Arcibiskup Cordileone: „Prečo rušiť tradičnú latinskú sv. omšu, keď oslovuje i neveriacich?“ -

Arcibiskup Cordileone: „Prečo rušiť tradičnú latinskú sv. omšu, keď oslovuje i neveriacich?“


11. júla 2024
  Krátke správy

Známy kalifornský arcibiskup statočne vystúpil na obranu tradičnej latinskej sv. omše v otvorenom liste publikovanom na portáli National Catholic Register. Salvatore Cordileone v liste argumentuje, že „nádhera evanjelizuje“ a že „tradičná sv. omša je nádherná“. „Prečo ju teda rušiť?“ – pýta sa.

Arcibiskup Salvatore Cordileone
zdroj: sacerdotus.com

Arcibiskup Cordileone začína svoj list vskutku zaujímavým spôsobom:

Keď sa 15. apríla 2019 znenazdania katedrála Notre-Dame v Paríži ocitla v plameňoch, celý svet sa zjednotil v náreku nad stratou veľkolepej, starobylej a posvätnej nádhery, ktorá hýbala srdciami a dušami aj medzi katolíkmi, ktorý chrám nenavštevujú, a vskutku medzi katolíkmi po celom svete.

Bol som dojatý tým úkazom vtedy, rovnako ako som dojatý podobným úkazom, ktorý sa deje teraz v reakcii na zvesti, že Rím plánuje ďalšie obmedzenia na slávenie katolíckej omše podľa rímskeho misála z roku 1962 (populárne označovanej ako „latinská sv. omša“, či „tradičná latinská sv. omša“).

Arcibiskup ďalej spomína nedávny list 40 prominentných britských osobností (o ktorom sme informovali aj my), ktoré žiadali pápeža Františka zachovať latinskú sv. omšu. „Podobne ako signatári petície z roku 1971, ktorá zachovala latinskú omšu v Anglicku, zdôrazňujú okrem duchovných obáv aj obavy o kultúrne dedičstvo sveta, ak by sa latinská omša stala ťažšie dostupnou,“ pripomína Cordileone. Podľa jeho názoru sa pod listom podpísalo toľko rozmanitých ľudí aj z nekatolíckeho prostredia, že „rigidita“ určite nemôže vysvetliť taký mimoriadny a rozmanitý prílev lásky k tejto liturgickej forme“.

Kalifornský arcibiskup pripomína, že väčšina veriacich, ktorí navštevujú starú omšu, pravidelne chodia i na tú novú. „Vedia, že byť katolíkom znamená zostať na Petrovej lodi, nech je more akokoľvek rozbúrené. Nestavajú sa proti novej omši, ale stavajú sa za formu, ktorú milujú, ktorá ich živí a inšpiruje.“ Tradičná sv. omša podľa neho „inšpiruje umelcov“ a všíma sa veľa umeleckých mien na nedávnej petícii. O autorovi petície, sirovi Jamesovi MacMillanovi uviedol, že je „najslávnejší a najhranejší katolícky skladateľ klasickej hudby našich čias“ a že „jeho Stabat Mater vznikla na objednávku Vatikánu a zaznela v Sixtínskej kaplnke“. Cordileone si všíma, že veľa umelcov bolo už na pôvodnej petícii zvanej „Agatha Christie petition“, a pokračuje:

Podobná petícia vznikala aj v roku 1966 organizovaná Christine Campovou, prekladateľka Marcela Prousta a zaslaná bola pápežovi Pavlovi VI. žiadajúc ho o zachovanie latinských sv. omší aspoň v mníšskych komunitách. Pod petíciou boli mená 37 spisovateľov a umelcov vrátane dvoch víťazov nobelovej ceny. Medzi menami boli W. H. Auden, Evelyn Waugh, Jacques Maritain, francúzsky spisovateľ a laureát nobelovej ceny Francois Mauriac, skladateľ Benjamin Britten a Gertrud von Le Fortová, autorka klasického katolíckeho diela „Dialóg karmelitánok“, ktoré sa neskôr stalo základom opery Francisa Poulenca.

Podľa arcibiskupa Cordileoneho „krása evanjelizuje“ a zvlášť v týchto časoch „úzkosti a nerozumu“ môže krása priniesť mladým ľuďom „evanjeliové posolstvo nádeje“. Tradičná latinská sv. omša prináša krásu, pri ktorej v tomto postkresťanskom svete „môžu ešte aj neveriaci pociťovať k nej príťažlivosť, čím dokazuje tento argument,“ píše sa ďalej v liste.

Arcibiskup nechápe, prečo je tu snaha „zaraziť“ omšu, ktorá je tak blízka ešte aj „dušiam vzdialeným od Krista“ a ktorá by ich možno raz mohla doviesť až do „jednoty s jeho Nevestou, Cirkvou?

Modlím sa, aby tento „cri de coeur“ (doslova „výkrik zo srdca“) od týchto umelcov a ďalších prominentných britských osobností bol vypočutý,“ uzatvára arcibiskup Salvatore Cordileone svoj list s tým, že pretrvanie latinskej omše môže priniesť „príležitosť zjednotiť svet pre krásu“, čo je „cesta, ktorá nakoniec nevyhnutne vedie ku Kráse vždy starobylej, Kráse vždy novej“.

MG

Zdroj: National Catholic Register, titulný ilustračný obrázok, zdroj – sacerdotus.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Hnutie Emauzy potvrdilo o zakladateľovi, že Abbé Pierre, idol liberálneho katolicizmu bol sexuálnym násilníkom. Dodajme: aj obhajcom LGBT a heretikom

Poľsko: Šikanovanie Cirkvi liberálmi narastá – Dvom progresívcom vadilo zvonenie z kostola a sudca ho zakázal

Firma John Deere upúšťa od podpory agendy LGBT, rodovej rovnosti a gender. Konzervatívni zákazníci ju začali bojkotovať

Pierre Teilhard de Chardin ako symbol šírenia bludov v modernej Cirkvi