
Sýrsky katolícky patriarcha je v otázke dialógu s islamom skeptický

7. marca 2021
Krátke správy
Ignácius Jozef (Youssef) III. Younan, patriarcha sýrskej katolíckej cirkvi v Antiochii, je skeptický v otázke dialógu s islamom a nezdieľa pápežove očakávania. Podľa jeho slov ide vo väčšine prípadov iba o „monológ dobrých úmyslov kresťanov“, chýba relevantná odpoveď z druhej strany. Sýrsky patriarcha uviedol, že na rozdiel od Ríma, väčšina kresťanov v Iraku, Sýrii a na Blízkom východe nemá záujem o dialóg s moslimami, zažili, odhliadnuc od minulosti, nedávny Islamský štát a stavajú sa k dialógu s moslimami značne skepticky.
(Rím / Bagdad / Bejrút – kath.net/KAP) Patriarcha sýrskej katolíckej cirkvi v Antiochii vyjadril skepsu voči kresťansko-islamskému dialógu. Tesne predtým, ako sa začala pápežova štvordňová cesta do Iraku, povedal Ignácius Jozef III. Younan spravodajcovi z Talianskej katolíckej spravodajskej agentúry SIR toto: „Je mi ľúto, že veľká väčšina irackých kresťanov, podobne ako kresťania na Blízkom východe, má malý záujem o stretnutia a obrady na vysokej úrovni.“
Podľa patriarchu by na začiatok bohato stačilo, ak by moslimovia dodržiavali občianske a ľudské práva a nerobili v krajinách s moslimskou väčšinou z kresťanov občanov druhej kategórie. Patriarcha uviedol, že kto raz zažil predstavu bratstva a tolerancie zo strany radikálneho islamu k „neveriacim“, vie veľmi presne o čom je reč. „Islam neoddeľuje náboženstvo a politiku,“ – zdôraznil patriarcha Ignácius Jozef III. Younan.
Sýrsky patriarcha Ignácius Jozef III. Younan, ktorý dnes žije v Bejrúte, sa stretol s pápežom Františkom v Iraku, v katedrále Panny Márie v Bagdade. Od roku 2014 islamskí teroristi z organizácie Islamský štát povraždili v Iraku a Sýrii desaťtisíce kresťanov. Dnes má Sýrska katolícka cirkev v Iraku, zjednotená s Rímom, okolo 45-tisíc veriacich, z ktorých takmer všetci žijú v meste Ninive.
Kresťanské denominácie na území Blízkeho východu – Sýrie, Iraku či Jordánska nie sú jednotné a moslimskí teroristi spôsobili v radoch kresťanov brutálne krviprelievanie. V Iraku žije približne 300-tisíc kresťanov, čo predstavuje približne, pri 38 miliónoch Iračanov, skutočne malé množstvo. Pápežovi Františkovi predstavitelia kresťanských cirkví vyslali napriek svojej nejednotnosti spoločné vyhlásenie, v ktorom uviedli, že „východná cirkev je hniezdom, z ktorého sa vyliahla naša súčasná viera. Ak východná cirkev zanikne, kresťanstvo stratí svoje korene.“
BK
Zdroj: Kath.net
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!