: Biblia na zozname zakázanej literatúry