USA: Najvyšší súd v Arizone umožňuje takmer úplnú právnu ochranu počatých detí -

USA: Najvyšší súd v Arizone umožňuje takmer úplnú právnu ochranu počatých detí


26. septembra 2022
  Krátke správy

Sudkyňa arizonského najvyššieho súdu v piatok povolila štátu zakázať zabíjanie nenarodených detí takmer vo všetkých prípadoch. Uvoľnila cestu k presadzovaniu zákonov zavedených v roku 1901.

Sudkyňa Kellie Johnsonová vyhovela žiadosti arizonského republikánskeho generálneho prokurátora Marka Brnovicha, ktorý sa domáhal zrušenia predchádzajúceho súdneho rozhodnutia, ktorým bol zamietnutý zákaz tzv. interrupcií.

Ilustračný obrázok, zdroj: pixabay.com

Tento rozsudok prakticky zakazuje zabíjanie detí počatých v Arizone, s výnimkou prípadov nevyhnutných na záchranu života matky. Je to v súlade so zákonom z roku 1901, tzn. predtým, ako sa Arizona stala 48. štátom USA v roku 1912.

Právne predpisy povoľujúce zabíjanie nenarodených detí začali v Arizone platiť po tom, ako Najvyšší súd USA v roku 1973 rozhodol v známom prípade Roe verzus Wade a uznal ústavné „právo“ ženy na „prerušenie tehotenstva“. Takmer po polstoročí, 24. júna tohto roku, Najvyšší súd USA toto rozhodnutie zrušil.

Súd dospel k záveru, že keďže právny základ rozsudku z roku 1973 bol teraz zrušený, musí rozsudok zrušiť v celom rozsahu“, odôvodnila sudkyňa Johnsonová, ktorú citovala CNN, v rozhodnutí vydanom v piatok.

MH

Zdroj: PAP, pCh24.pl, ilustračný obrázok – pixabay.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

!!! Škandál: Cirkev v Taliansku financovala mimovládne organizácie, ktoré profitovali z prevádzačstva migrantov. Biskupi, kardináli aj pápež…

Cirkev predala 500-ročný španielsky kláštor budhistickým mníchom na meditácie. Obyvatelia protestujú

Herézy a bludy, IX. časť: Donatisti, 1/2

Medzi deformitas a deiformitas. Poznámky k ekleziológii Valerija Vilinského a svätého Augustína