
Nový prieskum v Taliansku: Iba necelých 14 % Talianov chodí do kostola aspoň raz za mesiac

21. júla 2023
Krátke správy
Portál Church Miltant označil Taliansko za postkresťanskú krajinu. A niet sa veľmi čo čudovať, keďže korešpondent Church Militant v krajine, Jules Gomes, prišiel s katastrofickými číslami návštevnosti talianskych kostolov. Hovorí:
„Celé Taliansko zasiahli vlny horúčav, ale je to katolícka Cirkev v Taliansku, kto sa skutočne roztápa. Čísla sú katastrofické. Iba 13,8 % z celej populácie chodí dnes do kostola aspoň raz do mesiaca a väčšina z týchto ľudí sú starší občania so zopár svojimi deťmi a mladšími ľuďmi.“

Tu však zlé správy nekončia, naopak, iba začínajú. 37 % Talianov totiž o sebe vyhlásilo, že vôbec neveria v Boha a hlásia sa buď k ateizmu alebo agnosticizmu. Z tých 13,8 % ľudí, ktorí samých seba označili za veriacich katolíkov, iba 33 % chodí na spoveď aspoň raz do roka, kým 32 % vyhlásilo, že nepozná skutočnú podstatu Eucharistie. Menej ako 6 z 10 nevie, čo je spoveď! S výsledkami prieskumu prišiel taliansky časopis Il Timone. Jules Gomes pokračuje:
„Čo sa týka etických otázok, počnúc od potratov po homosexuálne manželstvá, prieskum hovorí, že títo tzv. „praktizujúci katolíci“ majú de facto sekulárny náhľad na tieto etické otázky… Napríklad 62,7 % katolíkov súhlasí s eutanáziou a iba 20,5 percenta je proti. 16,9 % si nie je istých, na ktorú stranu sa prikloniť. Je to tak, výsledky prieskumu sú príliš šokujúce, takže je ťažké ich plne akceptovať a pochopiť.“
Podľa korešpondenta veria plne v Magistérium katolíckej Cirkvi len 3 percentá veriacich z tých 13,8 percenta ľudí, ktorí sa označili za praktizujúcich katolíkov. Bradley Eli v štúdiu portálu Church Militant neveril vlastným ušiam:
„Takže to, čo hovoríte je, že možno iba tri percentá Talianov vlastne veria vo všetko učenie katolíckej Cirkvi a žijú podľa neho? To je to, čo hovoríte – iba tri percentá Talianov?“
Na čo Jules Gomes odvetil:
– Nanešťastie, áno Brad, to je presne to, čo hovorím.“
Obaja páni ďalej hovorili o tragických prípadoch z Talianska, kedy nejaký katolík konvertoval na hinduizmus či budhizmus a teraz sa snaží nalákať aj ďalších. Napríklad na islam v krajine prestúpilo podľa Julesa Gomesa viac mladých žien, než ako sa stalo mníškami. Zo situácie sa pripravujú vyťažiť najmä protestantské denominácie, ktorých kazatelia a pastori sú nadaní a zapálení evanjelizovať „stratené ovečky“. Kňazov je na Apeninskom polostrove tak málo, že dokonca aj v najkonzervatívnejších častiach Talianska možno natrafiť na kňazov z Indie, Afriky či latinskej Ameriky, ktorí ohlasujú Božie slovo zväčša starším občanom.
Korešpondent ďalej prízvukuje, že tzv. kultúrny katolicizmus je v krajine stále veľmi živý. Rôzne oslavy svätcov, hody a tak podobne sú stále plné ľudí, tí však ani nechodia do kostola, ani sa nemodlia, a autentický katolicizmus je tak v Taliansku „doslova neexistujúci“. Za mnohé si môže pritom Cirkev sama. Gomes:
„Omše tu sú také nudné. Doslova nič v nich nie je. Nie sú tu seriózne kázne, Eucharistia nie je oslavovaná s patričnou úctou, niet tu žiadnej pastoračnej starostlivosti, žiadna katechéza, žiadne učenie, žiadna evanjelizácia, a ľudí už jednoducho nič neláka chodiť do kostola aj naďalej.“
Korešpondent tiež pripomenul, že podľa sekulárnych médií sa rásť darí len tým kostolom a farnostiam, ktoré sú ortodoxnejšie. Dodal, že on sám žije na predmestí Ríma a z jeho susedov nechodí v nedeľu do kostola nikto okrem jedného páru a potom istého pána, ktorý však navštevuje evanjelický kostol. „V rímskych kostoloch dnes vidno viac migrantov – hlavne z Filipín – než domácich Talianov,“ zakončil svoje slová Jules Gomes.
MG
Zdroj: Church Militant, titulný ilustračný obrázok, zdroj – wikimedia commons
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!