Nemecko: Súd zamietol žalobu, ktorá požadovala odstránenie politicky nekorektnej sochy zo stredovekého kostola. Uvidíme, dokedy tam vydrží…
27. augusta 2024
Krátke správy
Strážcovia politickej korektnosti v Nemecku utrpeli v pondelok drobnú, ale o to bolestivejšiu porážku. Týkala sa veci, ktorou si boli istí a ktorej politická nekorektnosť dosahuje také grády, že si do slniečkova opálení liberálni ochrancovia politickej klímy asi ani nepripúšťali možnosť, žeby to nakoniec nemuselo vyjsť. A ono to samozrejme nakoniec aj vyjsť môže a podľa všetkého aj musí, inak by mohlo byť zle.
Žaloba sa totiž týkala stredovekého súsošia na mestskom kostole vo Wittenbergu, ktoré posmešne zobrazuje židovského rabína a jeho pomocníkov spolu s prasnicou. Drsný stredoveký humor, ktorý je na katedrálach bežným javom a týka sa rôznych aspektov vtedajšieho života (vrátane zobrazovania nehodných biskupov odvádzaných smrtkou a diablom na miesto vopred im vyhradené, o ktorého tušenej nekomfortnosti svedčí skľúčený výraz biskupovej tváre), neustále sužoval žalobcu Michaela Düllmana, až to nakoniec nevydržal a súdnou cestou požadoval odstránenie neurotizujúceho súsošia.
Jeho očakávania však zmaril v pondelok najvyšší súd v Nemecku – Spolkový ústavný súd v Karlsruhe, ktorý jeho ústavnú sťažnosť zamietol. A to bez uvedenia dôvodov. Pre nemeckú Katolícku tlačovú agentúru (KNA) to uviedol hovorca súdu Jonas Heimbach.
Düllman bojuje za odstránenie súsošia od roku 2018. V roku 2022 rozhodoval o žalobe Spolkový súdny dvor (BGH), ten však dospel k názoru, že súsošie známe ako Judensau z 13. storočia nie je potrebné odstrániť. Preto tento rok putovala žaloba na súd ústavný. Neuspela, ale žalobca sa nevzdáva. Ešte sú vyššie inštancie, kde svieti dúhové a politicky korektné slniečko s tou pravou progresívnou intenzitou.
Žalobca už oznámil, že sa obráti na Európsky sú pre ľudské práva v Štrasburgu. Potvrdil to aj jeho právnik, Christian Kirchberg. Podľa neho má spor „zásadný význam“, pretože v Európe existuje ešte ďalších 50 podobných politicky nekorektných zobrazení v kostoloch.
Jeho úvaha je logická. Pokiaľ by vznikol precedens s odstránením jednej skulptúry, čoskoro by sa s politicko korektnými redukciami katolíckych katedrál roztrhlo dúhové vrece a politickí ochrancovia by mali o prácu postarané na niekoľko rokov.
No a pokiaľ by toho mali málo a hľadali ešte niečo urážlivé (avšak trošku aktuálnejšie ako z 13. storočia), tak by sa mohli zamerať napríklad na olympijský ceremoniál v Paríži. Tam však paradoxne chce urazených žalovať ten/tá, ktorý sa urážky dopustil.
https://christianitas.sk/umelkyna-ktora-predstavovala-na-olympijskej-parodii-poslednej-vecere-krista-narieka-ze-sa-jej-vyhrazaju-a-chce-nenavistnikov-zalovat/
Pritom by sa dalo hovoriť o vymenenom garde, lebo ako jej právnička uviedla:
„Tí, ktorí útočia na Barbaru Butchovú, nemôžu zniesť skutočnosť, že ako lesbička, židovka a tučná žena zastupuje Francúzsko.“
Kauza súsošia z Wittenbergu v každom prípade bude pokračovať a je len na sudcoch v Štrasburgu, ako sa postavia k nervozitu vyvolávajúcej soche. Nepochybujeme, že zaujmú maximálne inkluzívny a sprevádzajúci postoj.
BM
Zdroj: Katholisch.de, obrazový fotomateriál, zdroj – wikimedia commons
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!