USA na pokraji historického obratu v obrane života. Potratová loby pripravuje protiútok -

USA na pokraji historického obratu v obrane života. Potratová loby pripravuje protiútok


8. decembra 2021
  Krátke správy


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Spojené štáty americké čakajú na rozhodnutie Najvyššieho súdu, ktoré by mohlo byť prelomové v otázke „legálnych“ interrupcií. Analytici už teraz upozorňujú, že ak sa podarí obrátiť starý precedens v prípade Roe verzus Wade, potom by najmenej 26 štátov mohlo prakticky okamžite zaviesť čiastočný alebo úplný zákaz zabíjania nenarodených detí.

Najvyšší súd USA si 1. decembra vypočul argumenty vo veci Dobbs verzus Jackson Women’s Health Organization. Počas tejto rozpravy sa štát Mississippi dostal do konfliktu s organizáciou zastupujúcou potratový priemysel. Ako komentátori od začiatku zdôrazňovali, ide o zásadnú otázku, či štáty môžu v rámci svojich právnych predpisov zakázať interrupcie. Existuje šanca, že úspešné rozhodnutie Najvyššieho súdu ukončí alebo aspoň výrazne zníži peklo potratovej genocídy, ktoré si od roku 1973 vyžiadalo viac ako šesťdesiat miliónov ľudských životov.

Na vlne tohto vývoja zverejnil propotratový Guttmacherov inštitút analýzu, podľa ktorej by najmenej 26 štátov mohlo zakázať potraty, ak by Najvyšší súd zrušil rozsudok Roe verzus Wade. V niektorých štátoch boli v „post-wadeovskej“ ére zavedené viac či menej rozsiahle zákazy interrupcií, v iných existovali už pred rokom 1973 a teraz by mohli opäť nadobudnúť účinnosť.

Tvárou v tvár rastúcemu obratu k úcte k životu v Amerike sa potratová loby snaží znovu utvrdiť vo vyhliadkach na svoje víťazstvo.

Nastalo búrlivé fluidum. Musíme prežiť túto búrku, aby sme v budúcnosti – o päť, desať, pätnásť rokov – mohli hovoriť o tom, ako sa nám podarilo zrušiť všetky tieto zákazy potratov,“ hovorí Elizabeth Nashová, analytička štátnej politiky v inštitúte Guttmacher.

Strana brániaca život vidí túto záležitosť úplne inak. Čoraz viac právnikov pripúšťa, že rozhodnutie Najvyššieho súdu bude s najväčšou pravdepodobnosťou nepriaznivé pre precedens Roe verzus Wade. Takýto signál navyše prichádza aj od samotného Najvyššieho súdu, keďže šesť konzervatívnych sudcov, z ktorých polovicu vymenoval ešte Donald Trump, sa už pozitívne vyjadrilo k zákazu interrupcií v Mississippi po 15. týždni tehotenstva. „Nebolo to prekvapujúce, ale znepokojilo to,“ povedal o vyhláseniach sudcov zástupca potratového gigantu Planned Parenthood.

Ako pripomína Katolícka tlačová agentúra (CNA), v takýchto dôležitých prípadoch Najvyšší súd zvyčajne vynáša rozsudok na konci svojho funkčného obdobia, teda v júni.

Ústne argumenty a vyhliadky na priaznivé rozhodnutie v lete ma veľmi povzbudili, ale mali by sme sa naďalej modliť za sudcov,“ uviedla pre agentúru CNA právnička Erika Bachiochiová.

Kým súd nerozhodne, vojna proti potratom sa bude naďalej viesť medzi štátmi, ktoré sú za život, a radikálne propotratovou administratívou „katolíckeho“ prezidenta Joea Bidena. Nádej na úspešný rozsudok vyjadril aj predseda organizácie CatholicVote. „Ľudia si uvedomujú, že o sedem mesiacov sa tým pravdepodobne budeme zaoberať na štátnej úrovni.“ Podľa Briana Burcha sa to výrazne prejaví v celoštátnych voľbách, najmä v súbojoch o post guvernéra.

MH

Zdroj: usnews.com, catholicnewsagency.com, titulný obrázok – Flickr


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Násilie, voľby a demokracia. Skutočne to k sebe nepasuje? Dejiny hovoria niečo iné…

Recenzia knihy Roberta kardinála Saraha – Katechizmus duchovného života

Kardinál Ladaria, bývalý prefekt Dikastéria pre náuku viery, zrušil účasť na októbrovej Synode. Šíria sa špekulácie o príčine jeho rozhodnutia

National Geographic: „Exorcizmus je skutočný fenomén“