Britskí aristokrati žiadajú v „Timesoch“ Vatikán o zachovanie tradičnej latinskej svätej omše
3. júla 2024
Krátke správy
V utorok 2. júla publikovali tradičné britské noviny The Times výzvu vatikánskym predstaviteľom za zachovanie latinskej omše. Pod článok autora sira Jamesa MacMillana s názvom „Tradičná latinská omša je poklad, ktorý musí byť uchovaný“ sa podpísalo niekoľko desiatok aristokratov a ďalších významných osobností z celej Británie.
Text výzvy:
„Je málo tak dojímavých zážitkov ako je návšteva tradičnej latinskej sv. omše – náboženskej slávnosti, ktorej zmes vážnosti a dôvernosti necháva hlboký dojem v nekatolíkoch, ako aj katolíkoch.
Jej starobylé piesne inšpirovali vznešenú hudbu Josquina, Palestrina, Byrda, Haydna, Mozarta, Beethovena a Stravinského. Ale rovnako tak je výnimočná pre svoje ticho: spletité úkony kňaza tvárou smerujúceho k Jeruzalemu, sú sprevádzané šepkanými modlitbami – „požehnané mumlanie omše“, ako to opísal Robert Browning.
Po II. vatikánskom koncile, ktorý dal katolíkom slobodu uctievania v ich vlastnom jazyku, sa istá frakcia v Cirkvi pokúsila úplne zakázať tradičnú omšu. To je dôvodom, pre ktorý v roku 1971 spisovatelia a umelci zahrňujúc Agathu Christie, Vladimíra Ashkenazyho, Iris Murdochovú a Ralpha Richardsona zverejnili v novinách The Times prosbu Rímu. Stala sa známou ako „List Agathy Christie“, pretože pápež Pavol VI. bol zrejme taký prekvapený, keď uvidel meno „kráľovnej zločinu“, že dovolil, aby sa stará omša zachovala.
V nasledujúcich dekádach si rastúca menšina katolíkov obľúbila transcendentný symbolizmus nemennej liturgie. V roku 2007 pápež Benedikt XVI. udelil povolenie jej slávenia hocikde ju katolíci požadovali. Omša prekvitala. Avšak v roku 2021 Rím prakticky vykázal tradičnú latinskú omšu z farského života.
Toto rozhodnutie bolo zdrvujúcim úderom katolíkom generácie Zet, ktorí našli svoj duchovný domov v starej liturgii. Oni sú zmätení nepriateľstvom, ktorému čelia, ale teraz sa zdá, že prichádzajú veci ešte horšie. Isté zdroje uviedli, že Vatikán plánuje takmer úplný zákaz „Omše vekov“, ako je známa.
Skutočnosť, že sú vo Vatikáne predstavitelia, ktorí sa oddávajú tomuto malichernému, filištínskemu autoritárstvu proti ich vlastným spoluveriacim, je šokujúca pre nekatolícke publikum. Našťastie, umelci a ďalšie verejné osobnosti opäť vystupujú na obranu náboženskej slobody prostredníctvom listu v denníku The Times.
Patrí medzi nich niekoľko úžasne rozmanitých a významných mien, ako napríklad Sir Stephen Hough, Bianca Jaggerová, AN Wilson, Lord Lloyd-Webber a Dáma Kiri Te Kanawa.
Celý zoznam signatárov zahrňuje katolíkov, protestantov, členov nekresťanských vier a neveriacich. Reprezentuje široké politické spektrum, ako aj umelcov narodených pred 60 rokmi. V duchu našej spoločnej humanity apelujeme na Svätú stolicu, aby katolíkom obnovila vzácnu slobodu zúčastňovať sa veľkolepej liturgie ich predkov.
Sir James MacMillan, skladateľ a dirigent.“
Niektoré z ďalších významných mien, ktoré sa pridali ku výzve:
Lord Alton z Liverpoolu
Lord Bailey z Peddingtonu
Lord Bamford
Lord Berkeley z Knightonu
Sir Nicholas Coleridge
Dáma Imogen Cooperová
Lord Fellowes z West Staffordu
Sir Rocco Forte
Lady Antonia Fraserová
Michael Gove (britský minister pre samosprávy)
Lady Gettyová
Lord Hesketh
Tom Holland (významný historik)
Sir Stephen Hough
Lord Lloyd-Webber
Princezná Michaela z Kentu
Barónka Moncktonová z Dallington Forest
Sir András Schiff
Lord Skidelsky
Lord Smith z Finsbury
Rory Stewart (poslanec a bývalý štátny tajomník pre medzinárodný rozvoj)
Adam Zamoyski (zrejme potomok slávneho poľsko-slovenského šľachtického rodu Zámojských, pozn. aut.)
a ďalší
MG
Zdroj: The Times, X Damiana Thompsona, titulný ilustračný obrázok, zdroj – booktalkandmore.blogspot.com
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!