Spolupredsedníčka hnutia Fokoláre: „Členmi hnutia sú aj moslimovia a neveriaci. Jednotná viera nie je náš cieľ.“ Ako je to možné, v „kresťanskom“ hnutí? -

Spolupredsedníčka hnutia Fokoláre: „Členmi hnutia sú aj moslimovia a neveriaci. Jednotná viera nie je náš cieľ.“ Ako je to možné, v „kresťanskom“ hnutí?


27. februára 2024
  Krátke správy

Hnutie Fokoláre patrí dlhodobo k popredným ťahúňom cirkevného progresivizmu, liberalizmu a medzináboženského prelínania. Na Slovensku je známe aj vďaka jeho miestnemu liberálnemu vydavateľstvu Nové Mesto, ktoré sa preslávilo vydaním kontroverznej učebnice sexuálnej výchovy s názvom Láske sa treba učiť, rovnomenným internetovým portálom Nové Mesto – Otvorení rozhovoru, ktorý je hlásnou trúbou (aj politickou) tých najliberálnejších postojov a členstvom množstva cirkevných funkcionárov vo svojich radoch.

Interiér kostola hnutia Fokoláre
zdroj: wikimedia commons

O niektorých aktivitách hnutia sme už písali vo viacerých príspevkoch:

https://christianitas.sk/casopis-hnutia-fokolare-slovakom-sa-prihovara-kardinal-znamy-obhajobou-lgbt-agendy/

https://christianitas.sk/kontroverznu-knihu-o-sexualnej-vychove-biskupi-najprv-odmietli-teraz-ju-zase-povolili/

https://christianitas.sk/vatikansky-diplomat-prezradil-zakladatelka-fokolare-sa-stazovala-u-papeza-na-konzervativneho-biskupa-haasa-ten-bol-nasledne-odvolany/

https://christianitas.sk/fokolarinsky-casopis-nove-mesto-sa-rozhorcuje-nad-homofobnymi-a-xenofobnymi-vyrokmi-ministerky-kultury-lgbt-propaganda-mu-neprekaza/

Zajtra začne v Augsburgu ekumenické stretnutie biskupov z rôznych denominácií, ktoré organizuje hnutie Fokoláre. Stretnutie bude trvať až do 1. marca a bude sa niesť v duchu pokrokového sloganu – Odvaha k jednote (Dare Unity). Ako už zo sloganu vyplýva, cieľom je dosiahnutie jednoty, avšak nie náboženskej, ale jednoty v náboženskej rôznorodosti, ktorú považujú liberáli za pozitívnu a o ktorej sa v dokumente z Abú-Zabí vyjadril pápež František ako o Bohom chcenej skutočnosti.

Doterajšie učenie katolíckej Cirkvi však jasne deklarovalo, že Boh si želá len jednu vieru a jedno pravé náboženstvo – katolícke.

To si však zrejme nemyslí spolupredsedníčka hnutia Fokoláre Ursula Schmittová, ktorá poskytla portálu Katholisch.de rozhovor ohľadom nadchádzajúcej konferencie. Okrem iného potvrdila, že členmi tohto hnutia sú aj „moslimovia a neveriaci“. Na otázku redaktora „Ako to robíte s týmito členmi?“, keď predtým informovala, že sa „duchovne zameriavame na Ježiša“, odpovedala:

Už asi desať rokov máme študijnú skupinu s kresťanskými a moslimskými teológmi. Nemôžu sa stretávať na základe Evanjelia – ale stretávajú sa v duchu bratstva. Toto je ich základ pre dialóg a na tom stavajú vo svojej teologickej práci. Na tomto základe môžu diskutovať aj o témach, ktoré bolia, oddeľujú a ubližujú. Takto sú postavené aj tieto biskupské stretnutia: to, čo robíme, je možné na základe spoločného života.

Aby nikto nepochyboval kam sa upínajú nádeje hnutia Fokoláre, tak pokrokový redaktor sám nahráva spolupredsedníčke Schmittovej a pýta sa: „Čo je cieľom tohto ekumenizmu? Zjednotenie do jednej denominácie alebo len krajšie vzájomné stretávanie?

Schmittová návrat neveriacich a zjednotenie v katolíckej Cirkvi nielenže odmietla, ale dokonca považuje súčasnú nábožensko-pluralitnú realitu za krásnu a obohacujúcu:

Ján Pavol II. raz povedal, že Reformácia bola dôležitá preto, aby vrhla viac svetla na rozmanitosť, krásu a bohatstvo kresťanského posolstva (!). Rozchod, to bola dráma – ale bez neho by mnohé aspekty našej viery nevyšli najavo (!). To znamená: zjednotenie do jednej denominácie: to nie je náš cieľ (!). Kvôli tomuto oddeleniu a súčasnej rozmanitosti chceme mať hlbokú skúsenosť bratstva – a priniesť ho do sveta. Chceme navonok predstaviť to, čo nás ako kresťanov spája. Ide však o viac než len o to, aby sme boli k sebe milí.

BM

Zdroj: Katholisch.de, titulný ilustračný obrázok, zdroj – wikimedia commons


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Švajčiarsky biskup Bonnemain čelí kritike za to, že sa zúčastnil pohrebu biskupa Huondera, organizovaného Kňazským bratstvom svätého Pia X.

Narodenie a raný život Panny Márie

Oslava a úcta k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu v Cirkvi (Trinásta časť)

Komisia biskupov EÚ (COMECE) pokračuje vo svojej propagandistickej jazde: Vydala novú brožúrku o pozitívach EÚ a jej rozširovaní