Známy liberálny teológ Faggioli: „Bidenovým odchodom stráca pápež František konverzačného partnera.“ Nazval tiež Bidena „katolíkom II. vatikánskeho koncilu“
26. júla 2024
Krátke správy
Známy taliansky teológ Massimo Faggioli, ktorý má veľmi dobré vzťahy s pápežom Františkom a je autorom výroku: „Je to Cirkev ako matka, ktorá nerobí rozdiely medzi svojimi deťmi. Či sú to hriešnici alebo svätci, gayovia alebo heterosexuáli, nezáleží na tom“ (Jeden sa však musí pýtať, prečo ak nezáleží na tom, či sú veriaci hriešnici, exkomunikovali arcibiskupa Vigana, ktorý údajne zhrešil?), poskytol rozhovor nemeckému portálu Katholisch.de ohľadom situácie v USA pred prezidentskými voľbami. O jeho znalosti veci netreba pochybovať. Dlhodobo prednášal v Spojených štátoch a je dobre oboznámený s americkými reáliami.
https://katholisch.de/ artikel/54945-theologe-mit-bidens-abgang-verliert-papst-franziskus-gespraechspartner
Na otázku, čo bude znamenať odchod Joea Bidena pre pápeža Františka, poskytol odpoveď, ktorá má hneď dve kladné stránky – pobaví aj poučí:
„Odchodom Bidena pápež František stráca konverzačného partnera, a to aj vzhľadom na to, ako sa bude vyvíjať prezidentský súboj na kandidátke Demokratov a ako sa to už zmenilo Trumpovým zvolením J. D. Vancea.“
Zábavná stránka veci spočíva v elementárnom oboznámení sa s konverzačnými schopnosťami Joea Bidena, ako nám ich zachovali pre budúcnosť desiatky bizarných skečov (nechcených), v ktorých úspešne sekundoval Brežnevovi a Černenkovi v poslednom štádiu ich rozkladu, avšak s tou nevýhodou, že jeho desivé trapasy nikto necenzuroval. Resp. bolo ich zrejme toľko, že nie všetky sa dali utajiť. Nazvať preto Bidena „konverzačným partnerom“, aj keď takto to určite Faggioli nemyslel, je skutočne čaro nechceného.
Predstava ako pápež František diskutuje s Joeom Bidenom o teologických témach, pričom si Biden pletie mená svätcov s politikmi, skáče z témy do témy a neprítomne pozerá opačným smerom, prípadne zaspáva, by zaiste poskytla dostatok materiálu na ďalší skeč z Lietajúceho cirkusu Montyho Pythona. V jednom z nich dokonca podobnú tému stvárnili. Išlo myslím o dementného lorda, ktorý prišiel na oficiálnu návštevu pohrebnej služby, ťahaný na železničnom prepravnom vozíku a neustále pri prejave zaspávajúci, znovu sa budiaci a stále začínajúci prejav odznovu.
Teraz k tej poučnejšej stránke výroku. Všetci vieme, kto je Joe Biden a aký typ katolíka predstavuje: jeho podpora potratov, LGBTQ šialenstva, rodovej rovnosti a klimatických blúznení, dosiahla miery v americkej politike nevídanej. Tu nám však dobrý známy pápeža Františka oznamuje, že Bidenovým odchodom stráca pápež, ľudovo povedané „parťáka do debaty“, čiže človeka, s ktorým má pravdepodobne spoločné témy, postoje a názory.
Ako protiklad k tejto vzájomnej konverzačnej empatii kladie Faggioli príchod konzervatívneho katolíka – konvertitu J. D. Vancea, s ktorým si asi podľa tohto výroku pápež František nebude až tak dobre rozumieť ako s Bidenom. Pritom ani Vance nie je žiadne eso striktnej pravovernosti v morálnych otázkach a minimálne pripustil legálnosť potratových tabletiek, nech už to jeho priaznivci medzi katolíkmi krútia akokoľvek.
Čo nám to však všetko hovorí o názoroch pápeža Františka, pre ktorého je podľa Faggioliho (dobrého priateľa pápeža) senilný a dementný obhajca potratov, obhajca tranzícií, nelegálnych migrantov, BLM, LGBTQ propagandy a ďalších lahôdok, lepším partnerom ako konzervatívny katolík Vance, alebo aspoň na pro-life sa hrajúci Trump? Uvidíme ako sa pápež František postaví k multináboženskej Kamale Harrisovej, ktorú tu Faggioli tiež v náznaku považuje za menej vhodnú na konverzáciu s pápežom než Bidena. Ja by som taký presvedčený nebol – od Abú Zabí ku Kamale nie je zas až tak ďaleko.
O tom, že ľudia ako Faggioli alebo pápež František stoja jednoznačne na strane amerických progresívcov a liberálov, svedčia ďalšie pasáže z rozhovoru. Nárek Faggioliho nad Cirkvou v USA a prípadným víťazstvom Trumpa nenecháva nikoho na pochybách, aké sú túžby progresívnych teológov a ich vedenia. Na otázku, čo by znamenalo zvolenie Trumpa pre katolícku Cirkev, Faggioli odpovedá:
„Znamenalo by to riziko demokratickej regresie, úpadku americkej demokracie; riziko, že niektoré loby budú presadzovať teokratickú agendu a stotožňovať politický katolicizmus s integralizmom. Predovšetkým by to mohlo znamenať, že Trumpov vyvolený viceprezident, katolík Vance, by mohol byť jeho dedičom – medzi rokmi 2025 a 2028 alebo po roku 2028 – aj keď vieme, že je veľmi nebezpečné byť na dvore veľmi blízko cisárovi, pretože cisár mohol rýchlo zmeniť názor a vybrať si iného dediča.“
Takže toto sú starosti pokrokových teológov: aby sa katolícka viera nedostala do politiky, aby demokracia prekvitala, aby nenastala hrozba tradicionalistického integralizmu. To, že neomarxizmus, aj v osobe Joea Bidena prevzal moc a infiltroval sa aj do Cirkvi, to je oproti tomu zrejme maličkosť. Potraty, nanútená LGBT propaganda, transsexuálny minister, to nestojí pre nich ani za reč. Hlavne aby prekvitala multi-kulti progresívno demokratická idyla a nebolo ohrozené dedičstvo II. vatikánskeho koncilu:
„Je pravda, že militantný a konzervatívny katolicizmus v USA do značnej miery prerušil svoje väzby s II. vatikánskym koncilom, ale toto nie je len americký problém: to, čo sa deje v USA, by mohlo byť dobrou príležitosťou pre katolícku Cirkev aj na preskúmanie Európy. S odstúpením „katolíka II. vatikánskeho koncilu“ ako je Joe Biden a nástupom konzervatívneho „kultúrneho katolicizmu“ sa deje niečo, čo je vidieť napríklad aj v talianskej politike.“
To, že taký obhajca a odborník na II. vatikánsky koncil, akým je Faggioli (stačí si prečítať jeho curiculum vitae – téma koncilu dominuje jeho prácam) otvorene označí schátralého podporovateľa LGBT a potratov Bidena ako „katolíka II. vatikánskeho koncilu“, má nesmiernu výpovednú hodnotu. Tu sa niekto, kto skutočne vie čo hovorí a pozná pozadie, vyjadruje jasne o Bidenovi ako o vzorovom politikovi a katolíkovi sformovanom koncilom. Viac niet čo dodať.
Obavy cirkevných progresívcov sú teda veľmi zreteľné a jasné. Majú otvorene vyprofilované sympatie ku konkrétnym osobám, ideám a zdá sa, že aj ideológiám. Preto Faggioli trpko konštatuje:
„Budúcnosť politického katolicizmu v Spojených štátoch na ľavicovej a progresívnej strane je teraz neistá. Vpravo je celkom zreteľná prevaha antiliberálnych hlasov, či dokonca prísnych vyznávačov katolíckej tradície medzi mladšími generáciami.“
Za touto pasážou nasleduje horeuvedená veta o tom, že v Bidenovi stráca pápež konverzačného partnera. Kontext je zrejmý, logika neúprosná: politický katolicizmus na ľavicovej a progresívnej strane, ktorého exponentom par excellence bol Joe Biden, je ten ideologický svet, s ktorým si pápež František rozumie.
BM
Zdroj: Katholisch.de, ilustračný obrázok, zdroj – picryl.com
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!