Pápež František si po Stricklandovi vyhliadol ďalšieho biskupa s tradicionalistickými sklonmi na potrestanie -

Pápež František si po Stricklandovi vyhliadol ďalšieho biskupa s tradicionalistickými sklonmi na potrestanie


21. novembra 2023
  Krátke správy

Zdá sa, že pápežovi Františkovi a jeho spolupracovníkom ide perzekúcia tradicionalistických prelátov očividne k duhu. Ešte sa poriadne neskončila kauza biskupa Stricklanda z texaského Newarku a už liberálny portál Katholisch.de s očividnou radosťou oznamuje, že na muške vatikánskeho progresu je ďalší biskup. Tentokrát to má byť Dominique Rey z juhofrancúzskej diecézy Fréjus-Toulon.

Biskup Dominique Rey z juhofrancúzskej diecézy Fréjus-Toulon
zdroj: youtube.com

Štýl, akým píše Katholisch.de o jeho nadchádzajúcom potrestaní, svedčí o radostnom pocite víťazstva v progresivistických a liberálnych cirkevných kruhoch. Portál sa už ani nesnaží pretvarovať a hrať sa na nestranného. Podporu tradičnej omše a striktné pridŕžanie sa katolíckej morálky a viery už otvorene opisuje ako relevantné príčiny potrestania:

Stará omša, tradicionalizmus, zlý štýl vedenia, priveľa kňazských vysviacok a veľké množstvo duchovných spoločenstiev z charizmaticko-tradicionalistického prostredia. Zhruba tak by sa dala opísať juhofrancúzska diecéza Fréjus-Toulon pod vedením 71-ročného biskupa Dominiqa Reya. Že to nezapadá do programu pápeža Františka, bolo jasné od odvolania texaského biskupa Josepha Stricklanda.

Výborné argumenty na odvolanie a predovšetkým ten, že to „nezapadá do programu pápeža Františka“. Zrejme ide o nový termín v kánonickom práve.

Katholisch. de uvádza, že s biskupom Reyom je to podobná situácia, ako s biskupom Stricklandom. Rey však podľa portálu asi nebude priamo odvolaný, ale dostane „koadjútora“, čiže dozor, ktorý mu v podstate zabráni v autonómnom výkone biskupskej funkcie:

Vo Fréjus-Toulon však k prepúšťaniu zrejme nedôjde. Ako informuje denník Libération, úradujúci biskup Dominique Rey dostane koadjútora. Je to teda François Touvet, 58-ročný biskup z Châlons v Champagne na severovýchode Francúzska.“

Ten dostane „zvláštne právomoci“, ako sa uvádza v denníku a má právo nástupníctva po súčasnom biskupovi Reyovi. Vskutku veľmi decentne vyriešené. Biskup Rey už vlastne nebude de facto biskupom, ale všetci sa môžu tváriť, že pápež nie je žiadny „diktátor“, on tam len poslal koadjútora.

Katholisch. de označuje so sarkazmom, v štýle policajtov čo nachytali zlodejov na hruškách, diecézu biskupa Reya za „raj pre tradicionalistov“ a vznáša vskutku „závažnú“ obžalobu:

Jeho diecéza postupne získala povesť ústretového domova pre komunity blízke predkoncilovej forme liturgie. Podľa francúzskych novín La Croix biskup napriek výslovným varovaniam prijal do svojej diecézy mnohých kandidátov zo zahraničia, vrátane seminaristov z tradicionalistických komunít a inštitútov, ako aj tých, ktorí boli odmietnutí v iných diecézach. Rey svoje činy obhajoval až do prvej apoštolskej vizitácie kardinála Avelina v roku 2022.

Vo februári 2023 prišla ďalšia vizitácia a tá už konštatovala „sériu problémov v diecéze“.

Len tak mimochodom by nás mohlo zaujímať, ktorá diecéza v Európe by v súčasnosti, pri všetkom tom totálnom odpadnutí od viery a finančných krachoch, mohla nezapadať to tejto veľmi širokej škatule s názvom „séria problémov v diecéze“? Napríklad niektorá v Nemecku? Vedená napr. kardinálom Marxom – krachujúca a do dúhova vysvietená? Tam sa zrejme vizitácia neponáhľa…

Po vypočutí „závažných“ svedectiev došla vizitácia k záveru, ktorý portál Katholisch.de s neskrývanou averziou k akejkoľvek katolíckej tradícii zvestuje čitateľom:

Komentátori vo francúzskych médiách sa zhodli na jednom: vizitácia nebola motivovaná len ochotou biskupa privítať nové spoločenstvá a kandidátov na kňazstvo odmietnutých inými diecézami. Dôležitú úlohu zohrali skôr aj iné faktory, napríklad silný obrat k tradicionalistickému katolicizmu, najmä v čase, keď Vatikán celosvetovo zakročil proti starej omši a prostredníctvom pápežských veľvyslancov, akým bol Christophe Pierre v USA, oznámil, že mladí kňazi, ktorí snívajú o sutanách a starých omšiach, sú v dnešnej spoločnosti stratení a hľadajú bezpečie a útočisko, čo však predstavuje nebezpečenstvo izolácie.

No, tradicionalistickí mladí kňazi (Apropo, ako to, že mladí, veď tí by mali byť predsa nadšení z Františkovej synodálnej cesty?) možno môžu byť „stratení“ (A ktože by sa z katolíkov nestratil vo svete všadeprítomných prasačín? Asi len niektorí nanajvýš pokrokoví preláti, ktorí majú žalúdky také oceľové, až je otázne, či vôbec nejaké majú.), ale aspoň existujú a neustále stúpa ich počet. To sa o ostatných nedá povedať.

V každom prípade, či už sú tradicionalistickí veriaci „stratení“ alebo nie, biskup Rey je zjavne odpísaný. A to len preto, že ako písal portál Katholisch.de – „príliš zdôrazňoval tradíciu“. Ale nie je to zrejme až také zlé, ako vedel aj muž padajúci z mrakodrapu, keď sa ho pýtali na 40. poschodí, ako sa má…

BM

Zdroj: Katholisch.de, titulný ilustračný obrázok, zdroj – youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Trump obvinil Bidena a jeho progresívno-liberálnu kamarilu z prenasledovania katolíkov

Vatikán vo Francúzsku blokuje vysviacku piatich kňazov u Misionárov Božieho milosrdenstva. Dôvodom je tradičná liturgia

Potřeba víry a její zneužití

Hrob – kniha života