Komentátori si všímajú „hlboko kresťanský“ pohreb kráľovnej Alžbety II. -

Komentátori si všímajú „hlboko kresťanský“ pohreb kráľovnej Alžbety II.


20. septembra 2022
  Krátke správy

Bol to obrad, aký svet dlho nevidel a dlho zase neuvidí. Pohreb kráľovnej Alžbety II. bol pravým opakom dnešného sveta a jeho predstáv o ľudskej existencii. Čas akoby sa spomalil, nebesia akoby sa otvorili, Kristus akoby bol opäť raz vyhlásený týmto svetom za Kráľa kráľov a skutočného Vládcu ľudstva. Áno – Ježiš Kristus – meno, ktoré zaznievalo počas celého obradu znova a znova na prekvapenie jedných, údiv druhých a (možno) hrôzu tretích.

Ilustračná fotografia, zdroj: britishherald.com

Súčasná Británia samú seba chápe ako do značnej miery sekulárnu, alebo ak nie takú, potom otvorene multináboženskú. A predsa bol obrad vo Westminsterskom opátstve robustne kresťanským,“ píše komentátor liberálneho Guardianu, Jonathan Freedland, a pokračuje:

Hymny, čítania, chválospev – to všetko zdôrazňovalo pretrvávajúcu vieru zosnulej panovníčky v Ježiša Krista. Žiadne inkluzívne všeobecnosti, žiadne ekumenické vsuvky od vodcov nekresťanských vyznaní: toto bol kresťanský pohreb pre oddaného kresťana. „Choď vpred, ó kresťanská duša,“ vyzvali ju v modlitbách.“

Friedland si tiež všíma ďalšiu symboliku – a síce, že sprievod za rakvou bol, až na dcéru kráľovnej, zložený výhradne z mužov. Napriek tomu to z jeho strany nevyznelo ako kritika, skôr ako konštatovanie. Ešte i chóry podľa neho pripomínali nebo, v ktoré možno nikdy ani neveril.

Konzervatívne založený The Spectator však pripomína, že to „samozrejme bola najčistejšia bohoslužba, ktorá odrážala postavenie kráľovnej ako hlavy Anglikánskej cirkvi a bola mimoriadne vhodná aj vzhľadom na jej skutočnú hlbokú a neotrasiteľnú náboženskú vieru“.

Zaujímavý komentár k včerajšej udalosti priniesol aj americký National Catholic Register. Jeho prispievateľ, otec Raymond J. Souza už v úvode vyhlásil, že „Anglikánska cirkev predostrela všetkým kresťanom vzor, ako by sa mali vykonávať pohreby“ a pokračuje:

Bol to najväčší štátny pohreb v histórii pre najdlhšie slúžiaceho panovníka. Predovšetkým to však bol kresťanský pohreb.

Otec Souza rovnako tak pochválil kázeň arcibiskupa z Canterbury, Justina Welbyho, ktorý prítomným okrem iného pripomenul, že „každý z nás bude čeliť milostivému súdu Boha“ a samotnú velebenú panovníčku v prvom rade predstavil ako kresťanku a až potom ako kráľovnú končiac slovami: „Smrť je bránou ku sláve.“ Samozrejme, vládne triedy tvorené politicko-mediálnym syndikátom sa nedesia ničoho tak, ako práve smrti. NC Register však tiež vyzdvihol fakt, že na kráľovskom pohrebe nezaznel ani jeden príhovor svetskej vrchnosti.

Podľa otca Souzu sa katolícka pohrebná liturgia má čo učiť od tej anglikánskej a doslova uvádza, že „naše súčasné pohrebné rituály sú banálne“. Vysvetľuje: „pri katolíckych pohreboch je rakva príliš často ponechaná len tak a modlitby nie sú uspokojivé“. Pompézni Briti nič také pri pohrebe svojej panovníčky nedopustili a recitácia žalmov, spevy i chorály zaznievali po celý čas.

Najpozoruhodnejšie však bolo, že meno, ktoré sa počas denných obradov najčastejšie skloňovalo, nebolo meno kráľovnej Alžbety, ale Ježiša Krista,“ končí svoj komentár otec Raymond J. Souza.

Tradične nevšedný, no o to zaujímavejší pohľad priniesol i publicista Rod Dreher. Ten sa obáva, že sme v pondelok boli svedkami „pohrebu kresťanstva v Anglicku“. Dreher upozorňuje na neoverené informácie, že už princ William nemá v sebe ani kúska kresťanskej viery. Spomína na román Alexandria autora Paula Kingsnortha, podľa ktorého sa kresťanstvo v Anglicku aspoň sčasti obnovilo až po istej kataklizmatickej udalosti. Dreher sa obáva, že v súčasnej dobe kresťanstvo v Británii neprežije – iba ak v malých oddaných komunitách – avšak semienka budúceho rozkvetu viery vníma už teraz v niektorých kresťanských spisovateľoch, ktorí sa odmietli poddať duchu doby.

MG

Zdroj: The Guardian, NC Register, The Spectator, The American Conservative, ilustračná fotografia – britishherald.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Jezuita James Martin nevidí problém v spojení osláv mesiaca LGBT a Božského Srdca

Stop ekologickej kolonizácii. Biskupi z Tanzánie ďakujú Bohu za čínsky ropovod, ktorý kritizuje ekologicko-zelená demokratická frakcia

Na Nedeľu Božieho Milosrdenstva pokrstil vojenský ordinár Mons. Rábek 43-ročného policajta

Nemocnica v Birminghame nahnevala rodičov: Majú uviesť, či je ich bábätko transgender alebo nebinárne