Arcibiskup Bezák opäť na scéne: Prečo podporil v kampani liberálneho primátora Bratislavy? -

Arcibiskup Bezák opäť na scéne: Prečo podporil v kampani liberálneho primátora Bratislavy?

Mária Magotsová
26. októbra 2022
  Cirkev Spoločnosť

Dlho sme nepočuli o emeritnom arcibiskupovi Robertovi Bezákovi, ktorý donedávna zvykol udivovať veriacich katolíkov svojimi výrokmi na tému transgender ľudí, či neba a pekla. Situácia sa však zmenila. Bezák dal o sebe opäť vedieť a stal sa tvárou primátorskej kampane známeho podporovateľa LGBT – Matúša Valla.

Zdroj: snímka obrazovky fb Matúš Vallo má rád Bratislavu

Kto je Matúš Vallo? Okrem toho, že ho poznáme ako súčasného primátora hlavného mesta, ktorým sa stal vďaka podpore Progresívneho Slovenska, je Vallo aj hrdým prívržencom dúhových Prideov, ktoré sa v Bratislave konajú. Okrem toho patrí k najznámejším podporovateľom slovenskej LGBT a queer komunity. Keď v hlavnom meste pochodovali v rovnakom čase zástancovia tradičnej rodiny, aj fanúšikovia LGBT, hádajte, na ktorom podujatí sa zúčastnil Vallo?

Liberálne zmýšľajúci primátor je presvedčený, že dúhové pochody, teda manifest LGBT ideológie so snahou presadiť manželstvá a adopcie detí pre homosexuálov, by mali byť neoddeliteľnou súčasťou hlavného mesta. Videli sme to počas tohtoročného Prideu v podobe dúhovej vlajky na nádvorí bratislavskej Starej radnice.

Pýtate sa, prečo by emeritný arcibiskup katolíckej Cirkvi podporil takéhoto kandidáta na post primátora? Aj my.

Kto s ním účinkuje v kampani?

Arcibiskup v predvolebnom spote hovorí, že ho presvedčila Vallova čestnosť. A ukazuje popritom symbol víťazstva – prsty v tvare písmena V zo slova „victory“. Hovorí to však po boku najznámejších liberálov na Slovensku, ako je napríklad herečka Zuzana Fialová, ktorá verejne, pred televíznymi kamerami, urazila katolíckeho kňaza Kuffu. Označila ho za blázna kvôli jeho postoju k interrupciám, ktoré Fialová podporuje a nepáči sa jej, že katolícky kňaz nezdieľa jej názor.

Ďalšou známou liberálkou vo Vallovej kampani po boku arcibiskupa Bezáka je herečka Kristína Tormová, podporovateľka queer komnunity. Nedávno si na svojom blogu na portáli Denníka N takto kopla do Cirkvi: „Z protikorupčných sľubov sa stali katolícke ataky.“

Okrem Fialovej a Tormovej vo Vallovej kampani s Bezákom účinkuje aj komička Simona Salátová. Je známa tým, že pochádza z veriacej rodiny, v ktorej sú dokonca aj kňazi a rehoľné sestry. Navštevovala katolícke gymnázium a chodila pravidelne do kostola. Dnes už však veriaca nie je a po relácii OTO, kde sa hrubo útočilo na katolícku Cirkev, na ňu a jej kolegov bolo podané trestné oznámenie za hanobenie viery.

Vo Vallovom videu sa mihol aj známy bratislavský gynekológ Jozef Záhumenský, ktorý sa „preslávil“ tvrdením, že počúvanie tlkotu srdca v prvých troch mesiacoch je pre plod nebezpečné. Vyjadril sa tak v čase, kedy sa do parlamentu predkladal návrh zákona z dielne SNS, aby sa ženám pred potratom poskytol obrázok z ultrazvuku a aby si vypočuli aj tlkot srdca svojho dieťaťa.

Pýtate sa, prečo by emeritný arcibiskup katolíckej Cirkvi vystupoval v kampani po boku takýchto ľudí? Aj my.

Zdroj: fb CZ ECAV Staré Mesto

Akú náuku hlása?

Róbert Bezák už niekoľko rokov na seba púta pozornosť nielen kvôli kauze s jeho odvolaním, ale aj pre sporné vyjadrenia, pri ktorých si ani pri najlepšej vôli nemôžeme byť celkom istí, či ho ešte vôbec môžeme pokladať za pravoverného katolíka. Zdá sa vám toto naše tvrdenie neprístojné? Tak si prečítajte aspoň niektoré z jeho vyjadrení.

Napríklad zo slávneho vystúpenia so Štefanom Hríbom v relácii Pod lampou, kedy na otázku „Aké je vlastne peklo?“ odpovedal, že obrovskú Božiu lásku nepripravený človek jednoducho nemôže zniesť. On sám je presvedčený, že bude žiť v nebi, pričom bude žiť v pekle. Samotný časopis Týždeň sa vtedy čudoval a napísal o Bezákovi toto: „Napriek tomu, že považuje nebo a peklo za to isté, nemyslí si, že je heretik.“

Alebo keď sa zamyslel nad tým, či máme veriť Biblii. „Spomína sa v nej raj, Adam s Evou, rozprávajúci had a všetko to znie tak neskutočne, že môže tomu inteligentný človek veriť? Môže veriť tomu, že tam niekde v strede raja stojí nejaký strom poznania dobra a zla, že príde rozprávajúci had a nahovára človeka? Evu? Veľa nevysvetliteľného aj pre mňa,“ vyhlásil Bezák.

Ukáž mi, akých máš kamarátov a ja ti poviem, kto si

A to sme ešte nespomenuli kauzu jeho verejnej podpory Zuzane Čaputovej pred prezidentskými voľbami. Čaputová sa len pár mesiacov predtým objavila v kampani za právo žien na potrat, Bezák ju však aj tak podporil. Výkonný sekretár KBS Anton Ziolkovský v tom čase vyhlásil, že „katolíci určite nemôžu v prezidentských voľbách hlasovať za kandidátov, ktorí podporujú registrované partnerstvá, eutanáziu, potraty alebo ideológiu rodovej rovnosti“, ale Bezák svoje sympatie voči progresívcom neskrývane prejavoval ďalej.

Zdroj: fb Zuzana Čaputová

Stalo sa tak aj vtedy, keď pokrstil knihu otca hokejistu Mariána Gáboríka o problematike transgender ľudí a pri tejto príležitosti opäť poskytoval médiám zaujímavé vyjadrenia. Na otázku istého redaktora, ako sa na tému transgender a zmeny pohlavia pozerá Cirkev, sme sa z úst katolíckeho preláta dozvedeli, že na to nie je jednoduché odpovedať.

To sú také nové veci, v ktorých Cirkev nemá jasno, lebo na druhej strane to, čo je podstatné pre život človeka, je jeho spôsob, ako sa správa, čo z neho vychádza…“

Arcibiskup ešte dodal: „My možno hovoríme, že kto sa raz narodí ako chlapec, ten musí byť chlapec a dievča dievčaťom, no ale čo keď tu je reálny problém. Ten môže byť, to musíme priznať, nie každý to má biologicky jednoduché… Ten akcent, tú myšlienku by som posunul tým smerom, že hodnotiť toho človeka, čo vyžaruje. Povedal by som, že akú má auru. To by mohlo byť podstatnejšie, ako to, že v akom tele chodí.“

Pýtate sa, prečo by emeritný arcibiskup katolíckej Cirkvi hovoril takéto veci? Aj my…

Zdroje:
http://christianitas.sk/odvolanie-arcibiskupa-bezaka-10-rokov-po/
http://christianitas.sk/arcibiskup-bezak-o-transgender-ludoch-neriesme-v-akom-tele-chodia-ale-aku-maju-auru/
http://christianitas.sk/nestastne-vyjadrenia-emeritneho-arcibiskupa-bezaka-pre-liberalny-portal-keby-kuffovi-znasilnili-sestru-tiez-by-sa-pytal-co-by-urobil-jezis/
http://christianitas.sk/quo-vadis-robert-bezak/
http://christianitas.sk/robert-bezak-papez-ma-uz-rehabilitoval/
http://christianitas.sk/robert-bezak-pokus-o-kvietizmus-alebo-o-umlcanie-krestanov/

***

Portál Christianitas.sk odporúča:

Kniha pátra Šebastiána Laba, ktorá informuje o kauze „Bezák“, upriamuje pozornosť čitateľov na odvrátenú stranu tejto udalosti. Objasňuje aj možné príčiny odvolania arcibiskupa.

Záujemcovia si ju môžu objednať na tomto linku:
https://www.christianashop.sk/robert-bezak-pravda-o-odvolanom-arcibiskupovi/


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Biskup Mutsaerts vyjadril podporu biskupovi Stricklandovi

Odovzdali sme petíciu za zastavenie škandalózneho predstavenia SND dehonestujúceho Nášho Pána Ježiša Krista

Nadužívanie a zneužívanie slova „láska“ v Cirkvi ako duchovný kastračný nástroj proti katolíckej bojovnosti

Kresťanská tradícia Európy: Procesie a vlečky v akte kajúcnosti a smútku