Vláda, zastavujúca nelegálne prekračovanie hraníc, je rasistická, tvrdí vysoký komisár pre utečencov -

Vláda, zastavujúca nelegálne prekračovanie hraníc, je rasistická, tvrdí vysoký komisár pre utečencov


15. septembra 2022
  Krátke správy

Vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi nedávno vystúpil na festivale v severotalianskom meste Sarzana. Povedal, že ho neprekvapili vyhlásenia, že ukrajinských utečencov je ľahšie prijať kvôli ich geografickej a kultúrnej blízkosti, ale dodal, že nemôže akceptovať, že tí, ktorí utekajú z Ukrajiny, sú považovaní za utečencov, zatiaľ čo africkí a blízkovýchodní migranti nie. Krajiny, ktoré sú prísnejšie voči nelegálnej imigrácii, sú motivované rasizmom, tvrdil Grandi.

Ilustračné foto, zdroj: flickr.com / Jim Forest

V prípade ostatných sú odpoveďou reštriktívne právne predpisy, ostnaté drôty, námorné blokády a zákazy. Toto je rasizmus. Máme právnu a morálnu povinnosť prijímať utečencov,“ povedal vysoký komisár.

Grandi si nemohol nájsť lepšie miesto pre svoj predvolebný prejav, ktorý bol zjavne prednesený s ohľadom na talianske parlamentné voľby, ktoré sa uskutočnia koncom septembra. Taliansko je európskou krajinou najviac postihnutou nelegálnou migráciou. Grandi sa sťažoval, že „niektoré lode plné prisťahovalcov“ boli odmietnuté, ale to nevystihuje skutočnú situáciu. V skutočnosti, tých „niekoľko lodí“, ktoré spomínal, v skutočnosti každý deň vpláva do talianskych prístavov so stovkami prisťahovalcov, z ktorých väčšina nemá žiadne doklady. V dôsledku toho zostáva identita tých, ktorí na týchto lodiach vstupujú do Európskej únie, často neznáma.

V roku 2019 prišlo do Talianska za celý rok celkovo 11 471 migrantov, zatiaľ čo len v júli tohto roka sa na talianskej pôde vylodilo 13 197 migrantov, a to v priebehu jedného mesiaca, vyplýva zo štatistickej správy OSN. Ide o najvyšší mesačný počet od júna 2017. Najrušnejšou oblasťou z hľadiska migrácie je v súčasnosti ostrov Lampedusa, ale prístavy na Sicílii, v Kalábrii a na Sardínii sú tiež pod neustálym tlakom masovej imigrácie. Na Lampeduse sa v jednom okamihu zdržiava viac ako tisíc migrantov, hoci ostrov môže prijať len štvrtinu tohto počtu. Občas sa väčšina z nich dostane inam alebo ich pašeráci prevezú do inej krajiny EÚ a čoskoro potom priplávajú nové lode a ostrov sa opäť zaplní.

Nasledujúce video je len jedným z tisícov záberov, ktoré ukazujú podmienky na ostrove. Videá ukazujú, že väčšina prichádzajúcich ľudí sú mladí muži, ktorí neprichádzajú so svojimi rodinnými príslušníkmi.

Napriek tomu inštitúcie EÚ často útočia na Taliansko za jeho opätovné úsilie potlačiť nelegálnu migráciu. Európsky súdny dvor rozhodol, že Taliansko musí poskytnúť stravu, ubytovanie, podporu na pokrytie každodenných životných nákladov a oblečenie – dokonca aj migrantom, ktorí sú preukázateľne zločinci. Podľa Európskeho súdneho dvora nemôže byť prisťahovalec zbavený starostlivosti a podpory, a to ani v prípade trestného činu, pretože ide o základné porušenie ľudskej dôstojnosti. Súdny dvor tiež zrušil zákon z roku 2015, ktorý predtým umožňoval sankcionovanie trestnej činnosti migrantov.

MH

Zdroj: v4na.com, Twitter – RadioGenova, ilustračné foto – flickr.com / Jim Forest


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Násilie, voľby a demokracia. Skutočne to k sebe nepasuje? Dejiny hovoria niečo iné…

Recenzia knihy Roberta kardinála Saraha – Katechizmus duchovného života

Kardinál Ladaria, bývalý prefekt Dikastéria pre náuku viery, zrušil účasť na októbrovej Synode. Šíria sa špekulácie o príčine jeho rozhodnutia

National Geographic: „Exorcizmus je skutočný fenomén“