Riaditeľ Dikastéria pre komunikáciu Tornielli propaguje na Vatican News knihu LGBT jezuitu J. Martina a robí s ním rozhovor -

Riaditeľ Dikastéria pre komunikáciu Tornielli propaguje na Vatican News knihu LGBT jezuitu J. Martina a robí s ním rozhovor


20. júna 2024
  Krátke správy

Osobu P. Martina SJ nemusíme našim čitateľom zvlášť predstavovať. Ide o najaktívnejšieho a mediálne najznámejšieho propagátora LGBT ideológie v rámci Cirkvi. Je tiež poradcom pápeža Františka, zúčastnil sa na minuloročnom kole Synody o synodalite a jeho škandály plnia stránky zdesených konzervatívnych médií. Pripomeňme si niektoré z jeho lahôdok:

https://christianitas.sk/p-james-martin-sj-o-potrestani-sodomy-neslo-o-potrestanie-homosexuality-ale-o-bozi-trest-za-nedostatok-lasky-a-pohostinnosti/

https://christianitas.sk/jezuita-james-martin-nevidi-problem-v-spojeni-oslav-mesiaca-lgbt-a-bozskeho-srdca/

https://christianitas.sk/jezuita-james-martin-zdielal-ruhavy-obraz-panny-marie-s-duhovou-svatoziarou-a-nadalej-patri-k-poradcom-rimskej-kurie/

K jeho najnovšej knihe napísal predhovor sám pápež František, o ktorom rôzni „umiernení konzervatívci“ uverili, že sa vydal kvôli svojmu údajnému expresívnemu označeniu homosexuálnych seminaristov na homofóbnu cestu. Všetko nasvedčuje tomu, že išlo skôr opäť len o klasickú argentínsko-perónistickú hru: kto sa so mnou rozpráva, tomu poviem, čo chce počuť. Následne sa pápež od údajného výrazu „dištancoval“.

P. James Martin SJ
zdroj: flickr.com

Úvod do knihy heterodoxného LGBT aktivistu však zrejme nestačil, a preto sa vatikánsky riaditeľ Dikastéria pre komunikáciu, ktorý pre novinárov zabezpečoval aj oficiálne výstupy zo Synody o synodalite, Andrea Tornielli, rozhodol priamo na oficiálnej vatikánskej stránke Vatican News Martinovu knihu spropagovať. Slovenskí čitatelia si môžu propagačný článok vatikánskeho hovorcu prečítať na pokrokovejšej a menej opatrnej českej verzii Vatican News:

https://www.vaticannews.va/cs/cirkev/news/2024-06/james-martin-sj-jezis-se-neboji-nasich-hrichu-vyvadi-nas-z-hro.html

Hneď v úvode sa píše, že knihu vydalo P. Jamesovi Martinovi SJ oficiálne Vatikánske vydavateľstvo, s tým, že autorom predhovoru je sám pápež. Nižšie Tornielli prináša zaujímavú informáciu, ktorá dosvedčuje, že na rozdiel od konzervatívnych kňazov a prelátov, je P. James Martin SJ vo Vatikáne častým a vítaným hosťom:

S otcom Martinom sa stretávame v štúdiu Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News.

Po obligátnej diskusii o téme jeho najnovšej knihy, ktorou je evanjeliový príbeh o vzkriesení Lazára, sa ku koncu rozhovoru stočí téma do liberálnejších vôd, v ktorých sa otec James cíti ako ryba a spropaguje slobodnejšie načúvanie Božiemu slovu:

Čo pre mňa tento príbeh, ktorý sa stal pred 2000 rokmi znamená v mojom každodennom živote? Je to učenie o tom, že všetko, čo nám bráni slobodnejšie načúvať Božiemu slovu, musíme nechať v hrobe, aby sme mohli vstúpiť do nového života.

Následne na Tornielliho manipulatívnu a zavádzajúcu otázku, či pre Ježiša „neexistuje žiadna situácia, hriechy ani skazenosť, v ktorých sme uzavretí a ktoré by boli pre milosť nepreniknuteľné“ odpovedá:

Neexistuje nič, čo by na nás zapáchalo a na čo by sa Ježiš nechcel pozerať.“

Skutočne? Už neplatí to, čo hlásali po stáročia všetci svätci a Cirkev, že hriešnik a hriech sa Bohu protivia? A že Bohu sme vtedy milí, keď žijeme podľa Jeho prikázaní? Všimnime si, ako rafinovane manipulátori dokážu zahmlievať. Zamieňajú milostivú ochotu Boha nás spasiť, čo je skutočným prejavom Jeho lásky, s Jeho údajnou ľahostajnosťou k nášmu hriešnemu stavu. Martin nehovorí len o tom, že Boh nás miluje ako bytosti a preto nás chce spasiť, ale že ani nič „na nás“ mu neprekáža.

V rozhovore to vyznieva tak, že Bohu sa páčime v akomkoľvek stave, teda aj v hriešnom. To však stavia na hlavu celú koncepciu kresťanského učenia o nevyhnutnosti spásy a zanechania hriešneho života. Tornielli v otázke jasne opisuje stav, keď sme v hriechu a skazenosti „uzavretí“, čiže nenapravení. Zamieňa sa tu potom dostačujúca milosť potrebná na obrátenie sa hriešnika, ktorú má od Boha každý, s akýmsi benevolentným pohľadom Boha na hriešnika a prijímaním tvrdošijného hriešnika do Božieho kráľovstva. Ako si potom vysvetliť tieto Ježišove slová z Nového zákona:

Potom povie aj tým, čo budú zľava: „Odíďte odo mňa, zlorečení, do večného ohňa, ktorý je pripravený diablovi a jeho anjelom!

Prečo by však mali od Boha odchádzať, keď otec James Martin tvrdí, že „neexistuje nič, čo by na nás zapáchalo a na čo by sa Ježiš nechcel pozerať“? Alebo ďalšie:

Usilujte sa vojsť tesnou bránou, lebo, hovorím vám: Mnohí sa budú usilovať vojsť, ale nebudú vládať. Keď hospodár vstane a zavrie dvere a vy zostanete stáť vonku, budete klopať na dvere a volať: Pane, otvor nám! Ale on vám odpovie: Nepoznám vás. Odkiaľ ste? A vy poviete: Jedli a pili sme s tebou a učil si na našich uliciach. Ale on vám povie: Nepoznám vás. Odkiaľ ste? Všetci páchatelia neprávosti, odstúpte odo mňa! Tam bude plač a škrípanie zubami, keď uvidíte, že Abrahám, Izák, Jákob a všetci proroci sú v Božom kráľovstve, ale vy ostanete vyhodení vonku.

Z celkového kontextu doterajšej činnosti P. Jamesa Martina SJ je zrejmé, že vôbec nepovažuje napr. aktívny homosexualizmus za hriech (dokonca podporuje adopcie detí homosexuálnymi pármi) a podporuje zmeny pohlavia. Z učenia Cirkvi však vieme, že to hriech je a vieme aj to, že hriech sa Bohu protiví. Rovnako vieme, že tvrdošijní hriešnici, ktorí žijú v stave smrteľného (ťažkého) hriechu a nezrieknu sa ho, neoľutujú ho a nenapravia sa, smerujú do zatratenia.

Keď teda hovorí P. James Martin SJ, že neexistuje nič, čo by na nás zapáchalo, má nepochybne na mysli práve tieto hriechy a možno ešte horšie, ktoré však už evidentne za hriechy nepovažuje. A Tornielli spolu s pápežom Františkom s ním súhlasia? Podľa všetkého zrejme áno, keďže jeho knihu a tým pádom aj Jamesa Martina oficiálne propagujú. Alebo, možno s ním vedú len dialóg…

BM

Zdroj: Vatican News, titulný ilustračný obrázok, zdroj – flickr.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Zomrel Anton Hykisch – zatiaľ posledný veľký slovenský katolícky spisovateľ

Hnutie Emauzy potvrdilo o zakladateľovi, že Abbé Pierre, idol liberálneho katolicizmu bol sexuálnym násilníkom. Dodajme: aj obhajcom LGBT a heretikom

Poľsko: Šikanovanie Cirkvi liberálmi narastá – Dvom progresívcom vadilo zvonenie z kostola a sudca ho zakázal

Firma John Deere upúšťa od podpory agendy LGBT, rodovej rovnosti a gender. Konzervatívni zákazníci ju začali bojkotovať