Natáčanie Gibsonovho a Caviezelovho „Umučenia Krista“ sprevádzalo množstvo podivných udalostí -

Natáčanie Gibsonovho a Caviezelovho „Umučenia Krista“ sprevádzalo množstvo podivných udalostí

Matej Gavlák
20. marca 2024
  Spoločnosť

V polovici tzv. „nultých“ rokov sme zažili nevídaný súboj medzi dvoma veľkofilmami – ten prvý bol esenciou katolicizmu, kým ten druhý, naopak, bol esenciou antikatolicizmu. Reč je o Gibsonovom/Caviezelovom „Umučení Krista“ z roku 2004 a Howardovom/Hanksovom „Da Vinciho kóde“ z roku 2006.

Zdroj: youtube.com

Súboj titanov?

V čase uvedenia oboch filmov do kín som chodil na strednú školu. Pamätám si jedného svojho spolužiaka, ako hovoril: „Da Vinciho kód konečne celému svetu ukáže, že kresťanstvo je falošné a za pár rokov po ňom nezostane ani tieň!“ Dnes už je zjavné, že to film „Da Vinciho kód“ upadol do takmer úplného zabudnutia a sám hlavný predstaviteľ Tom Hanks ho nazval jedným zo svojich „najhorších filmov“, ktorý bol natočený „len pre peniaze“. A ten spolužiak? Žiaľ, už nie je medzi nami.

Ale zaujímavý je predovšetkým osud hlavného soka Hanksovho „veľkofilmu“ a síce Gibsonovho/Caviezelovho „Umučenia Krista“. Tento film je stále veľmi populárny a s blížiacou sa Veľkou nocou sa znova a znova objavuje v našich televíznych programoch. Aktívne sa pripravuje jeho pokračovanie a sám Jim Caviezel sa vyjadril, že to je „najdôležitejší film mojej kariéry“, pretože „privádza ľudí k Bohu“. A hoci je to už presne 20 rokov (!) od uvedenia snímky do kín, len pomaly sa dostávajú na povrch rôzne skutočne podivuhodné udalosti, ktoré sa počas tohto možno najdôležitejšieho filmu v dejinách stali.

Veľké obrátenie

V priebehu nakrúcania „Umučenia Krista“ došlo i k skutočným obráteniam zarytých ateistov. Reč je napríklad o hercovi hrajúceho Barabáša, teda zločinca, ktorého prepustenie si ľud vyžiadal namiesto Krista. Meno herca je Pedro Sarubbi a o svojom obrátení v priebehu nakrúcania dokonca napísal knihu.

Gibson mi ako Barabášovi povedal, aby som sa vyhýbal pohľadu na Jima Caviezela hrajúceho Krista až do scény, v ktorej budeme vystupovať spolu,“ spomínal Sarubbi. „Barabáš je ako zúrivý pes,“ povedal mi (Gibson), „ale v jednej chvíli sa z neho stane šteňa: keď stretne Božieho Syna a je spasený.“

Režisér pokračoval:„Chcem, aby si vyzeral ako niekto, kto vidí Ježiša prvýkrát.“

Urobil som, ako povedal, a keď sa naše pohľady stretli, cítil som akýsi nával. Bolo to, akoby som skutočne videl Ježiša. Za celé roky, čo som pôsobil, som niečo také nezažil,“ povedal taliansky herec „… videl som samotného Ježiša.“ O tej chvíli sa Sarubbi vyjadril, že konečne našiel pokoj, po ktorom túžil.

Keď sa na mňa pozrel, v jeho očiach nebola žiadna nenávisť ani odpor – iba milosrdenstvo a láska,“ priznal vo svojej knihe „From Barabbas to Jesus: Converted by a Look“ (Od Barabáša k Ježišovi: Obrátený pohľadom).

Bola to nielen profesionálna, ale predovšetkým ľudská skúsenosť,“ dodal Sarubbi. „Nehanbím sa povedať, že počas nakrúcania som zažil obrátenie. Všetci herci, ktorí sa toho zúčastnili, sa po tejto skúsenosti trochu zmenili, ale z filmu som sa naučil oveľa viac ako z akejkoľvek konferencie.“

Talian Pedro Sarubbi mal skutočne divoký duchovný život. Praktizoval indickú meditáciu aj východné bojové umenia. Šesť mesiacov dokonca žil priamo v budhistickom kláštore medzi tamojšími „mníchmi“! Niekoľko mesiacov prebýval aj v juhoamerickej Amazónii, kde sa snažil spoznať duchovno tamojších pohanov. Avšak, ako priznáva vo svojej knihe, „konečný cieľ svojho hľadania som našiel až v Ježišovi“ – počas nakrúcania „Umučenia Krista“.

Iné veľké obrátenie

Ale podobnou skúsenosťou si prešiel aj ďalší herec z filmu – a síce ten, ktorý hral Judáša! I Lucca Lionello sa obrátil z ateizmu na katolicizmus v roku 2004 – v dôsledku nakrúcania „Umučenia Krista“. Otec John Bartunek, ktorý sa zúčastnil priamo na nakrúcaní, v roku 2005 pre National Catholic Register uviedol:

Došlo k niekoľkým obráteniam. Herec, ktorý hral Judáša (Lionello) začínal ako zúrivý ateista. To bol jeho duchovný postoj, o správnosti ktorého nemal žiadne pochybnosti. Pamätám si, že keď bola dokončená prvotná verzia filmu, tím nanovo pretáčal niektoré dialógy.

Sedel som vo zvukovej miestnosti ešte predtým, ako prišiel herec dokončiť dabovanie. Požiadal o spoveď. Tá skúsenosť ho zjavne úplne zmenila. Dal pokrstiť svoje deti, posvätil svoje manželstvo a navrátil sa späť do Cirkvi.“

I sám otec Bartunek potvrdil, že sa jeho vlastná viera „utvrdila“ v dôsledku nakrúcania filmu.

Hady pod krížom

Iný nemenej zaujímavý detail z natáčania filmu pridal známy konzervatívny autor Rod Dreher. Ten v jednom z príspevkov na svojom blogu uviedol, že mal v Maďarsku, kde dnes žije, večeru s „americkým produkčným tímom“, ktorý u susedov „pripravoval podklady pre budúci film o blahoslavenom Karolovi Habsburskom“ (!). Podľa Roda ide o „ľudí z Hollywoodu“ a „hlboko veriacich katolíkov“. V ten večer sa rozprávali o duchovnej realite sveta. Dreher pokračuje:

Majú blízko k Melovi Gibsonovi, Jimovi Caviezelovi a týmto ľuďom. Hovorili mi o otvorene démonických veciach, ktoré sa diali počas natáčania „Umučenia Krista“… Keď takto tím odstraňoval po natáčaní scény ukrižovania drevený kríž z jeho diery, táto diera bola plná hadov.

Filmári ďalej Dreherovi vysvetľovali, že táto diera bola vykopaná výhradne pre ten kríž, ktorý bol do nej vložený pred nakrúcaním a vyňatý po jeho skončení. Podľa ich názoru nebolo racionálne vysvetlenie toho, ako sa tam tie hady dostali…

Zasiahnutý bleskom

Filmári Rodovi Dreherovi potvrdili aj legendu o tom, že Jima Caviezela zasiahol blesk, keď visel na kríži. „Je to pravda,“ potvrdil autorovi jeden z členov produkčného tímu. „A tiež sa mu zastavilo srdce,“ dodal.

K uvedenému momentu sa v jednom interview vyjadril aj sám Jim Caviezel. Udalosť totiž zaujala aj youtubera Shawna Ryana, ktorý má vlastný program, kde sa rozpráva so známymi, či inak zaujímavými hosťami. V jednej časti bol aj sám Caviezel. V krátkom videu (výňatku z dlhšieho interview) s názvom „Jim Caviezel zomrel po zásahu bleskom počas natáčania filmu Umučenie Krista“ sám herec hovorí:

Bolo to zvláštne. Vietor silno fúkal a tie mraky… mal som pocit, že keby som mohol vyskočiť, tak sa ich dotknem. Bolo tiež veľmi mystické, čo sa dialo dole na zemi. Mohli ste cítiť, že na tej zemi niečo je.

Vietor fúkal a okolo mňa na kopci bolo asi 350 ľudí. Ten vietor som nepočul, ale cítil som, že ma niečo nasávalo. Ubehli 3 sekundy … a bum – strelilo to do môjho tela. Vrátil som sa k sebe, akurát keď ku mne pribehol Yamikumi. Pamätám si, že som hľadel na neho, keď mu zrazu vybuchla ruka. Všade boli iskry.

Prišiel druhý zásah a potom, vieš, bol som v šoku. Všade bolo plno zdravotníkov.

Jim Caviezel v rozhovore so Shawnom Ryanom pokračuje a hovorí, že kvôli dvojitému zásahu bleskom počas nakrúcania musel podstúpiť dve operácie – v roku 2009 a 2014. Herec šokujúco pokračuje:

„(V roku 2014) ma zachránili. Zachránili mi môj život. Zomrel som na operačnom stole. Nikdy som o tom nehovoril, no zomrel som. Doktor Gillen a doktor Griffin boli mojimi ošetrujúcimi lekármi. Oni boli toho svedkami a oni ma prebrali k životu. Ale ja už som tu dnes nemal byť.

Jim pokračuje a hovorí, že počas svojej „smrti“ cítil „neuveriteľný pokoj a lásku“. „To na nás čaká, keď zomrieme. Bolo to úžasné,“ dopĺňa svoje pocity. Caviezel v rozhovore ďalej hovorí, že to bolo ako keď „rozbijete vajíčko – vyletel som a bol som slobodný; a bol som mŕtvy“. Spomína, že už nemusel dýchať a že sa pozeral po izbe, kde všetci panikárili. Všetko videl: lekári robili čo mohli, no boli viditeľne vydesení. To, že je späť vo svojom tele si uvedomil, až keď pocítil ostrú bolesť.

JC

Dvojitý zásah bleskom nebolo jediné „nešťastie“, ktoré Jima počas nakrúcania postihlo. Predstaviteľ Krista neraz na svojej krížovej ceste lemovanej kamerami trpel ako Kristus. Pre televíznu stanicu Fox napríklad uviedol:

Ako som šiel (s krížom), kríž ma zasiahol do hlavy a zaboril moju tvár do piesku. Je to priamo vo filme. Môžete vidieť, že mi z pier tečie prameň krvi. To je moja vlastná krv.“

Hercovi sa tiež pri páde kríža vykĺbilo rameno. „V tej chvíli bolo rameno vykĺbené a ja som skúšal všetko možné, aby som dostal svoju ruku cez kríž,“ pokračoval Caviezel, „a zdá sa, že je to ten najvýnimočnejší záber, pretože to vyzerá, že … objímam svoj kríž tým najkrajším spôsobom.“ Len pripomenieme, že kríž, ktorý niesol, mal 70 kg.

V scéne bičovania Pána Ježiša dostal i Jim priamy zásah bičom. „Mal som 35,5-centimetrovú tržnú ranu priamo na chrbte,“ uviedol herec pre Fox. „Vytrhol som si ruky, vyšiel som zo záberu a spadol som.“ Caviezel všetky príkoria natáčal s Kristovým pokojom. A bodaj by aj nie, keď Telo Kristovo prijímal každý deň pred natáčaním, čo potvrdil aj otec John Bartunek:

Režim bol úplne slobodný. Nikto nemusel veriť v to, v čo veril Mel. Napriek tomu Mel a Jim … cítili, že bolo pre nich nevyhnutné zostávať blízko samotného Krista, keďže sa ho snažili napodobniť. Jim nikdy nešiel pred kameru bez toho, žeby neprijal Ježiša.

A azda najväčšia podivnosť zo všetkých? Jim Caviezel ako predstaviteľ Ježiša Krista mal v čase nakrúcania 33 rokov a jeho iniciály začínajú písmenami JC, čo odpovedá anglickému prepisu Jesus Christ.

Film „Umučenie Krista“ skrátka pôsobí ešte aj po toľkých rokoch ako projekt, ktorý muselo prichystať samo Nebo.

***

Staňte sa členom Fatimského Apoštolátu!

Dostanete od nás ako časopis Spojenectvo s Máriou ako dar.

Členovia Fatimského Apoštolátu (FA) však okrem dvojmesačníka dostávajú tiež rôzne sväteniny – medailóny, brožúrky, plakety a podobne. A navyše – za členov FA sú odslúžené sv. omše a tiež sa zvlášť za nich a za nimi spísané úmysly modlia Služobnice Ducha Svätého počas celonočných adorácií, konaných v kláštore každú druhú noc.

Členstvo vo Fatimskom Apoštoláte je dobrovoľné, fatimský apoštol ho potvrdzuje svojím súhlasom a zasielaním pravidelného príspevku vo forme milodaru. Rovnako tak sa však môže fatimský apoštol kedykoľvek rozhodnúť zrušiť svoje členstvo, čo oznámi buď písomne alebo telefonicky.

Pridajte sa teda k našim pravidelným podporovateľom a staňte členmi Fatimského Apoštolátu – prihlásiť sa môžete na tel. čísle 02/222 00 777.

Svojím členstvom vo Fatimskom Apoštoláte tým najlepším spôsobom podporíte v týchto neľahkých časoch fungovanie Nadácie Slovakia Christiana, ako aj portálu Christianitas.sk a ich neúnavnú snahu o zachovanie nemenného učenia Cirkvi.

Ďakujeme!


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Otec Kramara vyzýva kvôli Viganovi, aby všetci katolíci „priznali farbu“ či sú katolíkmi alebo nie. Myslí skutočne všetkých? A čo si pod „katolíkom“ vlastne predstavuje?

Britský hudobný skladateľ iniciuje petíciu laikov za zachovanie tradičnej latinskej sv. omše

Nigerijskí biskupi varujú pred dohodou s EÚ, lebo umožní presadiť LGBTQ agendu a potraty

Biskup Schneider v rozhovore o svojej novej knihe s názvom Uteč pred herézou: V Cirkvi dnes vládne modernizmus odsúdený pápežom Piom X.