The Catholic Herald: „Mladí sa hrnú na latinskú omšu. Prečo proti nej pápež bojuje?“ -

The Catholic Herald: „Mladí sa hrnú na latinskú omšu. Prečo proti nej pápež bojuje?“


19. septembra 2022
  Krátke správy

Mnohí mladí katolíci na celom svete čoraz viac túžia zúčastňovať sa na latinskej omši. Objavujú v nej niečo, čo nikde inde nezažili. Prečo teda pápež František, ktorý toľko hovorí o synodalite, tak ostro bojuje proti tridentskej omši? Tieto otázky kladie britský The Catholic Herald.

The Catholic Herald vychádza zo známeho rozhovoru biskupa Roberta Barrona s hercom Shia LaBeoufom, v ktorom herec poukázal na svoju konverziu ku katolicizmu v súvislosti s tridentskou omšou.

Ilustračná fotografia, zdroj: flickr.com

LaBeouf – vo veku 36 rokov – je súčasťou rastúceho trendu mladých katolíkov, ktorých priťahuje latinská omša, pričom štúdie naznačujú, že účastníci latinskej omše sú oveľa pozornejší a pravdepodobnejšie sa zúčastňujú na bohoslužbách ako tí, ktorí sa zúčastňujú na Novus ordo. Mladí katolíci nachádzajú v latinskej omši a tradičnom katolicizme niečo, čo im inde uniká. Polemika sa rozprúdila, keďže štúdie naznačujú, že tí, ktorí sa zúčastňujú na latinskej omši, sa častejšie hlásia k tradicionalistickým názorom, čo si pápež František vo svojich dekrétoch nepochybne uvedomoval. „Ak však práve táto forma omše priťahuje katolíkov – najmä mladých – prečo by ju František nemohol podporovať?“ – pýta sa The Catholic Herald.

Portál poukazuje na to, že dnes jasne vidno, že liberálny katolicizmus je v rozklade. Dokazujú to či už požiadavky nemeckej Synodálnej cesty, situácia v liberálnej katolíckej Cirkvi v Írsku alebo úplný kolaps liberálnej „cirkvi“ v Anglicku. Sú to tradiční kresťania, ktorí si zachovali silné štruktúry a majú verných nasledovníkov.

Namiesto boja proti latinskej omši by mal pápež František uznať jej schopnosť znovu pritiahnuť a zaangažovať katolíkov, a to nielen tých mladších. Mal by naopak uznať, že to bol práve liberalizmus, ktorý zničil tzv. mainstreamový protestantizmus. Ak by katolíci chceli liberálnu verziu kresťanstva, majú na výber množstvo iných denominácií, z ktorých väčšina stráca členov.

Podľa portálu je tiež otázne, ako chce František zaujať mladých katolíkov na celom svete synodalitou, keď sa snaží obmedziť náboženské praktiky, ktoré priťahujú mnohých mladých katolíkov.

MH

Zdroj: catholicherald.co.uk, ilustračná fotografia – flickr.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

!!! Škandál: Cirkev v Taliansku financovala mimovládne organizácie, ktoré profitovali z prevádzačstva migrantov. Biskupi, kardináli aj pápež…

Cirkev predala 500-ročný španielsky kláštor budhistickým mníchom na meditácie. Obyvatelia protestujú

Herézy a bludy, IX. časť: Donatisti, 1/2

Medzi deformitas a deiformitas. Poznámky k ekleziológii Valerija Vilinského a svätého Augustína