V nedeľu požehnali základný kameň obnovujúcej sa Bratislavskej kalvárie -

V nedeľu požehnali základný kameň obnovujúcej sa Bratislavskej kalvárie


19. septembra 2022
  Krátke správy

V nedeľu 18. septembra požehnala jeho excelencia, mons. Stanislav Zvolenský, základný kameň postupne renovovanej Bratislavskej kalvárie. Tá bola zničená ešte počas komunistického režimu.

Zdroj: archív autora

Bratislavská kalvária patrí medzi najstaršie kalvárie v strednej Európe. Založená bola v roku 1694 – na 11. výročie legendárnej bitky pri Viedni a to neďaleko miesta, kde v onen osudný deň táboril Imrich Tököli, spojenec osmanských Turkov. Kalvária bola teda postavená na pamiatku víťazstva kresťanských spojeneckých vojsk pod velením poľského kráľa Jána III. Sobieskeho proti veľkej moslimskej armáde a jej uhorským spojencom. Kalvária bola financovaná predovšetkým viacerými šľachtickými rodmi a prešporskými mešťanmi, jej výstavbu zas mali pod patronátom miestni jezuiti. Dokončená bola v roku 1725 a tvoril ju komplex kaplniek, kostola a cirkevnej záhrady.

Za zlaté roky Bratislavskej kalvárie sa už tradične pokladá obdobie vlády Márie Terézie (1740 – 1780). Na kalvárii bývali časté procesie a púte – najznámejšou bývala procesia pri príležitosti sviatku Povýšenia svätého Kríža. Ťažšie roky prišli s nástupom jej syna, cisára Jozefa II., ktorého „reformy“ úmyselne potláčali práva Cirkvi. Panovník zatváral kláštory, zakazoval procesie. Napriek tomu sa kalvárii podarilo prežiť roky jozefinizmu (1780 – 1790). A prežila aj ďalšie pohromy – veľký mor, či všade zúriace napoleonské vojny. 200 rokov po svojom založení, roku 1894, bola už vo veľmi schátralom stave a tak sa rozhodlo o jej radikálnej obnove. Dva roky predtým ku kalvárii pribudla Lurdská jaskyňa so sochou Panny Márie.

Bohužiaľ, s nástupom komunizmu v 50. rokoch 20. storočia začalo systematické ničenie kalvárie, pod zámienkou, že „prekáža“ novobudovanej Pražskej ulici. Zničené boli prakticky všetky zastavenia a dokonca celý kostol, ktorý ku kalvárii patril. Ďalší blízky kostol – Panny Márie Snežnej – zas kvôli „výhľadu na Slavín prišiel o svoju vežu, ktorú sa dodnes nepodarilo obnoviť. Nedotknutá zostala len Lurdská jaskyňa.

V roku 2019 obnovila Bratislavská arcidiecéza historickú púť na kalváriu pri príležitosti sviatku Povýšenia svätého Kríža, ktorý pripadá na 14. septembra. V nedeľu sa teda táto obnovená púť konala opäť po roku. Začala v Dóme sv. Martina, kde sa najprv prednieslo čítanie a prosby. Následne procesia prechádzala mestom popod Michalskú bránu, ako to bývalo aj v minulosti. Na jej čele bol miništrantom nesený drevený kríž, za ním nasledovali slovenskí skauti nesúci vlajky Vatikánu a Slovenska, vyobrazenie Pána Ježiša a ikonu Panny Márie so svojím dieťatkom. Ďalej nasledovala malá relikvia Kristovho Kríža spolu s kňazmi a za nimi kráčal pospolitý ľud.

Mnohí z prekvapených obyvateľov mesta si nečakanú „atrakciu“ fotili a natáčali na svoje mobilné telefóny. Procesia prešla stredom mesta a zamierila si to do miest, kde sa začínajú jednotlivé zastavenia obnovovať. Základný kameň teda prišiel požehnať samotný arcibiskup Stanislav Zvolenský. Pri úvodných slovách padli z úst organizátorov slová vďaky nielen arcibiskupovi, ale aj bratislavskej mestskej časti Staré Mesto, ktoré na obnovu kalvárie prispelo, ako aj ďalším prispievateľom z radov súkromných spoločností. „Zvlášť sa chceme poďakovať jednej osobe, ktorá nechce byť menovaná a ktorá na kalváriu prispela celým svojím majetkom,“ vyhlásil nečakane organizátor podujatia.

Procesia, v ktorej sa objavil aj predseda vlády Eduard Heger, postupne prešla 14 zastavení, z ktorých zatiaľ čnejú len základy (jednotlivé zastavenia sú však rozvešané na stromoch). Hoci bolo počasie spočiatku mimoriadne nepriaznivé, silno fúkalo a lialo, ako sa procesia dostala až na vrchol ku krížu, postupne sa vyjasnilo. Na záver sa o 17:00 konala sv. omša v kostole Panny Márie Snežnej, ktorú celebrovala jeho excelencia, mons. Stanislav Zvolenský.

MG

Ilustračná fotografia – archív autora


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Synodalita – duchovní válka a globální mobilizace v Církvi

Pobožnosť na počesť piatich Kristových rán, neprávom odsunutá odpustková modlitba, I. časť

Liberálna katolícka aktivistka v rakúskom Grazi chce spojiť slávenie Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi s klimatickou agendou

Utah, USA: Biblia na zozname zakázanej literatúry